Լիբանանում գտնվող հայաստանյան պատվիրակության անդամները հանդիպել են Արամ Ա կաթողիկոսի հետ
Օգոստոսի 9-ին Մեծի Տանն Կիլիկիո Կաթողիկոսության Անթիլիասի Մայրիվանքի Ս. Գրիգոր Լուսավորիչ մայր տաճարում Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Արամ Ա կաթողիկոսի հանդիսապետությամբ մատուցվեց պատարագ: Պատարագին մասնակցում էին Լիբանան մեկնած հայաստանյան պատվիրակության անդամները՝ ՀՀ սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանը, փոխվարչապետ Տիգրան Ավինյանի գրասենյակի ղեկավար Սերժ Վարագ Սիսեռյանը, ԱԺ պատգամավոր, Հայաստան-Լիբանան բարեկամական խմբի ղեկավար Հրաչյա Հակոբյանը, «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի գործադիր տնօրեն Հայկակ Արշամյանը և Սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակի ղեկավար Սառա Անջարգոլյանը:
Այնուհետ պատվիրակության անդամներն առանձին հանդիպում են ունեցել Արամ Ա կաթողիկոսի հետ, որի ընթացքում վեհափառը ներկայացրել է համայնքի վիճակը, պայթյունից հետո հայաբնակ թաղամասերում արձանագրած պատկերը, ըստ որի՝ հայերի բնակարանները մեծ վնասներ են կրել, և դրանք արագ վերականգնման կարիք ունեն: Վեհափառ Տերն ընդգծել է նաև, որ այժմ կարևոր է համայնքի կարիքների առաջնահերթյուննների վերհանումն ու իրական գնահատումը, որի ուղղությամբ այժմ աշխատանքներ տարվում են, ստեղծվել է համայնքային բոլոր կառույցներն ընդգրկող հանձնախումբ:
Գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանը նշել է, որ այս այցի նպատակը ոչ միայն հումանիտար օգնությունն ուղեկցելն է, այլև տեղում իրական պատկերին ծանոթանալը և լիբանանահայության հետ ուղղակի շփումները:
Արամ Ա կաթողիկոսն իր խոսքում շեշտել է, որ Հայաստանը հզորացնելու հետ մեկտեղ՝ պետք է ամրապնդել նաև սփյուռքը: Այս կապակցությամբ Զարեհ Սինանյանը կարևորել է հատուկ լիբանանահայության  համար «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի կողմից սկսված դրամահավաքը:

Armenian Delegation to Lebanon Meets with Catholicos Aram I
Saint Gregory the Illuminator Cathedral, in Antelias, seat of the Catholicosate of the Great House of Cilicia. Members of the Armenian delegation to Lebanon took part in the ceremony including, RA High Commissioner for Diaspora Affairs Zareh Sinanyan, Head of Deputy Prime Minister Tigran Avinyan’s Office Serge Varak Sisserian, MP and Head of the Armenia-Lebanon Friendship Group Hrachya Hakobyan, Executive Director of Hayastan All-Armenian Fund Haykak Arshamyan, and Chief of Staff at the Office of the High Commissioner for Diaspora Affairs Sara Anjargolian.
Shortly after, the delegation had a meeting with Catholicos Aram I during which, His Holiness presented the state of the community and gave an overview of what Armenian populated districts look like after the explosion, highlighting that Armenian homes have been severely damaged and need immediate reconstruction. His Holiness emphasized the importance of prioritizing the community’s needs, and properly assessing them, for which work is currently underway, a committee that represents all community institutions has been set up.
High Commissioner Zareh Sinanyan noted that the purpose of this visit is not only to accompany the humanitarian aid, but also to get acquainted with the situation on the ground, and have direct contact with Lebanese-Armenians.
His Holiness Catholicos Aram I emphasized that the Diaspora must be strengthened along with Armenia. In this regard, Zareh Sinanyan highlighted the fundraiser dedicated to the Lebanese-Armenian Diaspora organized by the Hayastan All Armenia Fund.
At the end of the meeting, both sides reaffirmed that the doors of the homeland are always open to the Diaspora.