Մեկնարկում է «Քայլ դեպի տուն» առցանց ծրագիրը
Կորոնավիրուսային համավարակը չի ընդհատել ՀՀ սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակի կապն ու աշխատանքը սփյուռքի երիտասարդության ու պատանիների հետ: Գտնվելով սահմանափակման մեջ՝ այս տարի սփյուռքահայ երեխաները չեն կարող այցելել Հայաստան, սակայն անգամ այս պայմաններում հայրենիքը նրանց ավելի մոտեցնելու համար Գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակը նոր ճանապարհներ է գտնում: Ահա այդ նպատակով՝ սփյուռքի պատանիների և երեխաների «Քայլ դեպի տուն» ուսումնաճանաչողական ծրագիրն այս ամառ կանցկացնի հետաքրքիր առցանց ձևաչափով:
Ծրագիրը կընթանա օգոստոսի 3-28-ը և կիրականացվի 2 փուլով՝ ներառելով հայոց լեզվի և պատմաճանաչողության դասընթացներ, վիրտուալ այցեր համայնքներ (Հայաստանում և սփյուռքում), ինտերակտիվ քննարկումներ, բանավեճի ակումբ, առցանց կրթական խաղեր, հանդիպումներ մշակույթի և արվեստի գործիչների, նախորդ տարվա մասնակիցների հետ, աշխատարաններ և համայնքային նախագծեր:
Առցանց ծրագրին կարող են մասնակցել 12-18 տարեկան սփյուռքահայ պատանիներն ու երիտասարդները: Մասնակցության հայտ ներկայացնելու վերջնաժամկետն է հուլիսի 20-ը: Հայատադիմումը լրացնելու համար պետք է այցելել հետևյալ հղմամբ՝ https://forms.gle/nKMJGuxMucp28nMHA:

Стартует онлайн программа “Шаг к дому”
Эпидемия коронавируса не прервала общение и работу Офиса главного уполномоченного по делам диаспоры РА с молодежью и подростками из Диаспоры.
Из-за ограничений в поездках, ребята из армянской диаспоры не смогут посетить Армению в этом году, но даже в этих условиях Офис главного уполномоченного находит новые способы приблизить Родину к ним.
Именно с этой целью учебно-познавательная программа для молодежи и подростков из Диаспоры «Шаг к дому» этим летом пройдет в интересном онлайн режиме. Программа будет проходить с 3 по 28 августа в два этапа, включая курсы армянского языка и истории, виртуальные посещения общин (в Армении и диаспоре), интерактивные обсуждения, дискуссионный клуб, онлайн образовательные игры, встречи с деятелями культуры и искусства, общение с прошлогодними участниками, семинары и общинные проекты.
Благодаря интересной и активной программе, молодым людям из Диаспоры будет предоставлена возможность познакомиться с историей и культурой Армении, выучить свой родной язык и познать Родину через общение с армянской молодежью. Участники осуществят виртуальные визиты от Татева до Амберда, от Сагмосаванка до Матенадарана и музея Эребуни.
В онлайн-программе могут участвовать молодые люди и подростки из армянской диаспоры в возрасте от 12 до 18 лет.