Թուրք-ադրբեջանական ահաբեկչական ագրեսիայի 20-րդ օրը
Արցախա-ադրբեջանական հակամարտության գոտում պատերազմի 20-րդ օրվա գիշերն ընթացել է հարաբերական կայուն լարվածությամբ: Թշնամին հրետանու կիրառմամբ  ինտենսիվ  կրակ է բացել Մարտունի քաղաքի և Կ.Շուկա բնակավայրի և Բերդաշեն համայնքի ուղղությամբ։
Օրվա ընթացքում տարբեր ուղղություններով ընթացել են համառ մարտեր։
Արցախի պաշտպանության բանակի տվյալների համաձայն՝ հոկտեմբերի 16-ի դրությամբ Ադրբեջանական ագրեսիան հետ մղելու ընթացքում զոհված զինծառայողների ընդհանուր թիվը հասել է 633-ի։ Ադրբեջանի կողմից պատերազմական հացագործությունների հետևանքով սպանված քաղաքացիական անձանց թիվը 32 է:
Հակառակորդը շարունակում է կրակի տակ պահել Արցախի խաղաղ բնակավայրերը, հոգևոր, մշակությաին կենտրոնները, հիվանդանոցները՝ խախտելով միջազգային կոնվենցիաների բոլոր դրույթները։
Ադրբեջանական զինված ուժերի հրթիռակոծության արդյունքում ևս մեկ քաղաքացիական անձ է վիրավորվել՝ Քարվաճառի շրջանի Քնարավան գյուղի բնակիչ Մարինե Փիլոսյանը։ Նրա վիճակը կայուն է։
Այսօր Եվրոպայի հայությունը նախաձեռնել է աննախադեպ բողոքի ակցիա։ Մեր հայրենակիցները վաղ առավոտից մի քանի ժամ շարունակ փակ են պահել հետևյալ ուղղությունների միջպետական ավտոմայրուղիները․ Ֆրանսիայից Իսպանիա, Ֆրանսիայից Բելգիա, Բելգիայից Նիդերլանդներ, Ֆրանսիայից Շվեյցարիա, Նիդերլանդներից Գերմանիա, Լյուքսեմբուրգ – Բելգիա – Ֆրանսիա, Ֆրանսիա – Իտալիա, Գերմանիա – Դանիա։
Եվրոպայի հայությունը պահանջում է Արցախի միջազգային ճանաչումը և թուրք-ադրբեջանական և ահաբեկչական ագրեսիայի դատապարտում և դադարեցում։
Սփյուռքն այս օրերին համախմբվել է հայրենիքին ամուր թիկունք դառնալու միտումով։ 24-ժամյա ձևաչափով աշխատանքների արդյունքում շարունակվում է «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի դրամահավաքը, ինչպես նաև տարբեր երկրներից օդային և ցամաքային միջոցներով հումանիտար օգնության կազմակերպումը։

20-й день турецко-азербайджанской террористической агрессии
Ночь 20-го дня войны в зоне арцахо-азербайджанского конфликта прошла с относительно стабильной напряжённостью. Противник открыл интенсивный артиллерийский огонь в направлении общины Бердашен, поселка К.Шука и города Мартуни.
В течение всего дня, на разных направлениях велись упорные и продолжительные бои.
По данным Армии обороны Арцаха, по состоянию на 16 октября общее количество военнослужащих, погибших при отражении азербайджанской агрессии, достигло 633 человек. Число мирных жителей, убитых Азербайджаном в результате военных преступлений, составляет 32 человека.
Противник, нарушая все положения международных конвенций, продолжает держать под нацеленным огнём мирные населенные пункты Арцаха, медицинские учреждения, культурные центры, больницы.
В результате обстрела со стороны азербайджанских вооруженных сил ранена еще одна гражданка - Марине Пилосян, жительница села Кнараван Карвачарского района. Её состояние оценивается как стабильное.
Сегодня армяне Европы инициировали беспрецедентную акцию протеста. Наши соотечественники с раннего утра, на несколько часов закрыли межгосударственные трассы в следующих направлениях: Франция - Испания, Франция - Бельгия, Бельгия - Нидерланды, Франция - Швейцария, Нидерланды - Германия, Люксембург - Бельгия - Франция, Франция - Италия, Германия - Дания.
Армяне Европы требуют международного признания Арцаха, а также осуждения и прекращения турецко-азербайджанской террористической агрессии.
В эти трудные дни Диаспора объединилась, чтобы стать сильным тылом для нашей Родины. В результате круглосуточной работы продолжается сбор средств Всеармянского фонда «Айастан», а также организация и перевозка из разных стран, гуманитарной помощи воздушным и наземным транспортом.