ՊԲ Հոկտեմբերի 1-ին արցախա-ադրբեջանական հակամարտության գոտու հարավային հատվածում՝ Վարազաթումբ (Լելե Թեփե) տարածքում, ՊԲ ստորաբաժանումները խոցել են հակառակորդի մարտական ուղղաթիռ, որն ընկել է Իրանի Իսլամական Հանրապետության տարածքում:
Արցախի Հանրապետության պաշտպանության նախարարությունը հայտարարում է՝ նշվածը իր մեջ որևէ միտումնավորություն չի պարունակում, և քանի որ Ադրբեջանի սանձազերծած մարտական գործողություններն ընթանում են ԻԻՀ սահմանին շատ մոտ, ցավոք, նման դեպքերն անխուսափելի են:
«Ադրբեջանական զինված ուժերի նախահարձակ գործողությունները շարունակաբար ստանալու են կործանարար հարվածներ և այդ գործընթացն արդեն սկսվել է»,-ՀՀ պաշտպանության նախարար Դավիթ Տոնոյանն ընդունել է ՀՀ-ում Ֆրանսիայի արտակարգ և լիազոր դեսպան Ջոնաթան Լաքոտին:
Հակառակորդը հրետանի է կիրառել Հայաստանի Գեղարքունիքի մարզի Շատվան գյուղի ուղղությամբ, ինչպես նաև հարվածային ԱԹՍ-ից հրթիռ է արձակել Մեծ Մասրիկ բնակավայրի վրա, ինչի հետևանքով զոհվել է 1967 թ․ ծնված Գևորգ Վարդանյանը,  երկու քաղաքացիական անձ ստացել է տարբեր աստիճանի վիրավորվում։
ՀՕՊ ուժերը տվյալ տարածաշրջանում ոչնչացրել են հակառակորդի երեք ԱԹՍ, այդ թվում՝ Մեծ Մասրիկ բնակավայրին հրթիռային հարված հասցրած անօդաչուն։
Ըստ ՀՕՊ տեղորոշման տվյալների, ժամը 00։15-ի դրությամբ ՀՀ ԶՈՒ կողմից խոցվել է չորս ԱԹՍ՝  մեկը Կոտայքի, ևս երեքը Գեղարքունիքի մարզում։  Բոլոր խոցված անօդաչուները եղել են հետախուզական։

The war continues - day 5
On October 1, in the southern part of the Artsakh-Azerbaijani conflict zone, in the area of Varazatumb (Lele Tepe), units of the Defense Army shot down an enemy combat helicopter, which crashed in the territory of the Islamic Republic of Iran. The Ministry of Defense of the Artsakh Republic announces that there is no element of intent, as the hostilities unleashed by Azerbaijan are taking place in close vicinity to the border with Iran. Unfortunately, such cases are inevitable.
"Offensive operations of the Azerbaijani AF will continuously receive devastating blows and that process has already begun". Armenian Defense Minister David Tonoyan met with Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of France to Armenia Jonathan Lacote.
The enemy employed artillery in the direction of Shatvan village of Gegharkunik region of Armenia, as well as fired a missile from a combat UAV at Mets Masrik residence, as a result of which Gevorg Vardanyan born in 1967 was killed, two civilians received injuries of varying degrees.
The air defense forces of Armenia have destroyed three enemy UAVs in Gegharkunik region, including the drone that fired a missile at Mets Masrik.
According to the location data of the air defense, as of 00:15 four UAVs were shot down by the Armed Forces of Armenia- one in Kotayk, the other three in Gegharkunik regions. The destroyed drones were all used for surveillance and reconnaissance.