Հարյուրավոր սփյուռքահայ երիտասարդների համար մեկնարկեց «Քայլ դեպի տուն» առցանց ծրագիրը
Չնայած փակ սահմաններին՝ սփյուռքի երիտասարդության հետ կապը չի ընդհատվել: ՀՀ կառավարությունը, ի դեմս Սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակի, հատուկ սփյուռքահայ պատանիների համար մշակել է ամառային հետաքրքիր առցանց ծրագիր, որի բացումը տեղի ունեցավ օգոստոսի 3-ին:
Ուսումնաճանաչողական առցանց ծրագրին մասնակցում են ավելի քան 250 սփյուռքահայ երիտասարդներ աշխարհի 30 երկրներից: Ծրագիրն իրականացվում է «Դասավանդի՛ր, Հայաստան» (Teach for Armenia) կրթական հիմնադրամի հետ համատեղ: Գործընկերն է ՀԲԸՄ Հայկական վիրտուալ համալսարանը:
Բացման արարողությանը ողջույնի խոսքով հանդես եկավ Սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակի ղեկավար Սառա Անջարգոլյանը: «Այս տարի որոշեցինք հայրենիքը բերել ձեր տուն, քանի որ չցանկացանք համավարակի պատճառով չեղարկել ծրագիրը: Ինչու՞ ենք անում այս ամենը: Որովհետև նախևառաջ Հայաստանը ձեր տունն է, և մենք ուզում ենք, որ դուք այն ճանաչեք մոտիկից, և ապագայում, ինչպես ես արեցի, միգուցե դուք էլ մեկ օր գաք Հայաստան՝ որպես կամավոր, ուսանող կամ աշխատելու մտադրությամբ: Շատ տարբեր ու հետաքրքիր ճանապարհներով կարող եք գալ Հայաստան, սակայն այս ծրագիրն առաջին քայլն է»,-նշեց Սառա Անջարգոլյանը:
«Դասավանդի՛ր, Հայաստան» կրթական հիմնադրամի ուսումնառության և նորարարությունների գծով տնօրեն Սոնա Հովհաննիսյանը ընդգծեց ծրագրի հիմքում դրված տան գաղափարը: «Իմացեք, որ դուք տանն եք, և մենք ձեզ շատ էինք սպասում»,-շեշտեց նա:
Ելույթ ունեցավ նաև ՀԲԸՄ հայկական վիրտուալ համալասարանի հիբրիդ կրթության ծրագրի համակարգող Արփինե Թավաքալյանը:
Այնուհետև իրենց սպասելիքների մասին խոսեցին ծրագրի մասնակիցները և ծանոթացան ուսուցիչների հետ:
Բացման արարողության ընթացքում երաժշտական կատարումներով հանդես եկավ ֆրանսահայ երգիչ Հակոբ Ղասաբյանը:
«Քայլ դեպի տուն»-ը սփյուռքի 12-18 տարեկան պատանիների և երիտասարդների համար կանցկացվի մինչ օգոստոսի 28-ը՝ 2 փուլով: Ծրագիրը ներառում է հայոց լեզվի, պատմաճանաչողության դասընթացներ, վիրտուալ այցեր, ինտերակտիվ քննարկումներ, բանավեճի ակումբ, առցանց կրթական խաղեր, հանդիպումներ պետական և հանրային գործիչների, մշակույթի, արվեստի ներկայացուցիչների, նախորդ տարվա մասնակիցների հետ, աշխատարաններ և համայնքային նախագծեր:

Для сотен молодых армян из диаспоры стартовала онлайн-программа «Шаг к дому»
Несмотря на закрытые границы, связь с молодежью диаспоры не была прервана. Правительство Республики Армения, в лице Офиса главного уполномоченного по делам диаспоры разработало интересную летнюю онлайн - программу специально для армянской молодежи диаспоры, которая стартовала 3 августа.
В учебно-познавательной онлайн-программе участвуют более 250 молодых армян диаспоры из 30 стран мира. Программа реализуется в сотрудничестве с образовательным фондом Teach for Armenia. Партнером программы является Армянский виртуальный колледж AGBU.
На церемонии открытия выступила с приветственной речью глава Офиса главного уполномоченного по делам диаспоры Сара Анжарголян. «В этом году мы решили Родину перенести к вам домой, так как не хотели отменить программу из-за эпидемии. Почему мы это сделали? Потому что, в первую очередь, Армения - это ваш дом и мы хотим, чтобы вы её узнали поближе, а в будущем, возможно, однажды приедете в Армению качестве волонтера, студента или с намерением работать, как это сделала я сама. Приехать в Армению вы можете по-разному, для этого есть много интересных способов, но эта программа является вашим первым шагом», - сказала Сара Анджарголян.
Директор по обучению и инновациям образовательного фонда Teach Armenia Сона Ованнисян, подчеркнула, что в основе программы лежит идея “дома”. «Знайте, что вы дома, а мы очень вас ждали», - подчеркнул он.
Также выступила координатор программы гибридного образования Армянского виртуального колледжа AGBU Арпине Тавакалян. Затем участники рассказали о своих ожиданиях от программы и познакомились с преподавателями.
На церемонии открытия выступил французский музыкант армянского происхождения, певец Акоп Касабян.
«Шаг к дому» для молодежи диаспоры в возрасте от 12 до 18 лет будет проходить до 28 августа в два этапа. Программа включает в себя курсы армянского языка, истории, виртуальные посещения, интерактивные дебаты, дискуссионный клуб, обучающие онлай - игры, встречи с государственными и общественными деятелями, представителями культуры, искусства, участниками прошлогодней программы, семинары и общественные проекты.