Մեկ ամիս շարունակվող պատերազմը Արցախում
Գիշերվա ընթացքում արցախա-ադրբեջանական հակամարտության գոտում պահպանվել է հարաբերական կայուն-լարված իրադրություն: Առանձին հատվածներում շարունակվել են հրետանային մենամարտեր:
Երեկոյան թշնամական ուժերը ակտիվորեն կիրառել են անօդաչու թռչող սարքեր, որոնց մի մասը խոցվել է ՊԲ հակաօդային պաշտպանության ուժերի կողմից: Հակառակորդը շարունակել է հրետակոծել խաղաղ բնակավայրերը, մասնավորապես թիրախում էին հայտնվել Մարտունի, Մարտակերտ քաղաքն ու Ասկերանի շրջանի վերին ենթաշրջանի գյուղերը:
Ներկայումս տեղային նշանակության մարտեր են ընթանում ճակատային գծի որոշ ուղղություններում: ՊԲ ստորաբաժանումները շարունակում են կատարել առաջադրված մարտական խնդիրը՝ օպերատիվ-մարտավարական իրադրությունը պահպանելով վերահսկողության ներքո:
Այսօր առավոտյան, ժամը 10:00-10:15 սահմաններում, հերթական անգամ խախտելով հրադադարի ռեժիմը, ադրբեջանական կողմը անօդաչուներով (որոնցից մեկը ընկել է ՀՀ տարածքում) և հրթիռահրետանային միջոցներով հրետակոծել է ՀՀ հարավային սահմանի Իրանի հետ հատման կետի հայկական սահմանապահ ուղեկալի դիրքերը:
Արձանագրելով հրադադարի ռեժիմի հերթական խախտումը և ՀՀ պետական սահմանի հրետակոծությունը, ՀՀ պաշտպանության նախարարությունը հայտարարում է, որ ստիպված է լինելու պատասխան հարվածներ հասցնել ադրբեջանական ուժերի ուղղությամբ:
ՀՀ հարավային ուղղությամբ ադրբեջանական ոտնձգությունները կանխելու նպատակով ՀՀ սահմանապահ ուժերը դիմել են կանխարգելիչ գործողությունների` հակառակորդին պատճառելով զգալի վնասներ և կորուստներ:

It has been a month since the beginning of the war in Artsakh
The situation in the Artsakh-Azerbaijani conflict zone remained relatively stable if tense throughout the night. Artillery duels continued in some areas.
In the evening, Azeri forces made active use of unmanned aerial vehicles, some of which were hit by Armenian anti aircraft defence. The adversary continued shelling peaceful settlements, including the towns of Martuni, Martakert and the villages in the northern par Askeran region.
At the moment, local battles are taking place in several sectors of the front line. The Defence Army continues to fulfill its combat objectives , keeping the tactical situation under control.
At around 10:00-10:15 this morning, Azerbaijan once again violated the ceasefire and used drones (one of which has crashed within RA borders) to shell border guard guiding posts of the Republic of Armenia at its southern border with Iran. Noting this latest violation of the ceasefire and the shelling of the state border of the Republic of Armenia, the RA Ministry of Defense declares that it is forced to strike retaliatory blows at the Azerbaijani forces.
The Azerbaijanis continued firing directly at the southern border of the Republic of Armenia. There are wounded.
In order to prevent the Azerbainani encroachments in the southern direction of the Republic of Armenia, the Armenian Border Guard Forces took preventive action, causing significant damage to the invaders.