3-րդ ապարդյուն հրադադարը. Ադրբեջանը շարունակում է արհամարհել միջազգային հանրությանը
ԱՄՆ-ում հումանիտար հրադադարի մասին պայմանավորվածության ձեռքբերումից հետո, որը ուժի մեջ պետք է մտներ հոկտեմբերի 26-ին՝ ժամը 08:00-ին, Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարությունը դեռևս 08:00-ն չլրացած, շտապեց հայկական կողմին մեղադրել հրադադարը կոպտորեն խախտելու մեջ, բայց որոշ ժամանակ անց հեռացրեց այդ տեղեկատվությունը: Հաշված րոպեներ անց Ադրբեջանի ՊՆ-ն տարածեց հերթական ապատեղեկատվությունը՝ նշելով, թե հայկական ուժերը հարավային ուղղությամբ հրետակոծության են ենթարկում ադրբեջանական դիրքերը:
Արցախի Հանրապետության պաշտպանության նախարարությունը հայտարարում է, որ ՊԲ-ի ստորաբաժանումները խստորեն հետևում են ձեռք բերված պայմանավորվածություններին, իսկ թշնամական կողմի մեղադրանքները ոչ միայն իրականության հետ որևէ առնչություն չունեն, այլև արվել են վերջինիս հետագա սադրանքների համար տեղեկատվական հող նախապատրաստելու համատեքստում:
Կոպտորեն խախտելով ԱՄՆ-ում ձեռք բերված հումանիտար հրադադարի մասին պայմանավորվածությունը, ադրբեջանական կողմը ժամը 8:45-ի սահմաններում հրետանային կրակ է վարել Արցախի հյուսիսարևելյան մարտական դիրքերի ուղղությամբ:
Հերթական խախտումը գրանցվեց ժամը 09:10-ի սահմաններում. հակառակորդը թիրախավորել է հարավարևելյան ուղղությամբ դիրքերը` արձակելով հինգ հրետանային արկ:
Չնայած ԱՄՆ-ում ձեռք բերված հրադադարի մասին նոր պայմանավորվածությանը՝ ադրբեջանական ուժերը գրոհ են ձեռնարկել հարավ-արևելյան հատվածում տեղակայված զորամասերից մեկի առաջնագծի ուղղությամբ՝ շարունակելով հրետակոծել նաև խաղաղ բնակավայրերը: Մասնավորապես ժամը 13:50-ի սահմաններում հակառակորդը «Սմերչ» տիպի համազարկային կրակի ռեակտիվ համակարգից 1 հրթիռ է արձակել Մարտունու շրջանի Զարդարաշեն գյուղի ուղղությամբ:
ՊԲ ստորաբաժանումները պաշտպանական մարտեր են մղում թշնամական ուժերի գրոհները կասեցնելու և վերջինիս ելման դիրքեր հետ շպրտելու համար:
Ադրբեջանական հրթիռակոծության հետևանքով Ավետարանոց գյուղում զոհվել է 1 և վիրավորվել 2 քաղաքացիական անձ
Արցախի Մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմը տեղեկություն է ստացել, որ ադրբեջանական կողմը, խախտելով հոկտեմբերի 25-ին հաստատված՝ հրադադարի մասին պայմանավորվածությունը, շարունակել է հրթիռակոծել Արցախի Հանրապետության քաղաքացիական բնակավայրերը:
Օրվա ընթացքում տևական հրթիռակոծության են ենթարկվել մի շարք բնակավայրեր, այդ թվում՝ Ասկերանի շրջանի Ավետարանոց գյուղը, որտեղ մեկ ժամ առաջ «Սմերչ» համազարկային կրակի ռեակտիվ համակարգի հարվածների հետևանքով զոհվել է քաղաքացիական մեկ անձ՝ Գևորգ Համբարձումյանը, վիրավորվել են քաղաքացիական երկու անձինք՝ Հենրիխ Ադամյանը և Անդրեյ Համբարձումյանը:
Ժամը 17:00-ից Արցախի սահմանի երկայնքով կրակի խտությունը կտրուկ մեծացել է: Հակառակորդը ՊԲ դիրքերի ուղղությամբ կիրառում է փողային և ռեակտիվ հրետանի, նաև` տանկեր:
Երեկ մարտերի ընթացքում հակառակորդին հաջողվել է գրավել Կուբաթլուն և առաջանալ որոշ ուղղություններով:
Այսօր վաղ առավոտյան ադրբեջանական զինված ուժերը, որոնց հետ միացած են ահաբեկչական տարբեր կազմակերպություններ, ինչպես նաև այլ պետությունների զինված ուժերի ստորաբաժանումներ, հարավարևելյան ուղղությամբ լայնամասշտաբ հարձակում են ձեռնարկեել մի քանի ուղղություններով միաժամանակ հրետակոծելով և ռմբակոծելով Արցախի քաղաքները: Կա պաշտոնական հաղորդագրություն քաղաքացիական անձանց մասին։
Ողջ օրվա ընթացքում այդ հրոսակախմբերին չի հաջողվել ճեղքել ռազմաճակատը։ Հակարակորդը որոշ տեղերում թվացյալ հաջողություն է ունեցել, սակայն մեր ստորաբաժանումներին հաջողվել է հակագրոհով հետ վերցնել և վերականգնել առաջնագիծը:
Հադրութից հյուսիս գտնվող գյուղերի անտառների հատվածում շարունակվել են դիվերսիոն խմբերի փնտրման և ջախջախման գործողությունները: Որոշ դիվերսիոն խմբեր, թողնելով մեքենաներ, փախել են, բայց մի քանի գյուղերում մարտերը շարունակվում են։ Որոնողական և ջախջախման գործընթացները այս ուղղությամբ շարունակվում են։

The third futile ceasefire. Azerbaijan continues to ignore the international community
After the ceasefire agreement reached in the USA, which was to come into effect on October 26 at 8:00, the Ministry of Defence of Azerbaijan hastened to accuse the Armenian side of grossly violating the ceasefire before 8:00, but soon after removed that information. Minutes later, the MoD of Azerbaijan spread another misinformation, claiming that the Armenian side is attacking Azerbaijani positions in the Southern section with artillery.
The Ministry of Defence of the Republic of Artsakh declares that the Defence Army is strictly following the agreements reached and that the accusations by the adversary not only do not correspond to reality, but are made in the context of preparing informational ground for further provocations by Azerbaijan.
Grossly violating the humanitarian ceasefire agreement reached in the USA, Azerbaijan has opened artillery fire at around 08:45 in the direction of the North-Eastern military positions in Artsakh.
Yet another ceasefire violation was recorded at around 09:10: the adversary targeted the positions in the South-Eastern direction, by firing five artillery shells.
Despite the new ceasefire agreement reached in the United States, Azerbaijani forces attacked the south-eastern sector of the Armenian front line, and continues to shell peaceful settlements. In particular, at around 13:50, the enemy fired a m "Smerch" type missile volley fire in the direction of Zardarashen village in the Martuni region.
The defence Army is waging defensive battles to stop the Azerbaijani attacks and throw them back to their starting positions.
1 civilian killed and 2 wounded in Avetaranots village as a result of Azerbaijani missile attacks
The staff of the Human Rights Ombudsman of Artsakh received information that the Azerbaijani side, violating the humanitarian truce agreed on October 25, continued missile strikes on the civilian settlements of the Artsakh Republic.
During the day, a number of settlements were targeted, including the village of Avetaranots in the Askeran region, where an hour ago, from the fire of ''Smerch'' multiple rocket launcher, a civilian, Gevorg Hambardzumyan, was killed; and two civilians, Henrikh Adamyan and Andrey Hambardzumyan, were wounded.
Starting at 17:00, the intensity of fire along the entire length of the Artsakh border has increased. The adversary uses heavy weapons and rocket artillery, as well as armour against the positions of the Artsakh Defence Army.
Last night, Azeris used the cover of darkness and managed to capture Qubatlu (Sanasar) and move forward in some directions.
Early this morning, the Azerbaijani armed forces, their terrorist allies, as well as units of the armed forces of other countries, launched a large-scale offensive in the south-eastern direction, simultaneously shelling and bombing the cities of Artsakh. An official statement about civilian casualties has already been released.
Throughout the day, Azerbaijani assaults failed to break through the front. The adversary had perceived successes in some places, but our units managed to retake ground in a counter-attack and restore the front line.
In the forested mountains of the villages north of Hadrut, the search and destruction operations of subversive groups continue. Some subversive fleeing groups even abandoned their vehicles, but fighting continued in several villages. Search and destroy missions continue in this sector.