Առցանց հանդիպում «Դեպի Հայք» հիմնադրամի կամավորների հետ
Ապրիլի 8-ին Գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանն առցանց հանդիպում ունեցավ «Դեպի Հայք» հիմնադրամի կամավորների հետ, որի ընթացքում հանձնակատարը մանրամասն ներկայացրեց գրասենյակի գործունեությունը, ընթացիկ ծրագրերն ու նախաձեռնությունները, սփյուռքի հետ գործակցության նոր ռազմավարությունը: Սփյուռքը միայն ֆինանսական ռեսուրսների և բարեգործության աղբյուր դիտարելու անցյալի քաղաքականությունից այժմ անցում է կատարվել «երկկողմանի փողոցի» տրամաբանությանը, երբ համագործակցությունը հիմնված է փոխշահավետության, փոխվստահության և համատեղ աշխատանքի վրա:
Չնայած Կորոնավիրուսի համաճարակն անորոշություն է ստեղծել ծրագրերի իրականացման ժամկետների առումով, Գլխավոր հանձնակատարն ընդգծեց՝ ընդհանուր նպատակները փոփոխության չեն ենթարկվել: Օրակարգային են մնում սփյուռքի առավելագույն ներգրավումը հայաստանյան կյանքում, զանգվածային հայրենադարձության գործընթացի ընդլայման խրախուսումը և պայմանների ստեղծումը, ներդրումային դաշտում առկա խոչընդոտների վերացումը:
Հանդիպմանը մասնակցում էին կամավորներ տարբեր երկրներից՝ Արգենտինա, Ուկրաինա, Ուրուգվայ, Լիբանան, Ռուսաստան, ԱՄՆ և այլն: Զարեհ Սինանյանը հատկապես կարևորեց համայնքային այցերի միջոցով սփյուռքի տարբեր շերտերի հետ ծանոթությունն ու ճանաչողությունը: Այնուհետ հանդիպումն ընթացավ հարցուպատասխանի ձևաչափով, որի ընթացքում անկեղծ և կառուցողական մթնոլորտում քննարկվեցին մի շարք խնդիրներ: Զարեհ Սինանյանը խոսեց նաև իր անձնական փորձառության և հայրենիք վերադառնալու ու նոր հանձնառություն ստանձնելու մասին:
Հանդիպման ավարտին Գլխավոր հանձնակատարը և գրասենյակի ղեկավար Սառա Անջարգոլյանը մեկ անգամ ևս ընդգծեցին, որ մշտապես պատրաստ են աշխատել «Դեպի Հայք»-ի կամավորների հետ, խրախուսեցին նրանց մասնակցել «իԳործ» ծրագրին և հույս հայտնեցին, որ մոտ ապագայում համագործակցելու բազմաթիվ առիթներ կլինեն:

Virtual meeting with volunteers from the Birthright Armenia organization
On Wednesday, April 8th, the High Commissioner for Diaspora Affairs Zareh Sinanyan participated in a virtual meeting with volunteers from the Birthright Armenia organization. Over the course of the presentation, the High Commissioner detailed the history of our office, current programs and initiatives, and the comprehensive strategy for diaspora engagement set forth by the current administration. Rather than a one-way pipeline for remittances and philanthropic support that was evident in the past, the contemporary vision for Armenia-Diaspora relations is more of a “two-way street:” based on a symbiotic relationship rooted in mutual trust and strength.
While the COVID-19 pandemic has affected the timeline of our Office’s programs and initiatives, the High Commissioner underlined how overarching goals have not wavered. Among these include facilitating maximum integration and unity between actors and institutions from Armenia and the Diaspora, setting the foundation necessary to encourage and support mass repatriation following decades of population decline, and prioritizing the strengthening of the national economy by removing barriers to investment.
The meeting welcomed Birthright volunteers from all over the world - Argentina, Ukraine, Uruguay, Lebanon, Russia, the United States and numerous other countries. Addressing this diverse group, Zareh Sinanyan underlined the importance of directly getting to know the character and concerns of their home communities through his working visits.
The meeting concluded with a Q&A session, during which many tough subjects were discussed candidly and constructively. The High Commissioner also discussed his personal background and professional journey towards assuming this new role in the Homeland. The meeting was concluded with both Zareh Sinanyan and Chief of Staff Sara Anjargolian reiterating how our office looks forward to welcoming Diasporans such as Birthright alumni to strengthen our team - encouraging them to apply to the iGorts program and look out for employment opportunities in the near future.