Առցանց հանդիպում «Դեպի Հայք» հիմնադրամի կամավորների հետ
Ապրիլի 8-ին Գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանն առցանց հանդիպում ունեցավ «Դեպի Հայք» հիմնադրամի կամավորների հետ, որի ընթացքում հանձնակատարը մանրամասն ներկայացրեց գրասենյակի գործունեությունը, ընթացիկ ծրագրերն ու նախաձեռնությունները, սփյուռքի հետ գործակցության նոր ռազմավարությունը: Սփյուռքը միայն ֆինանսական ռեսուրսների և բարեգործության աղբյուր դիտարելու անցյալի քաղաքականությունից այժմ անցում է կատարվել «երկկողմանի փողոցի» տրամաբանությանը, երբ համագործակցությունը հիմնված է փոխշահավետության, փոխվստահության և համատեղ աշխատանքի վրա:
Չնայած Կորոնավիրուսի համաճարակն անորոշություն է ստեղծել ծրագրերի իրականացման ժամկետների առումով, Գլխավոր հանձնակատարն ընդգծեց՝ ընդհանուր նպատակները փոփոխության չեն ենթարկվել: Օրակարգային են մնում սփյուռքի առավելագույն ներգրավումը հայաստանյան կյանքում, զանգվածային հայրենադարձության գործընթացի ընդլայման խրախուսումը և պայմանների ստեղծումը, ներդրումային դաշտում առկա խոչընդոտների վերացումը:
Հանդիպմանը մասնակցում էին կամավորներ տարբեր երկրներից՝ Արգենտինա, Ուկրաինա, Ուրուգվայ, Լիբանան, Ռուսաստան, ԱՄՆ և այլն: Զարեհ Սինանյանը հատկապես կարևորեց համայնքային այցերի միջոցով սփյուռքի տարբեր շերտերի հետ ծանոթությունն ու ճանաչողությունը: Այնուհետ հանդիպումն ընթացավ հարցուպատասխանի ձևաչափով, որի ընթացքում անկեղծ և կառուցողական մթնոլորտում քննարկվեցին մի շարք խնդիրներ: Զարեհ Սինանյանը խոսեց նաև իր անձնական փորձառության և հայրենիք վերադառնալու ու նոր հանձնառություն ստանձնելու մասին:
Հանդիպման ավարտին Գլխավոր հանձնակատարը և գրասենյակի ղեկավար Սառա Անջարգոլյանը մեկ անգամ ևս ընդգծեցին, որ մշտապես պատրաստ են աշխատել «Դեպի Հայք»-ի կամավորների հետ, խրախուսեցին նրանց մասնակցել «իԳործ» ծրագրին և հույս հայտնեցին, որ մոտ ապագայում համագործակցելու բազմաթիվ առիթներ կլինեն:

Oнлайн встреча с волонтерами фонда «Депи Айк»
8 апреля, Главный уполномоченный по делам диаспоры Заре Синанян провёл онлайн встречу с волонтерами фонда «Депи Айк», в ходе которой подробно рассказал о деятельности нашего Офиса, текущих программах и инициативах, новой стратегии сотрудничества с Диаспорой. Было отмечено о переходе от прежней политики рассмотрения Диаспоры, как источника финансовых ресурсов и благотворительности к логике «улицы с двусторонним движением», где сотрудничество основано на взаимной выгоде, взаимном доверии и совместной работе.
Хотя эпидемия Коронавируса создала некую неопределенность в сроках осуществления проектов, Главный уполномоченный подчеркнул, что общие цели не изменились. На повестке дня всё также остаются максимальная вовлеченность Диаспоры в жизнь Армении, поощрение расширения процесса массовой репатриации и создания условий для этого, устранение существующих препятствий в инвестиционной сфере.
Во встрече приняли участие волонтеры из разных стран: Аргентина, Украина, Уругвай, Ливан, Россия, США и др. Заре Синанян особо подчеркнул знакомство с различными слоями диаспоры и их признание во время визитов в общины. Затем встреча продолжилась в формате вопросов и ответов, в ходе которой в искренней и конструктивной атмосфере был обсужден ряд вопросов. Заре Синанян также рассказал о своем личном опыте и взятии на себя нового обязательства по возвращении на Родину.
В завершении встречи, Главный уполномоченный и руководитель Офиса Сара Анжарголян еще раз подчеркнули, что они всегда готовы работать с волонтерами «Депи Айк», призвали их участвовать в программе «иГорц» и выразили надежду, что в ближайшем будущем будет много возможностей для сотрудничества.