Գլխավոր հանձնակատարը բաց ձևաչափով հանդիպում է ունեցել հայ համայնքի ներկայացուցիչների հետ
Սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանը Ռուսաստանում Հայաստանի դեսպանությունում բաց ձևաչափով հանդիպում է ունեցել հայ համայնքի ներկայացուցիչների հետ:
Գլխավոր հանձնակատարի հետ հանդիպման մասնակցել են Մոսկվայի, Տվերի, Պսկովի, Օրենբուրգի, Դոլգոպրուդնիի, Պերմի և Պենզայի հայկական սփյուռքի ներկայացուցիչները։
Քննարկվել են մեր գրասենյակի 2021 թվականի ծրագրերը, երկրում տիրող իրավիճակը և կադրային քաղաքականությունը։ Հնչել են նաև Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիության ձեռքբերմանն առնչվող հարցեր։ Զարեհ Սինանյանը նշել է, որ այս ոլորտում նախատեսվում են բարեփոխումներ, օրինակ՝ քաղաքացիություն ստանալու ժամկետը գործող 3-6 ամսի փոխարեն կրճատել մինչև 3 ամիս։
Սփյուռքին և հայրենադարձության գործընթացին վերաբերող հնարավոր օրենսդրական և այլ իրավական փոփոխությունների հարցերի վերաբերյալ Գլխավոր հանձնակատարը ևս մեկ անգամ շեշտել է, որ մենք կարևորում ենք Հայաստանի Ազգային ժողովում սփյուռքի վերին պալատի ստեղծումը, ինչպես նաև ընթանում են աշխատանքներ «Հայրենադարձության մասին» օրենքի նախագծի շուրջ։

High Commissioner had an open-door meeting with representatives of the Armenian community
High Commissioner Zareh Sinanyan had an open-door meeting with representatives of the Armenian community at the Armenian Embassy in Russia.
Armenian diaspora representatives from Moscow, Tver, Pskov, Orenburg, Dolgoprudny, Perm and Penza were present at the meeting with the High Commissioner.
There were discussions around our Office’s 2021 programs, the country’s current situation and human resource policy. Questions were also raised about acquiring Armenian citizenship. Mr. Zareh Sinanyan noted that there are planned reforms in this area, for instance, to reduce the period of obtaining citizenship to 3 months instead of the current 3-6 months.
Regarding possible legislative and other legal changes related to the Diaspora and repatriation, the High Commissioner once again stressed that we attach importance to the creation of a Diaspora upper house in the National Assembly of Armenia, and work is underway on the "On Repatriation" draft law.