Սփյուռքահայ մասնագետները սկսեցին աշխատել ՀՀ կառավարությունում
Սեպտեմբերի մեկին մեկնարկեց Սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակի «իԳործ» սփյուռքահայ մասնագետների ծրագիրը: Առաջին փուլով 24 մասնագետներն արդեն Հայաստանում են: Կանադայից, Դանիայից, Ռուսաստանից, Լիբանանից, Ֆրանսիայից, Նորվեգիայից մինչև Իսրայել, Նիդերլանդներ ու Չինաստան. նրանց անգամ համաճարակը չի խանգարել հասնել հայրենիք և միանալ ՀՀ կառավարության աշխատանքներին:
Առաջին փուլի մասնակիցներն աշխատանքի են անցել վարչապետի աշխատակազմում, Առողջապահության, Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի, Շրջակա միջավայրի, Արդարադատության, Բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության, Տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների, Կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի Էկոնոմիկայի նախարարություններում, Կենտրոնական բանկում, Կրթության տեսչական մարմնում, Մարդու իրավունքների պաշտպանի, Սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակներում:
Ծրագրի առաջին փուլի մասնակիցներին ընդունեց և բարի գալուստ մաղթեց Գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանը: Հանձնակատարը հույս հայտնեց, որ նրանք հայրենիքում կունենան անփոխարինելի աշխատանքային փորձառություն:
Իրենց հերթին մասնակիցներից շատերը նշեցին, որ այս ծրագիրը հայրենադարձվելու ճանապարհի իրենց մեկնարկն է, և սեփական ապագան տեսնում են Հայաստանում:
Այնուհետ «իԳործ»-ցիներին ներկայացվեց աշխատանքի ժամանակացույցը և պարտականությունները:
«Դեպի Հայք» հիմնադրամի տնօրեն Սևան Գապագեանը և «RepatArmenia» հիմնադրամի համահիմնադիր Վարդան Մարաշլյանը մասնակիցներին մանրամասնեցին հայաստանյան պետական մարմիններում աշխատելաոճի առանձնահատկությունները և միջավայրին արագ ինտեգրման համար գործնական խորհուրդներ տվեցին:
COVID-19-ով և օդային սահմանափակ հաղորդակցությամբ պայմանավորված՝ ծրագրի մյուս մասնակիցները Հայաստան կժամանեն մի փոքր ավելի ուշ:

Diasporan Armenian Experts Start Working in the Armenian Government
On September 1, the Office of the High Commissioner for Diaspora Affairs launched the “iGorts” program for Armenian experts from the Diaspora. 24 experts, part of the first round of participants hailing from countries such as Canada, Denmark, Russia, Lebanon, France, Norway, Israel, the Netherlands, and China, have arrived in Armenia. The COVID-19 pandemic did not prevent these experts from reaching the homeland and joining the Armenian government.
The participants of the first round have joined the Prime Minister's Office, the Ministries of Health, Labor and Social Affairs, Environment, Justice, High Tech Industry, Territorial Administration, Infrastructure, Education, Science, Culture and Sports, Economy, as well as the Central Bank, the Education Inspectorate, the Human Rights Defender, and the Office of the High Commissioner for Diaspora Affairs.
Today, High Commissioner Zareh Sinanyan received and welcomed the first round of participants, expressing hope that they will have an unparalleled work experience in the homeland.
Many participants mentioned that this program is the beginning of their path to repatriation as they see their own future in Armenia. Afterward, the iGorts participants were introduced to their work schedule and responsibilities.
Director of Birthright Armenia, Sevan Kabakian and the co-founder of the Repat Armenia Foundation Vartan Marashlyan presented the peculiarities of working in state institutions and gave practical advice for rapid integration into the environment.
Due to COVID-19 and limited air travel, the remaining participants will arrive in Armenia at a later date.