Կայացավ «Հայրենադարձի իրազեկման շարք» նախաձեռնության առաջին հանդիպումը
Սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակի մեկնարկած «Հայրենադարձի իրազեկման շարք» նախաձեռնության առաջին հանդիպումը «Լիբանանահայեր. ինտեգրման հարցեր» թեմայով էր:
Մեր գրասենյակում կայացած քննարկմանը մասնակցում էին շուրջ 100 հայրենադարձ լիբանանահայեր: Հայրենադարձության և ինտեգրման հարցերի համակարգող Հովհաննես Ալեքսանյանը նախ ներկայացրեց հայրենադարձների ինտեգրման խնդրիներին և լուծումներին վերաբերող տեղեկատվություն՝ պարզաբանվելով ՀՀ քաղաքացիության ու կացության կարգավիճակի ձեռքբերման, գրանցման, նախակրթարաններում, հանրակրթական, բուհական, առողջապական հաստատություններում արձանագրվելու, անձնական օգտագործման գույքն ու ավտոմեքենան առանց մաքսային տուրքի վճարման մաքսազերծելու, սոցիալական օժանդակության, աշխատանքի տեղավորման, զինվորական ծառայության, վարորդական իրավունքի ձեռքբերման, բիզնես գործունեություն ծավալելու և այլ հարցեր։
Հայրենադարձների բարձրացրած խնդիրները տարաբնույթ էին՝ բնակավարձերի հարցում պետական աջակցություն և բնակվարձի թանկացման վերահսկում, հիպոփեքային բնակարանային ծրագրի ներդրում, առողջապահական երաշխիքներ, աշխատանքի և դրա դիմաց բավարար վարձատրություն, ուսման վճարների փոխհատուցման հարցեր և այլն։ Հարց ու պատասխանի ժամանակ մեր աշխատակիցներն արձանագրեցին հայրենադարձների բարձրացված խնդիրները, տեղում առաջարկվեցին որոշ լուծումներ։
Բարձրացված խնդիրների ու հարցերի մի մասը քննարկվելու է ոլորտային պետական այլ լիազոր մարմինների հետ՝ լուծումներ գտնելու նպատակով։

"Info Sessions with Repatriates" series launched
The Office of the High Commissioner for Diaspora Affairs’ first "Info Sessions with Repatriates" series launched with the topic of "Repatriation & Integration Issues for Lebanese Armenians.”
About 100 Lebanese Armenian repatriates took part in the discussion held in our Office. Repatriation and Integration Coordinator, Hovhannes Aleksanyan, provided information on the problems and solutions for integrating repatriates, explaining the issues of acquiring citizenship and residency permits, registration, preschool registration, general education, university, health institutions, customs clearance of property and personal vehicles without paying customs tax, social assistance, employment, military service, acquisition of a driver's license, business and other issues.
The repatriates brought up various different topics: state support for rent and control over rising house prices, introduction of a mortgage housing program, health care guarantees, sufficient pay for work, issues of compensation for tuition fees, etc. During the question and answer session, our staff reiterated the problems raised by the repatriates, and some solutions were proposed on the spot.
Some of the issues raised and questions will be discussed with other industry-specific state bodies in order to find solutions.