Հայոց ցեղասպանության 105-րդ տարելիցի միջոցառումների ժամանակացույց
Արտակարգ դրության պայմաններում Հայոց ցեղասպանության 105-րդ տարելիցի միջոցառումներն անցկացվելու են այլ ձևաչափով:
Այս անգամ ապրիլի 24-ին բոլորս դեպի Ծիծեռնակաբերդ յուրահատուկ հեռավար ուխտագնացության եզակի հնարավորություն կունենանք: Այսպիսով, ապրիլի 24-ին՝ հայաստանյան ժամանակով ժամը 08:00-ից սկսած, սփյուռքի մեր հայրենակիցները արտերկրից կարող են հաղորդագրություն ուղարկել 0037433191500 համարին։ Նույն օրը՝ 22:00-ին մեկնարկող գեղարվեստական ծրագրի ողջ ընդացքում հաղորդագրություն ուղարկած մարդկանց անունները կարտացոլվեն հուշահամալիրի սյուներին:  Հարգանքի տուրքի գեղարվեստական ծրագիրը կընդգրկի տարբեր ժանրերի՝ դասական և ժողովրդական ստեղծագործություններ, որոնք ուղիղ եթերով կհեռարձակվեն հայաստանյան ժամանակով մինչև լուսաբաց:
Օրվա ընդացքում` ժամը 10:00-ից, Ծիծեռնակաբերդ կայցելեն ՀՀ նախագահը, վարչապետը, Ազգային ժողովի նախագահը և Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսը: Ամբողջ հայության անունից ՀՀ կառավարությունը 105 հազար ծաղիկ կխոնարհի հուշահամալիրի անմար կրակի մոտ:
Միջոցառումների ուղիղ եթերներին կարող եք հետևել նաև մեր գրասենյակի ֆեյսբուքյան  էջում (https://www.facebook.com/DiasporaHighCommissionerOfficeArmenia/):
Տեղեկացնենք նաև, որ ապրիլի 23-ին՝ երեկոյան 21:00-ին, Հայաստանում 3 րոպե կղողանջեն եկեղեցիների զանգերն ու կմարեն Երևանի և մարզերի հրապարակների, փողոցների լույսերը: Սփյուռքի մեր եկեղեցիներին, համայնքային կազմակերպություններին և կառույցներին հորդորում ենք միանալ նախաձեռնությանը՝ 3 րոպե ղողանջելով եկեղեցական զանգերն ու տեղական իշխանությունների հետ համաձայնությամբ մարել հայկական փողոցների և հրապարակների լույսերը:
Այդ ընթացքում Հայաստանում կհնչի Ռ. Պատկանյանի «Արի իմ սոխակ» երգը, և բոլորի հայացքը կուղղվի դեպի Ծիծեռնակաբերդի բարձունք։
Միջոցառումը կհեռարձակվի նաև ուղիղ եթերում։ Սփյուռքի մեր հայրենակիցներն աշխարհի տարբեր կողմերից կարող են միանալ այս միջոցառմանը՝ իրենց միտքն ու հայացքը հոգեպես ուղղելով դեպի հայրենիք:

Памятные мероприятия к 105-летию Геноцида армян
В условиях чрезвычайного положения мероприятия, посвященные 105-й годовщине Геноцида армян, будут проходить в ином формате.
На этот раз, 24 апреля, у всех нас будет уникальная возможность совершить дистанционное паломничество в Цицернакаберд. Итак, 24 апреля, начиная с 08:00 по ереванскому времени, наши соотечественники из Диаспоры могут отправить сообщение из-за рубежа на номер 0037433191500. В тот же день, начиная с 22:00, на протяжении всей художественной программы, имена людей, отправивших это сообщение, будут отображаться на колоннах мемориала. Художественная программа в дань уважения памяти невинных жертв Геноцида, будет включать произведения разных жанров - классические и народные песни, которые будут транслироваться в прямом эфире по ереванскому времени до рассвета.
В течение дня, начиная с 10:00, Цицернакаберд посетит президент РА, премьер-министр, спикер Национального собрания и Католикос всех армян. От имени всех армян правительство Армении возложит к вечному огню мемориала 105 тысяч цветов.
Вы также можете следить за прямой трансляцией мероприятия на странице нашего Офиса в Facebook (https://www.facebook.com/DiasporaHighCommissionerOfficeArmenia/).
Хотим также сообщить Вам, что 23 апреля, в 21:00, по всей Армении в течение 3 минут будут звонить колокола всех церквей и погаснут огни площадей и улиц Еревана и областей. Мы призываем наши церкви, общинные организации и структуры в Диаспоре присоединиться к этой инициативе, звонить в церковные колокола в течение 3 минут и по согласованию с местными властями погасить огни армяноимённых улиц и площадей.
В течении всего времени в Армении будет звучать песня Р.Патканяна «Приди мой соловей» и все мысленно будут смотреть на холм Цицернакаберда.
Мероприятие также будет транслироваться в прямом эфире. Наши соотечественники из Диаспоры, из разных уголков мира могут присоединиться к этому событию, направив свои мысли и взгляды на Родину.