Գլխավոր հանձնակատարը բաց ձևաչափով հանդիպում է ունեցել հայ համայնքի ներկայացուցիչների հետ
Սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանը Ռուսաստանում Հայաստանի դեսպանությունում բաց ձևաչափով հանդիպում է ունեցել հայ համայնքի ներկայացուցիչների հետ:
Գլխավոր հանձնակատարի հետ հանդիպման մասնակցել են Մոսկվայի, Տվերի, Պսկովի, Օրենբուրգի, Դոլգոպրուդնիի, Պերմի և Պենզայի հայկական սփյուռքի ներկայացուցիչները։
Քննարկվել են մեր գրասենյակի 2021 թվականի ծրագրերը, երկրում տիրող իրավիճակը և կադրային քաղաքականությունը։ Հնչել են նաև Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիության ձեռքբերմանն առնչվող հարցեր։ Զարեհ Սինանյանը նշել է, որ այս ոլորտում նախատեսվում են բարեփոխումներ, օրինակ՝ քաղաքացիություն ստանալու ժամկետը գործող 3-6 ամսի փոխարեն կրճատել մինչև 3 ամիս։
Սփյուռքին և հայրենադարձության գործընթացին վերաբերող հնարավոր օրենսդրական և այլ իրավական փոփոխությունների հարցերի վերաբերյալ Գլխավոր հանձնակատարը ևս մեկ անգամ շեշտել է, որ մենք կարևորում ենք Հայաստանի Ազգային ժողովում սփյուռքի վերին պալատի ստեղծումը, ինչպես նաև ընթանում են աշխատանքներ «Հայրենադարձության մասին» օրենքի նախագծի շուրջ։

В Москве прошла общественная встреча с главным уполномоченным по делам диаспоры
В Москве прошла общественная встреча с главным уполномоченным по делам диаспоры Заре Синаняном в Посольстве Армении в России.
Представители армянской диаспоры из Москвы, Твери, Пскова, Оренбурга, Долгопрудного, Перми и Пензы стали участниками встречи с уполномоченным.
Обсудили программу Офиса на 2021 год, ситуацию в стране и необходимость кадров во всех сферах жизнедеятельности республики. Было несколько вопросов, связанных с получение гражданства в РА. Заре Синанян отметил, что в этой тематике планируются реформы, к примеру, сокращение срока получения гражданства до 3 месяцев, вместо имеющихся - от 3 до 6 месяцев.
По вопросу о возможных законодательных и иных правовых изменениях в Армении по отношению к диаспоре и репатриантам, уполномоченный в очередной раз подчеркнул, что сейчас продвигается идея Офиса - создать верхнюю палату диаспоры в Национальном собрании Армении, а также ведется работа над проектом закона “О репатриации”.