Սեպտեմբերի 27-ին Ադրբեջանի սանձազերծած հարձակումից անցել է 19 օր
Հայ ժողովուրդը համախմբվել է Արցախի միջազգային ճանաչման և Հայաստանի ու Արցախի հանդեպ ահաբեկչության պայքարի դեպ։ Միջազգային հանրությունն արդեն ընդունել և ապացուցել է, որ Թուրքիան արցախա-ադրբեջանական սահմանին է տեղակայել Սիրիայից և Լիբիայից բերված հազարավոր ահաբեկիչների և վարձկանների:
Արցախի պաշտպանության բանակի տվյալների համաձայն հոկտեմբերի 15-ի դրությամբ Ադրբեջանական ագրեսիան հետ մղելու ընթացքում զոհված զինծառայողների թիվը հասել է 604-ի։ Ինչպես հայտնում է Արցախի Հանրապետության մարդու իրավունքների պաշտպան Արտակ Բեգլարյանը, ադրբեջանական ագրեսիայի հետևանքով զոհված քաղաքացիական անձանց թիվը 32 է:
19 օրերի ընթացքում հակառակորդը կոպտորեն խախտում է սովորութային և միջազգային մարդասիրական իրավունքը՝ թիրախավորելով խաղաղ բնակչությանը, բնակելի վայրերը, ենթակառուցվածքային, հանրային և արտադրական նշանակության օբյեկտները, եկեղեցիները, մշակույթի կենտրոնները, հիվանդանոցները, որտեղ բուժում են ստանում նաև քաղաքացիական անձինք։
Ադրբեջանական կողմի ռազմական հանցագործությունները շարունակվում են։ Այսօր համացանցում տարածվել է տեսանյութ, որտեղ ադրբեջանցի զինծառայողներ ծայրահեղ դաժանությամբ նվաստացնում և սպանում են 2 հայ ռազմագերիների, որոնցից մեկը տարեց քաղաքացիական անձ է։
Հոկտեմբերի 14-ին Ադրբեջանի ղեկավարությունը հաստատել է, որ հրթիռակոծել է Հայաստանի Հանրապետության տարածքը, ինչի արդյունքում կա վիրավոր անչափահաս քաղաքացի։
Հոկտեմբերի 10-ին Մոսկվայում արձանագրված մարդասիրական հրադադարը այդպես էլ ուժի մեջ չմտավ, քանի որ հակառակորդը ակնհայտ չի դադարում հարձակում կատարել ինչպես արցախա-ադրբեջանական սահմանի ողջ երկայնքով, այնպես էլ ռմբակոծել սահմանից հեռու գտնվող քաղաքներն ու գյուղերը։ Արցախում 24000-ից ավելի երեխաներ զրկված են դպրոց հաճախելու իրավունքից։ Ստեփանակերտի, Շուշիի և սահմանային գյուղերի բնակիչները ստիպված են օրվա մեծ մասն անցկացնել ստորգետնյա ապաստարաններում։
Սփյուռքն այս օրերին համախմբվել է հայրենիքին ամուր թիկունք դառնալու միտումով։ 24-ժամյա ձևաչափով աշխատանքների արդյունքում շարունակվում է «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի դրամահավաքը, ինչպես նաև տարբեր երկրներից օդային և ցամաքային միջոցներով հումանիտար օգնության կազմակերպումը։
Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը և Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանը, դիմելով ամբողջ աշխարհի հայերին, կոչ են արել համախմբվել, պայքարել մեր ազգի գոյության համար։

Прошло 19 дней с момента нападения, совершенного Азербайджаном 27 сентября.
Армянский народ объединился для международного признания Арцаха, для борьбы с терроризмом, который направлен против Армении и Арцаха. Международное сообщество уже признало и доказало, что Турция разместила на арцахо - азербайджанской границе тысячи террористов и наемников из Сирии, Ливии.
По данным Армии обороны Арцаха, по состоянию на 15 октября число военнослужащих, погибших при отражении азербайджанской агрессии, достигло 604 человек. По словам защитника прав человека Республики Арцах Артака Бегларяна, в результате азербайджанской агрессии погибло 32 мирных жителя.
В течение 19 дней противник грубо нарушает обычное и международное гуманитарное право, нанося удары по гражданскому населению, жилым районам, инфраструктуре, общественным и промышленным объектам, церквям, культурным центрам и больницам, где проходят лечение также мирные жители.
Военные преступления азербайджанской стороны продолжаются. Сегодня в Интернете было распространено видео, на котором азербайджанские военнослужащие жестоко унижают и убивают двух армянских военнопленных, один из которых - пожилой гражданин.
14 октября руководство Азербайджана подтвердило, что они произвели ракетный обстрел территории Республики Армения, в результате чего был ранен несовершеннолетний гражданин.
Гуманитарное перемирие, заключённое в Москве 10 октября, так и не вступило в силу, поскольку противник явно не прекращает атаки по всей арцахо - азербайджанской границе, а также бомбардировки городов и поселений вдали от границы. Более 24 000 детей в Арцахе лишены права посещать школу. Жителям приграничных сел, городов Степанакерт и Шуши приходится большую часть дня проводить в подземных убежищах.
В эти дни Диаспора объединилась с целью стать мощным тылом для нашей Родины. В результате круглосуточной работы продолжается сбор средств для Всеармянского фонда «Айастан», а также организация перевозки гуманитарной помощи из разных стран воздушным и наземным транспортом.
Премьер-министр Республики Армения Никол Пашинян и Президент Республики Арцах Араик Арутюнян, обращаясь к армянам всего мира, призвали объединиться и бороться за существование нашей нации.