Հանդիպում ԱՀ աշխատանքի, սոցիալական և միգրացիայի հարցերի նախարար Մանե Թանդիլյանի հետ
Արցախում բնակարանաշինսությունը և աշխատատեղերի ստեղծումը՝ առաջնահերթություն: Արցախ աշխատանքային այցի երկրորդ օրվա ընթացքում Գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանը հանդիպեց ԱՀ աշխատանքի, սոցիալական և միգրացիայի հարցերի նախարար Մանե Թանդիլյանի հետ։
Այսօր, առավել քան երբևէ, Արցախի վերակառուցման և հայկականության պահպանման գործում մեծ է սփյուռքի դերակատարությունը: Գլխավոր հանձնակատարը կարևորեց սփյուռքի ֆիզիկական կապը Արցախի հետ, այցելությունները, զարգացման և կարողությունների, հմտությունների, գիտելիքների փոխանցման ծրագրերը: Մանե Թանդիլյանը նշեց, որ Արցախը կարող է շուտ ոտքի կանգնել նաև սփյուռքի սոցիալական և տնտեսական ներգրավվածության մեծացման դեպքում՝ հիմնելով սոցիալական ձեռնարատիրություններ, փոքր բիզնեսներ, որոնք Արցախը կդարձնեն ինքնաբավ:
Պայմանավորվածություններ ձեռք բերվեցին շարունակել սերտ աշխատանքը և սփյուռքին ներկայացնել Արցախում ներգրավվածության հիմնական ուղղությունները:

Встреча с министром труда, социальных вопросов и миграции Республики Арцах Мане Тандилян
Жилищное строительство и создание рабочих мест в Арцахе - приоритетные задачи. Во второй день рабочего визита в Арцах, Главный уполномоченный Заре Синанян встретился с министром труда, социальных вопросов и миграции Республики Арцах Мане Тандилян.
Сегодня, как никогда, велика роль диаспоры в восстановлении Арцаха и сохранении армянской идентичности. Главный уполномоченный особо отметил важность физической связи диаспоры с Арцахом, посещения, наращивание потенциала, программы передачи навыков и знаний. Мане Тандилян отметила, что Арцах сможет быстрее восстановиться в случае увеличения социальной и экономической активности диаспоры, создания социальных предприятий, малого бизнеса, что сделает Арцах самодостаточным.
Были достигнуты договоренности о продолжении тесной работы по представлению диаспоре основных направлений её участия в социально-экономической жизни Арцаха.