Առաջին անգամ օտարերկրացի բժիշկները ժամանեցին և միացան կորոնավիրուսի դեմ Հայաստանի պայքարին
Հունիսի 14-ին Մարսել-Երևան հատուկ չվերթով «Զվարթնոց» օդանավակայան ժամանեցին մի խումբ ֆրանսիացի բժիշկներ, ովքեր աջակցելու են կորոնավիրուսի դեմ Հայաստանի պայքարին: Արձագանքելով Առողջապահության նախարարության խնդրանքին` Սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակն այս նախաձեռնությունը կյանքի կոչեց USAID-ի հետ սերտ համագործակցությամբ:
Համավարակի դեմ պայքարում սա օտարերկրացի մասնագետների ներգրավման առաջին նմանատիպ նախաձեռնությունն է:
«Հանձին այս բժիշկների թիմի՝ ուզում եմ խորին շնորհակալություն հայտնել ֆրանսիացի ժողովրդին, որ նման լավ մասնագետներ ունեն և նման պատրաստակամությամբ գալիս են Հայաստան՝ մեզ օգնելու»,-խոսելով նախաձեռնության մասին՝ ընդգծեց Գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանը: Նա նաև շնորհակալություն հայտնեց USAID-ին և ԱՄՆ կառավարությանը նախաձեռնությունը կյանքի կոչելու համար ցուցաբերված ֆինանսական և կազմակերպչական աջակցության համար:
Բժշկական խմբի ղեկավար Ալեքսանդր Ֆրանսուա Միշել Մինյոնը նշեց, որ իրենք արդեն մեծ փորձառություն ունենք կորոնավիրուսի դեմ պայքարում, և այս խմբում բժիշկներ են տարբեր քաղաքներից ու հիվադանոցներից, սակայն նպատակը մեկն է՝ միասին հաղթահարել կորոնավիրուսային ճգնաժամը։
ՀՀ առողջապահության նախարարի տեղակալ Անահիտ Ավանեսյանի խոսքով՝ այս նախաձեռնությունը Առողջապահության նախարարության կողմից էր ձևակերպված, ի ուրախություն բոլորի՝ այն շատ լավ արձագանք գտավ։
«Սա աջակցության հրաշալի օրինակ է, բոլորս գիտենք, թե ինչ գերլարված գրաֆիկով են աշխատում հայ բուժաշխատողները»,-ընդգծեց ՀՀ-ում ԱՄՆ դեսպան Լին Թրեյսին։
Նա նշեց, որ Միացյալ Նահանգները նաև 5 մլն դոլար է տրամադրել Հայաստանին կորոնավիրուսի դեմ պայքարում:
Ըստ ՀՀ-ում Ֆրանսիայի դեսպան Ժոնաթան Լաքոտի՝ Ֆրանսիան միշտ կանգնած է Հայաստանի կողքին. «Հպարտ եմ, որ առաջինը հենց ֆրանսիացի մասնագետները բժշկական առաքելությամբ եկան Հայաստան»։
Հայաստան ժամանած 7 ֆրանսիացի բժիշկներին առաջիկա օրերին կմիանան նաև 3-ը: Բժշկական խումբն իր առաքելությունն իրականացնում է «Սուրբ Գրիգոր Լուսավորիչ» բժշկական կենտրոնում, Վնասվածքաբանության և օրթոպեդիայի գիտական կենտրոնում և «Սուրբ Աստվածամայր» ԲԿ ինֆեկցիոն մասնաճյուղում: Բժիշկները մասնագիտությամբ անեսթեզիոլոգ-ռեանիմատոլոգներ են և հիմնականում աշխատելու են վերակենդանացման բաժանմունքներում:

Doctors Part of First International Medical Mission to Armenia Join Fight Against COVID-19
YEREVAN - On June 14 a charter flight from Marseilles, France landed in Zvartnots Airport with a group of doctors, here to assist Armenia in the fight against COVID-19. Responding to the request from the RA Ministry of Health, the Office of the High Commissioner for Diaspora Affairs in close collaboration with USAID, quickly coordinated the first of its kind COVID-19 international medical mission to Armenia.
“I would like to express my deepest gratitude to this team of doctors, and the French people, for providing such amazing specialists and for their readiness to come to Armenia and assist us,” stated High Commissioner Zareh Sinanyan. He also thanked the United States government and USAID for the financial and logistical support they provided to make this mission possible.
Team leader, Dr. Alexandre Francois Michel Mignon noted that the doctors all have extensive experience fighting COVID-19, and although the team is comprised of doctors from various French cities and hospitals, they share a common objective, overcoming the COVID-19 pandemic together.
Deputy Minister of Health Anahit Avanesyan noted that the idea was initiated by the Ministry of Health, and to everyone’s delight it has received a very good response.
"This is a wonderful example of much needed support, we all know how busy Armenian health care workers are these days,” stated US Ambassador to Armenia Lynne Tracy. She also noted that the United States has provided $ 5 million of assistance to Armenia for the fight against COVID-19.
According to the French Ambassador to Armenia Jonathan Lacôte, France is always standing by Armenia’s side, “I am proud that French specialists were the first to come to Armenia with this medical mission.”
In the upcoming days, 3 more specialists will be joining the 7 specialists who are already in Armenia. They will be working at St. Gregory Illuminator Medical Center, Holy Mother of God Medical Center’s Infectious Diseases Branch, and the Traumatology and Orthopedics Scientific Center. The doctors are predominantly critical care specialists who will be working in intensive care units.