Արցախի սահմանի հյուսիսային և հրավային ուղղություններում ընթանում են համառ և թեժ մարտեր։ Հակառակորդը, մեծ ուժեր կենտրոնացնելով այս թևերում, անցել է հարձակման։ Հայկական ստորաբաժանումները կասեցնում են հակառակորդի առաջխաղացումը՝ պատճառելով մեծ կորուստներ։
ԱՀ պաշտպանության բանակին հաջողվել է կասեցնել այսօր հակառակորդի ձենարկած լայնածավալ հարձակումը։ Ուղղություններից մեկով մեր ուժերը հակահարձակման են անցել։ Մնացած թևերում պաշտպանական ծանր մարտեր են ընթանում։
Պաշտպանության բանակի կողմից ոչնչացվել է հակառակորդի` հարձակման նախապատրաստվող զրահատեխնիկայի խոշոր խմբավորում, զգալի քանակությամբ սպառազինություն և անձնակազմ: Այսպիսով, ուղղություններից մեկում ձախողվել են հակառակորդի հարձակողական պլանները:
Ժամը 20:26-ին հակառակորդը հրթիռակոծել է Ստեփանակերտը։
Սահմանի ամբողջ երկայնքով այս պահի դրությամբ տարբեր ինտենսիվության դիրքային փոխհրաձգություն է։ ՊԲ ստորաբաժանումները շարունակում են վստահորեն վերահսկել իրավիճակը։
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հանդես է եկել ուղերձով, որում մասնավորապես նշվում է. «Հաղթանակը, միայն ու միայն հաղթանակը, բացառապես հաղթանակն է այն ավարտը, որ մենք պատկերացնում ենք այս պայքարի վերջում: Սա մի նոր Սարդարապատ է, և մեզնից յուրաքանչյուրը պարտավոր է ինքը իրեն նվիրել մեկ նպատակի, եւ այդ նպատակի անունն է՝ հաղթանակ»:

This is not an ordinary war
Tough and fierce battles are taking place in the northern and southern directions of the Artsakh (Nagorno-Karabakh) border. "The adversary [Azerbaijan], concentrating large forces in these sections, has launched an attack. The Armenian [military] units are stopping the adversary's advance, causing [it] huge losses.
The  Defense Army of Artsakh managed to suspend today’s large-scale attack launched by the enemy. In one of the directions, our forces undertook a counterattack. In other flanks there are heavy defensive battles.
The Defense Army destroyed a large group of enemy armored vehicles preparing for attack, significant amounts of weapons and personnel. As a result, the enemy offensive plans failed in one of the directions.
At 8:26pm, the enemy shelled Stepanakert. At this moment, there are positional shootings of different intensity along the entire border. The
Prime Minister Nikol Pashinyan has addressed to the Armenians all over the world. "Victory, only victory, is the only end that we foresee to this struggle. This is a new Sardarapat and each of us is obligated dedicate ourselves to one sole goal. Name of that goal is victory".