Կայացավ «Հայրենադարձի իրազեկման շարք» նախաձեռնության առաջին հանդիպումը
Սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակի մեկնարկած «Հայրենադարձի իրազեկման շարք» նախաձեռնության առաջին հանդիպումը «Լիբանանահայեր. ինտեգրման հարցեր» թեմայով էր:
Մեր գրասենյակում կայացած քննարկմանը մասնակցում էին շուրջ 100 հայրենադարձ լիբանանահայեր: Հայրենադարձության և ինտեգրման հարցերի համակարգող Հովհաննես Ալեքսանյանը նախ ներկայացրեց հայրենադարձների ինտեգրման խնդրիներին և լուծումներին վերաբերող տեղեկատվություն՝ պարզաբանվելով ՀՀ քաղաքացիության ու կացության կարգավիճակի ձեռքբերման, գրանցման, նախակրթարաններում, հանրակրթական, բուհական, առողջապական հաստատություններում արձանագրվելու, անձնական օգտագործման գույքն ու ավտոմեքենան առանց մաքսային տուրքի վճարման մաքսազերծելու, սոցիալական օժանդակության, աշխատանքի տեղավորման, զինվորական ծառայության, վարորդական իրավունքի ձեռքբերման, բիզնես գործունեություն ծավալելու և այլ հարցեր։
Հայրենադարձների բարձրացրած խնդիրները տարաբնույթ էին՝ բնակավարձերի հարցում պետական աջակցություն և բնակվարձի թանկացման վերահսկում, հիպոփեքային բնակարանային ծրագրի ներդրում, առողջապահական երաշխիքներ, աշխատանքի և դրա դիմաց բավարար վարձատրություն, ուսման վճարների փոխհատուցման հարցեր և այլն։ Հարց ու պատասխանի ժամանակ մեր աշխատակիցներն արձանագրեցին հայրենադարձների բարձրացված խնդիրները, տեղում առաջարկվեցին որոշ լուծումներ։
Բարձրացված խնդիրների ու հարցերի մի մասը քննարկվելու է ոլորտային պետական այլ լիազոր մարմինների հետ՝ լուծումներ գտնելու նպատակով։

Состоялась первая встреча в рамках инициативы «Осведомлённость репатриантов»
Первая встреча в рамках инициативы «Осведомлённость репатриантов», организованной Офисом главного уполномоченного по делам диаспоры РА, прошла на тему «Ливанские армяне: вопросы интеграции».
Около 100 репатриированных ливанских армян приняли участие на встрече в нашем офисе. Координатор по вопросам репатриации и интеграции Оганес Алексанян предоставил информацию о решении проблем интеграции репатриантов, разъяснив правила получения гражданства РА и статуса проживания, регистрации, зачисления в дошкольные, общеобразовательные, высшие учебные заведения и в органы здравоохранения, растаможку личного имущества и автомобилей для физических лиц без оплаты налогов, вопросы социальной помощи и трудоустройства, военной службы, а также правила получения водительских прав и ведения бизнеса и др.
Вопросы, которые поднимали репатрианты, были самые разные: господдержка в жилищном вопросе, контроль над повышением квартплаты, внедрение ипотечной жилищной программы, медстраховка, адекватная оплата труда, возмещение платы за обучение и т. д. Во время дискуссии наши сотрудники фиксировали вопросы, поднятые репатриантами, некоторые решения были предложены на месте.
Для поиска решений некоторых проблем и вопросов они будут обсуждаться с другими отраслевыми государственными органами.