Հայոց ցեղասպանության 105-րդ տարելիցի միջոցառումների ժամանակացույց
Արտակարգ դրության պայմաններում Հայոց ցեղասպանության 105-րդ տարելիցի միջոցառումներն անցկացվելու են այլ ձևաչափով:
Այս անգամ ապրիլի 24-ին բոլորս դեպի Ծիծեռնակաբերդ յուրահատուկ հեռավար ուխտագնացության եզակի հնարավորություն կունենանք: Այսպիսով, ապրիլի 24-ին՝ հայաստանյան ժամանակով ժամը 08:00-ից սկսած, սփյուռքի մեր հայրենակիցները արտերկրից կարող են հաղորդագրություն ուղարկել 0037433191500 համարին։ Նույն օրը՝ 22:00-ին մեկնարկող գեղարվեստական ծրագրի ողջ ընդացքում հաղորդագրություն ուղարկած մարդկանց անունները կարտացոլվեն հուշահամալիրի սյուներին:  Հարգանքի տուրքի գեղարվեստական ծրագիրը կընդգրկի տարբեր ժանրերի՝ դասական և ժողովրդական ստեղծագործություններ, որոնք ուղիղ եթերով կհեռարձակվեն հայաստանյան ժամանակով մինչև լուսաբաց:
Օրվա ընդացքում` ժամը 10:00-ից, Ծիծեռնակաբերդ կայցելեն ՀՀ նախագահը, վարչապետը, Ազգային ժողովի նախագահը և Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսը: Ամբողջ հայության անունից ՀՀ կառավարությունը 105 հազար ծաղիկ կխոնարհի հուշահամալիրի անմար կրակի մոտ:
Միջոցառումների ուղիղ եթերներին կարող եք հետևել նաև մեր գրասենյակի ֆեյսբուքյան  էջում (https://www.facebook.com/DiasporaHighCommissionerOfficeArmenia/):
Տեղեկացնենք նաև, որ ապրիլի 23-ին՝ երեկոյան 21:00-ին, Հայաստանում 3 րոպե կղողանջեն եկեղեցիների զանգերն ու կմարեն Երևանի և մարզերի հրապարակների, փողոցների լույսերը: Սփյուռքի մեր եկեղեցիներին, համայնքային կազմակերպություններին և կառույցներին հորդորում ենք միանալ նախաձեռնությանը՝ 3 րոպե ղողանջելով եկեղեցական զանգերն ու տեղական իշխանությունների հետ համաձայնությամբ մարել հայկական փողոցների և հրապարակների լույսերը:
Այդ ընթացքում Հայաստանում կհնչի Ռ. Պատկանյանի «Արի իմ սոխակ» երգը, և բոլորի հայացքը կուղղվի դեպի Ծիծեռնակաբերդի բարձունք։
Միջոցառումը կհեռարձակվի նաև ուղիղ եթերում։ Սփյուռքի մեր հայրենակիցներն աշխարհի տարբեր կողմերից կարող են միանալ այս միջոցառմանը՝ իրենց միտքն ու հայացքը հոգեպես ուղղելով դեպի հայրենիք:

Commemorative Events for the 105th Anniversary of the Armenian Genocide
Due to the conditions of the state of emergency, the events dedicated to the 105th anniversary of the Armenian Genocide will be held in a different format.
On April 24, we will all have a unique opportunity to collectively make a digital pilgrimage to the Tsitsernakaberd Armenian Genocide memorial. On April 24, starting at 08:00 Armenian time, our compatriots from the Diaspora can send a message from abroad to 0037433191500 phone number. On the same day, starting at 22:00 the names of the people who sent a message will be projected on the columns of the memorial. The artistic program of tribute will incorporate classical and traditional music, which will be broadcast live until dawn.
During the day, starting at 10:00, the Republic of Armenia President, Prime Minister, Speaker of the National Assembly, and the Catholicos of All Armenians will visit Tsitsernakaberd. The Armenian government will lay 105 thousand flowers at the eternal fire of the memorial, on behalf          of all Armenians.
You can watch the live broadcasts on our Office's Facebook page (https://www.facebook.com/DiasporaHighCommissionerOfficeArmenia/):
Additionally, on April 23rd at 21:00, church bells across Armenia will ring for 3 continuous minutes, and street lights will be extinguished in Capital Yerevan and in every region. We urge our churches, community organizations, and institutions from the Diaspora to join this initiative by ringing church bells for 3 minutes and extinguishing the lights of Armenian streets and squares with the agreement of the local authorities.
R. Patkanyan's famed song, “Come My Nightingale” (Ari im sokhak) will play across the country as our collective gaze is directed towards the Tsitsernakaberd memorial hill. This event will also be broadcast live. Our compatriots from the Diaspora can join this memorial, directing their thoughts and gaze to the homeland.