Հարյուրավոր սփյուռքահայ երիտասարդների համար մեկնարկեց «Քայլ դեպի տուն» առցանց ծրագիրը
Չնայած փակ սահմաններին՝ սփյուռքի երիտասարդության հետ կապը չի ընդհատվել: ՀՀ կառավարությունը, ի դեմս Սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակի, հատուկ սփյուռքահայ պատանիների համար մշակել է ամառային հետաքրքիր առցանց ծրագիր, որի բացումը տեղի ունեցավ օգոստոսի 3-ին:
Ուսումնաճանաչողական առցանց ծրագրին մասնակցում են ավելի քան 250 սփյուռքահայ երիտասարդներ աշխարհի 30 երկրներից: Ծրագիրն իրականացվում է «Դասավանդի՛ր, Հայաստան» (Teach for Armenia) կրթական հիմնադրամի հետ համատեղ: Գործընկերն է ՀԲԸՄ Հայկական վիրտուալ համալսարանը:
Բացման արարողությանը ողջույնի խոսքով հանդես եկավ Սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակի ղեկավար Սառա Անջարգոլյանը: «Այս տարի որոշեցինք հայրենիքը բերել ձեր տուն, քանի որ չցանկացանք համավարակի պատճառով չեղարկել ծրագիրը: Ինչու՞ ենք անում այս ամենը: Որովհետև նախևառաջ Հայաստանը ձեր տունն է, և մենք ուզում ենք, որ դուք այն ճանաչեք մոտիկից, և ապագայում, ինչպես ես արեցի, միգուցե դուք էլ մեկ օր գաք Հայաստան՝ որպես կամավոր, ուսանող կամ աշխատելու մտադրությամբ: Շատ տարբեր ու հետաքրքիր ճանապարհներով կարող եք գալ Հայաստան, սակայն այս ծրագիրն առաջին քայլն է»,-նշեց Սառա Անջարգոլյանը:
«Դասավանդի՛ր, Հայաստան» կրթական հիմնադրամի ուսումնառության և նորարարությունների գծով տնօրեն Սոնա Հովհաննիսյանը ընդգծեց ծրագրի հիմքում դրված տան գաղափարը: «Իմացեք, որ դուք տանն եք, և մենք ձեզ շատ էինք սպասում»,-շեշտեց նա:
Ելույթ ունեցավ նաև ՀԲԸՄ հայկական վիրտուալ համալասարանի հիբրիդ կրթության ծրագրի համակարգող Արփինե Թավաքալյանը:
Այնուհետև իրենց սպասելիքների մասին խոսեցին ծրագրի մասնակիցները և ծանոթացան ուսուցիչների հետ:
Բացման արարողության ընթացքում երաժշտական կատարումներով հանդես եկավ ֆրանսահայ երգիչ Հակոբ Ղասաբյանը:
«Քայլ դեպի տուն»-ը սփյուռքի 12-18 տարեկան պատանիների և երիտասարդների համար կանցկացվի մինչ օգոստոսի 28-ը՝ 2 փուլով: Ծրագիրը ներառում է հայոց լեզվի, պատմաճանաչողության դասընթացներ, վիրտուալ այցեր, ինտերակտիվ քննարկումներ, բանավեճի ակումբ, առցանց կրթական խաղեր, հանդիպումներ պետական և հանրային գործիչների, մշակույթի, արվեստի ներկայացուցիչների, նախորդ տարվա մասնակիցների հետ, աշխատարաններ և համայնքային նախագծեր:

The "Step To Home" online program has launched for hundreds of Diaspora Armenian youth
Despite closed borders, the connection with the Diaspora youth has not changed. The Government of the Republic of Armenia, represented by the Office of the High Commissioner for Diaspora Affairs, has developed an engaging online summer program designed specifically for Diaspora Armenian youth, which opened on August 3rd.
More than 250 young Armenians from 30 countries in the Diaspora are participating in the virtual educational program. The program is implemented in cooperation with the Teach for Armenia Educational Foundation and has partenered with the AGBU Armenian Virtual College.
Sara Anjargolian, Chief of Staff for the High Commissioner for Diaspora Affairs, delivered the welcoming speech at the opening ceremony: “This year we decided to bring the homeland to your personal home because we did not want to cancel the program due to the pandemic. Why are we doing all this? Because, first of all, Armenia is your home. We want you to personally get to know it and maybe in the future, as I did, you might come to Armenia as a volunteer, student or a working professional. You can come to Armenia in many different and interesting ways, but this program is the first step.”
Sona Hovhannisyan, Director of Education and Innovation at the Teach For Armenia educational foundation, emphasized the idea of ​​a home underlying the program, "Know that you are at home, we have been waiting for you for a long time.”
In addition, Arpine Tavakalyan, AGBU Armenian Virtual College Hybrid Education Program Coordinator, gave remarks.
Then the participants of the program talked about their expectations and got acquainted with the teachers. French-Armenian singer Hakob Ghasabyan performed music during the opening ceremony.
The "Step To Home" will be held for Diasporan youth aged 12-18 until August 28th in two stages. The program includes Armenian language lessons, history courses, virtual visits, interactive discussions, debate club, online educational games, meetings with state and public figures, representatives of culture and art, participants from the previous year, workshops, and community projects.