Առաջին անգամ օտարերկրացի բժիշկները ժամանեցին և միացան կորոնավիրուսի դեմ Հայաստանի պայքարին
Հունիսի 14-ին Մարսել-Երևան հատուկ չվերթով «Զվարթնոց» օդանավակայան ժամանեցին մի խումբ ֆրանսիացի բժիշկներ, ովքեր աջակցելու են կորոնավիրուսի դեմ Հայաստանի պայքարին: Արձագանքելով Առողջապահության նախարարության խնդրանքին` Սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակն այս նախաձեռնությունը կյանքի կոչեց USAID-ի հետ սերտ համագործակցությամբ:
Համավարակի դեմ պայքարում սա օտարերկրացի մասնագետների ներգրավման առաջին նմանատիպ նախաձեռնությունն է:
«Հանձին այս բժիշկների թիմի՝ ուզում եմ խորին շնորհակալություն հայտնել ֆրանսիացի ժողովրդին, որ նման լավ մասնագետներ ունեն և նման պատրաստակամությամբ գալիս են Հայաստան՝ մեզ օգնելու»,-խոսելով նախաձեռնության մասին՝ ընդգծեց Գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանը: Նա նաև շնորհակալություն հայտնեց USAID-ին և ԱՄՆ կառավարությանը նախաձեռնությունը կյանքի կոչելու համար ցուցաբերված ֆինանսական և կազմակերպչական աջակցության համար:
Բժշկական խմբի ղեկավար Ալեքսանդր Ֆրանսուա Միշել Մինյոնը նշեց, որ իրենք արդեն մեծ փորձառություն ունենք կորոնավիրուսի դեմ պայքարում, և այս խմբում բժիշկներ են տարբեր քաղաքներից ու հիվադանոցներից, սակայն նպատակը մեկն է՝ միասին հաղթահարել կորոնավիրուսային ճգնաժամը։
ՀՀ առողջապահության նախարարի տեղակալ Անահիտ Ավանեսյանի խոսքով՝ այս նախաձեռնությունը Առողջապահության նախարարության կողմից էր ձևակերպված, ի ուրախություն բոլորի՝ այն շատ լավ արձագանք գտավ։
«Սա աջակցության հրաշալի օրինակ է, բոլորս գիտենք, թե ինչ գերլարված գրաֆիկով են աշխատում հայ բուժաշխատողները»,-ընդգծեց ՀՀ-ում ԱՄՆ դեսպան Լին Թրեյսին։
Նա նշեց, որ Միացյալ Նահանգները նաև 5 մլն դոլար է տրամադրել Հայաստանին կորոնավիրուսի դեմ պայքարում:
Ըստ ՀՀ-ում Ֆրանսիայի դեսպան Ժոնաթան Լաքոտի՝ Ֆրանսիան միշտ կանգնած է Հայաստանի կողքին. «Հպարտ եմ, որ առաջինը հենց ֆրանսիացի մասնագետները բժշկական առաքելությամբ եկան Հայաստան»։
Հայաստան ժամանած 7 ֆրանսիացի բժիշկներին առաջիկա օրերին կմիանան նաև 3-ը: Բժշկական խումբն իր առաքելությունն իրականացնում է «Սուրբ Գրիգոր Լուսավորիչ» բժշկական կենտրոնում, Վնասվածքաբանության և օրթոպեդիայի գիտական կենտրոնում և «Սուրբ Աստվածամայր» ԲԿ ինֆեկցիոն մասնաճյուղում: Բժիշկները մասնագիտությամբ անեսթեզիոլոգ-ռեանիմատոլոգներ են և հիմնականում աշխատելու են վերակենդանացման բաժանմունքներում:

Впервые иностранные врачи приехали и присоединились к борьбе с коронавирусом в Армении
14 июня группа французских врачей специальным рейсом Марсель-Ереван прибыла в аэропорт «Звартноц» для поддержки Армении в борьбе с коронавирусом. В ответ на запрос Министерства здравоохранения Офис главного уполномоченного по делам диаспоры выступил с поддержкой этой инициативы в тесном сотрудничестве с USAID.
Это первая подобная инициатива с вовлечением зарубежных специалистов по борьбе с эпидемией.
«Именно в лице этой команды врачей, хотел бы выразить глубокую благодарность французскому народу за таких хороших специалистов, которые приехали в Армению с готовностью помочь нам», - говоря об инициативе подчеркнул Главный уполномоченный по делам диаспоры Заре Синанян. Он также поблагодарил USAID и правительство США за финансовую и организационную поддержку для осуществления этой инициативы.
Руководитель группы медиков Александр Франсуа Мишель Миньон отметил, что у них уже есть большой опыт в борьбе с коронавирусом, что в этой группе врачи из разных городов и больниц, а цель одна - вместе преодолеть кризис коронавируса.
По словам заместителя министра здравоохранения РА Анаит Аванесян, эта инициатива была сформулирована Министерством здравоохранения, и на радость всем, получила очень хороший отклик.
«Это прекрасный пример поддержки, мы все знаем, с каким напряжённым графиком работают армянские медики», - подчеркнула посол США в Армении Линн Трейси. Она отметила, что США также предоставили Армении 5 миллионов долларов на борьбу с коронавирусом.
По словам посла Франции в Армении Джонатана Лакотта, Франция всегда рядом с Арменией. «Я горжусь тем, что именно французские специалисты первыми приехали в Армению с медицинской миссией».
В ближайшие дни ещё 3-е врачей присоединятся к 7-ми коллегам, прибывшим в Армению. Группа медиков выполняет свою миссию в медицинском центре Святого Григория Просветителя, Научно-исследовательском центре травматологии и ортопедии и медицинском центре Святой Богоматери. По профессии анестезиологи-реаниматологи, врачи будут работать в основном реанимационных отделениях.