«Կռունկ» հայ համայնքի հայ ակտիվիստների համառուսաստանյան համագումար
Սարատովի շրջանի «Կռունկ» հայ համայնքն անցկացրեց հայ ակտիվիստների համառուսաստանյան համագումարը, որին մասնակցեց Սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանը։
Համագումարի գլխավոր թեման էր սփյուռքի միավորող բիզնես կառուցվածքի՝ Հայ ազգային համակարգի ներկայացումը։ Կազմակերպիչները Ռուսաստանի 29 քաղաքներից ժամանած հայկական տարբեր ասոցիացիաների ներկայացուցիչներին պատմեցին այս համակարգի աշխատանքային կառուցվածքի մասին։
Գաղափարի նախաձեռնողների կարծիքով՝ համակարգի հիմնական նպատակն է ստեղծել կենտրոնացված ֆինանսական ուժ Հայաստանին և Արցախին օգնելու և աջակցելու համար։ Նման նախագիծը մասնակիցների կողմից շատ հարցեր առաջացրեց, բայց ընդհանուր առմամբ, դրանք հստակեցնում էին համակարգի մեխանիզմի բնույթը։
Համաժողովի ավարտին Գլխավոր հանձնակատարը Սարատովի հայ համայնքի ղեկավարության հետ միասին շրջեց Սուրբ Աստվածածին նորակառույց հայկական եկեղեցու տարածքում, որտեղ վերջին ժամանակներում անցկացվում են համայնքային միջոցառումները։
Զարեհ Սինանյանը շնորհակալություն հայտնեց Սարատովի համայնքին համաժողովը բարձր մակարդակով կազմակերպելու համար և պատրաստակամություն հայտնեց օգնելու հանուն Հայրենիքի ցանկացած կարևոր նախաձեռնություններին։

В Саратове Армянская община «Крунк» провела всероссийский съезд активистов армянской диаспоры
Армянская община Саратовской области «Крунк» 27 февраля провела в Саратове всероссийский съезд активистов армянской диаспоры, в котором принял участие главный уполномоченный по делам диаспоры Республики Армения Заре Синанян.
Главной темой съезда стала презентация объединяющей диаспоральной структуры - Армянской национальной системы. Организаторы рассказали участникам - представителям различных армянских объединений из 29 городов России о механизмах работы этой системы.
По словам инициаторов идеи, главная цель системы - создание централизованной финансовой силы для помощи и поддержки Армении и Арцаха. Подобный проект вызвал массу вопросов участников, но в целом, они были уточняющие характер механизма работы системы.
По завершении конференции уполномоченный вместе с руководством саратовской армянской общины познакомился ближе с территорией новой армянской церкви Пресвятой Богородицы, где с недавних пор проходит большинство мероприятий общины.
Уполномоченный поблагодарил общину Саратова за организацию форума на высоком уровне и выразил готовность помочь в любых важных начинаниях во благо Родины.