ՊԱՏԵՐԱԶՄԱԿԱՆ ԻՐԱՎԻՃԱԿԸ ՇԱԲԱԹԱՎԵՐՋԻՆ
ՊԲ ստորաբաժանումները հաջող պաշտպանական մարտեր են վարել հյուսիս-արևելյան, հարավային և հարավ-արևմտյան ուղղություններում: Յուրային զորքերի կողմից խոցվել են նաև թշնամական 1 տանկ, 1 հետևակի մարտական մեքենա և 5 անօդաչու թռչող սարք:
Առավոտյան վերսկսվել են մարտական գործողությունները նշված ուղղություններում: Հակառակորդը շարունակում է բացի պաշտպանական բնագծերից թիրախավորել նաև խաղաղ բնակավայրերն ու քաղաքացիական ենթակառուցվածքները: Թշնամական ուժերը կիրառել են նաև Ժնևյան կոնվենցիաներով արգելված և քիմիական զենքի տարրեր (սպիտակ ֆոսֆոր) պարունակող զինատեսակ:
Օպերատիվ-մարտավարական իրադրությունը գտնվում է ՊԲ ստորաբաժանումների վերահսկողության ներքո:
Հոկտեմբերի 31-ին ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը նամակ է հղել ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինին՝ մանրամասն ներկայացնելով Լեռնային Ղարաբաղի դեմ ադրբեջանաթուրքական ռազմական ագրեսիայի հետևանքով ստեղծած իրադրությունը և առաջացած մարտահրավերները:
Նամակում, մասնավորապես, ընդգծվել է Մերձավոր Արևելքից օտարերկրյա զինյալ ահաբեկիչների տեղափոխման և վերջիններիս Լեռնային Ղարաբաղի դեմ մարտական գործողություններում ներգրավման հանգամանքը:
Հաշվի առնելով մարտական գործողությունների Հայաստանի Հանրապետության սահմանին մոտենալու, ՀՀ տարածքի նկամամբ արդեն իսկ տեղի ունեցած ոտնձգությունների փաստերը՝ ՀՀ վարչապետը դիմել է ՌԴ նախագահին սկսելու անհապաղ խորհրդակցություններ՝ սահմանելու աջակցության տեսակները և չափը, որը Ռուսաստանի Դաշնությունը կարող է հատկացնել Հայաստանի Հանրապետությանը՝ իր անվտանգության ապահովման համար՝ հիմք ընդունելով Հայաստանի և Ռուսաստանի միջև դաշնակցային հարաբերությունները և  1997թ. օգոստոսի 29-ի «Բարեկամության, համագործակցության և փոխադարձ աջակցության մասին» պայմանագրի 2-րդ հոդվածը:
Հակառակորդը, խախտելով Ժնևում՝ խաղաղ բնակավայրերը չթիրախավորելու մասին ԵԱՀԿ ՄԻնսկի խմբի համանախագահների միջնորդությամբ ձեռք բերված պայմանավորվածությունը,  հրթիռակոծել է Ստեփանակերտն ու Շուշին: Ստեփանակերտում թշնամական ուժերի թիրախում հայտնվել է կենտրոնական շուկան ու մեկ բնակելի տուն: Քաղաք Շուշիում հակառակորդի հարվածների հետևանքով քաղաքացիական բնակչության շրջանում կան վիրավորներ:
Ադրբեջանաարցախյան հակամարտության գոտում թշնամական ուժերը կիրառել են քիմիական զենքի տարրեր պարունակող ֆոսֆորային զինատեսակ, ինչը  հանդիսանում է միջազգային մարդասիրական իրավունքի,  սովորութային իրավունքի նորմերի ու սկզբունքների, Ժնևյան կոնվենցիաների, ինչպես նաև ՄԱԿ-ի համապատասխան կոնվենցիաներով ու փաստաթղթերով նախատեսված դրույթների կոպտագույն խախտում և, բացի հայկական ուժերին վնասներ պատճառելու նպատակ հետապնդելուց, նաև խնդիր ունի առաջացնել մասսայական անտառային հրդեհներ ու տվյալ տարածքում ստեղծել բնապահպանական աղետի իրական վտանգներ:
Վերոնշյալ գործողությունների արգելքը և արդյունքում պաշտպանվող իրավունքներն ու արժեքները գտնվում են նախևառաջ սովորութային իրավունքի տիրույթում, իսկ նման զենքերի օգտագործումը, որոնք հնարավորություն չեն տալիս հստակ տարբերակելու ռազմական և քաղաքացիական նշանակության օբյեկտները, միաժամանակ պատճառ են հանդիսանում բնապահպանական աղետի ու հնարավոր մարդկային կորուստների, հանդիսանում են պատերազմական հանցագործություններ։
Ադրբեջանն շարունակել է կրակի տակ պահել Արցախի խաղաղ բնակավայրերը։
Առավոտյան Ստեփանակերտը, կեսօրին  Մարտունի և Մարտակերտ քաղաքները,  իսկ այս պահին Շուշին է  հայտնվել թշնամու արձակած  տարբեր տեսակի հրթիռային կայանքների թիրախում։
Տուժածների և կրած վնասների մասին տվյալները ճշտվում են։
Հակառակորդը փորձել է կատարել հարձակման փորձեր ռազմաճակատի ամբողջ երկարությամբ, այդ փորձերը հատկապես ինտենսիվ են եղել Մարտունու և Շուշիի ուղղություններով։ Մարտունու ուղղությամբ ՊԲ ստորաբաժանումները կատարել են մարտավարական խուսավարումներ՝ առաջնագիծը մարտ վարելու համար ավելի հարմար դարձնելու նպատակով։ Դա մարտավարության մի մասն է։
Երկրորդ ուղղությամբ ՊԲ-ին հաջողվել է գուշակել հակառակորդի հավանական գործողությունները և նրանց առաջ եկող շարասյուներն ու կենդանի ուժը ոչնչացնել մեկ վայրում։
Այդ վայրն այսուհետ ադրբեջանցիները կարող են անվանել Դժոխքի ձոր, որովհետև այդ վայրում ունեցել են մեծաթիվ կորուստներ, և լիովին ձախողվել է նրանց մտահղացումը։
Ներկայումս ՊԲ ստորաբաժանումները վստահորեն զբաղեցնում են իրենց բնագծերը, վերահսկում են օպերատիվ-մարտավարական իրադրությունը և պատրաստ են կասեցնել հակառակորդի բոլոր ոտնձգությունները:
Ցուցադրվեց երկրորդ վարձկան ահաբեկիչը, ով խոստովանեց, թե ինչպես է հավաքագրվել, վճարվել և կիրառվել մյուս վարցկանների հետմիասին: Որպես ինչ և ինչպես են նրան ադրբեջանցիները օգտագործում մեր դեմ:
Ինչքան էլ Թուրքիան ու Ադրբեջանը փորձեն հերքել վարձկան ահաբեկիչների առկայությունը և կիրառությունը մարտական գործողությունների համար, մենք շատ լավ գիտենք և տիրապետում ենք ամբողջական տեղեկությունների՝ որտեղ, որ տեղամասում, ինչպես են նրանց առաջադրանքներ տրվում, ինչ խնդիր են փորձում նրանցով լուծել։ Նրանցով առաջին գծում կոնկրետ խնդիրների կատարման փորձերը վկայում են նաև այն մասին, որ Ադրբեջանի զինված ուժերի ցամաքային պոտենցիալը լրջագույնս վնասված է և հիմնական հույսը մնացել են այս վարձկանները։

ВОЕННАЯ СИТУАЦИЯ В КОНЦЕ НЕДЕЛИ
31 октября премьер-министр РА Никол Пашинян направил письмо президенту РФ Владимиру Путину, в котором досконально представил ситуацию, сложившуюся в результате азербайджано-турецкой военной агрессии против Нагорного Карабаха, и возникшие в связи с ней вызовы.
В письме, в частности, были подчеркнуты обстоятельства переброски иностранных вооруженных террористов с Ближнего Востока и их участия в боевых действиях против Нагорного Карабаха.
Учитывая приближение боевых действий к границе Армении, уже имевшие место факты посягательств на территорию РА, премьер-министр Республики Армения обратился к президенту Российской Федерации за незамедлительным проведением консультаций с целью определения рода и размера помощи которую Российская Федерация может предоставить Республике Армения для обеспечения ее безопасности основываясь на союзнических отношений между Арменией и Россией и статье 2 «Договора о дружбе, сотрудничестве и взаимной помощи» от 29 августа 1997 года.
Противник, нарушив договоренность, достигнутую в Женеве при посредничестве сопредседателей Минской группы ОБСЕ, не взять под прицел мирные населенные пункты, подверг ракетному обстрелу Степанакерт и Шуши. В Степанакерте мишенью вражеских сил оказался центральный рынок и один жилой дом. В результате ударов противника в Шуши среди гражданского населения есть раненые.
В зоне азербайджано-арцахского конфликта вражеские силы применили фосфорное оружие, содержащее элементы химического оружия, что является грубейшим нарушением международного гуманитарного права, норм и принципов обычного права, Женевских конвенций, а также положений, предусмотренных соответствующими конвенциями и документами ООН, и, помимо нанесения ущерба армянским силам, также имеет целью вызвать массовые лесные пожары и на данной территории создать реальные угрозы экологической катастрофы․
Запрет на вышеуказанные действия и защищаемые в результате права и ценности находятся, прежде всего, в области обычного права, а применение такого оружия, которое не дает возможности четко различать объекты военного и гражданского значения, одновременно является причиной экологической катастрофы и возможных человеческих потерь, является военным преступлением.
Азербайджан продолжал держать под огнем мирные населенные пункты Арцаха.
Утром Степанакерт, в полдень - города Мартуни и Мартакерт, а на данный момент мишенью различных ракетных установок, выпущенных противником, оказался Шуши.
Данные о пострадавших и понесенных потерях уточняются.
Противник предпринял попытки наступления по всей линии фронта. Особо- интенсивные попытки предпринимались в направлении Мартуни и Шуши. В направлении Мартуни подразделения Армии обороны выполнили тактические маневры с целью превращения передовой в более удобное поле для ведения боя. Это часть тактики.
На втором направлении Армии обороны удалось предугадать вероятные действия противника и уничтожить их продвигающиеся вперед колонны и живую силы в одном месте. Это место с этого момента азербайджанцы могут называть Ущельем Ада, потому что именно там они понесли очень много потерь, и их замысел полностью провалился.
В настоящий момент подразделения Армии обороны уверенно занимают свои позиции, контролируют оперативно-тактическую обстановку и готовы предотвратить любые посягательства противника.
Азербайджанские войска и террористические группировки, наемники и банды продолжили наступательные действия в разных направлениях, в основном, небольшими группами и очаговыми нападениями, местами применяя артиллерию, в некоторых местах также средства воздушного нападения, тактическую авиацию.
В течение всего дня никаких значительных позиционных изменений по всем направлениям не произошло, несмотря на боевые действия. В данный момент бои продолжаются.
Сегодня был продемонстрирован второй наемный террорист, который признался: как был завербован, оплачен и использован вместе с другими наемниками, как и в качестве кого азербайджанцы используют его против нас.
Сколько бы Турция и Азербайджан ни пытались опровергнуть наличие и применение наемных террористов для боевых действий, мы очень хорошо знаем и владеем полной информацией: где, на каком участке, как им задаются задачи, какую задачу они пытаются решить. Попытки выполнения ими конкретных задач на передовой свидетельствуют также о том, что сухопутный потенциал Вооруженных Сил Азербайджана серьезно поврежден и основной надеждой остались эти наемники.