Թուրք-ադրբեջանական ահաբեկչական ագրեսիայի 20-րդ օրը
Արցախա-ադրբեջանական հակամարտության գոտում պատերազմի 20-րդ օրվա գիշերն ընթացել է հարաբերական կայուն լարվածությամբ: Թշնամին հրետանու կիրառմամբ  ինտենսիվ  կրակ է բացել Մարտունի քաղաքի և Կ.Շուկա բնակավայրի և Բերդաշեն համայնքի ուղղությամբ։
Օրվա ընթացքում տարբեր ուղղություններով ընթացել են համառ մարտեր։
Արցախի պաշտպանության բանակի տվյալների համաձայն՝ հոկտեմբերի 16-ի դրությամբ Ադրբեջանական ագրեսիան հետ մղելու ընթացքում զոհված զինծառայողների ընդհանուր թիվը հասել է 633-ի։ Ադրբեջանի կողմից պատերազմական հացագործությունների հետևանքով սպանված քաղաքացիական անձանց թիվը 32 է:
Հակառակորդը շարունակում է կրակի տակ պահել Արցախի խաղաղ բնակավայրերը, հոգևոր, մշակությաին կենտրոնները, հիվանդանոցները՝ խախտելով միջազգային կոնվենցիաների բոլոր դրույթները։
Ադրբեջանական զինված ուժերի հրթիռակոծության արդյունքում ևս մեկ քաղաքացիական անձ է վիրավորվել՝ Քարվաճառի շրջանի Քնարավան գյուղի բնակիչ Մարինե Փիլոսյանը։ Նրա վիճակը կայուն է։
Այսօր Եվրոպայի հայությունը նախաձեռնել է աննախադեպ բողոքի ակցիա։ Մեր հայրենակիցները վաղ առավոտից մի քանի ժամ շարունակ փակ են պահել հետևյալ ուղղությունների միջպետական ավտոմայրուղիները․ Ֆրանսիայից Իսպանիա, Ֆրանսիայից Բելգիա, Բելգիայից Նիդերլանդներ, Ֆրանսիայից Շվեյցարիա, Նիդերլանդներից Գերմանիա, Լյուքսեմբուրգ – Բելգիա – Ֆրանսիա, Ֆրանսիա – Իտալիա, Գերմանիա – Դանիա։
Եվրոպայի հայությունը պահանջում է Արցախի միջազգային ճանաչումը և թուրք-ադրբեջանական և ահաբեկչական ագրեսիայի դատապարտում և դադարեցում։
Սփյուռքն այս օրերին համախմբվել է հայրենիքին ամուր թիկունք դառնալու միտումով։ 24-ժամյա ձևաչափով աշխատանքների արդյունքում շարունակվում է «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի դրամահավաքը, ինչպես նաև տարբեր երկրներից օդային և ցամաքային միջոցներով հումանիտար օգնության կազմակերպումը։

20th day of the Turkish-Azerbaijani terrorist aggression
The night of the 20th day of war in the Artsakh-Azerbaijani conflict zone was relatively stable. The enemy opened intense fire with the use of artillery in the direction of Berdashen community and of the K. Shuka settlement of Martuni city.
Stubborn battles took place in different directions during the day.
According to the Artsakh Defense Army, as of October 16, the total number of servicemen killed during the repulse of the Azerbaijani aggression has reached 633. The number of civilians killed by Azerbaijan as a result of war crimes is 32.
The opponent continues to set fire to the peaceful settlements of Artsakh, spiritual and cultural centers, hospitals, thus violating all the provisions of international conventions.
As a result of the shelling of the Azerbaijani armed forces, another civilian, Marine Pilosyan, a resident of Knaravan village, in the Karvachar region, was wounded. Her condition is stable.
Today, the Armenians of Europe have initiated an unprecedented demonstration. Our compatriots have been keeping the interstate highways in the following directions closed for several hours since early morning: From France to Spain, Switzerland, Italy and Belgium, from Belgium to the Netherlands, from the Netherlands to Germany, from Luxembourg to Belgium and France, and from Germany to Denmark.
The Armenians of Europe demand the international recognition of Artsakh and the condemnation and cessation of the Turkish-Azerbaijani-terrorist aggression.
The Diaspora has united with the intention of strongly supporting the homeland. Resulting from 24 hours of non-stop work, the fundraising of the Hayastan All-Armenian Fund continues, as well as the organization and delivery of humanitarian aid from different countries.