Զարեհ Սինանյանը Hero House կենտրոնում հանդիպում ունեցավ Ամերիկայի հայ ճարտարագետների և գիտնականների ընկերակցության անդամների հետ
09 Մայիսի 2021
ԱՄՆ այցի շրջանակներում Գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանը Hero House կենտրոնում հանդիպում ունեցավ Ամերիկայի հայ ճարտարագետների և գիտնականների ընկերակցության անդամների հետ` նախագահ Ռիչարդ Օհանյանի գլխավորությամբ:
Վերջինս շնորհակալություն հայտնեց Զարեհ Սինանյանին այցի համար և նշեց, որ ընկերակցությունը պատրաստ է առավելագույնս սերտացնել աշխատանքը հանձնակատարի գրասենյակի հետ: Այնուհետ ներկայացվեցին ընկերակցության ծրագրերը, որոնք նպատակ ունեն խոշոր ներդրումներ ներգրավել Հաաստանի գիտահետազոտական ոլորտներում, որի շրջանակներում արդեն իսկ համագործակցում են ՀՀ էկոնոմիկայի և բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարությունների հետ:
Ընկերակցությունը ցանկանում է իր մոդելը տարածել նաև Եվրոպայի, Ռուսաստանի և Ավստրալիայի հայ գիտնականների շրջանում` նրանց հավաքելով մեկ հարկի տակ, ինչի իրագործման համար անհրաժեշտ կլինի նաև հանձնակատարի գրասենյակի աջակցությունը : Քննարկվեցին նաև սփյուռքահայ մասնագետների համար Հայաստանում կարճաժամկետ կամավորական ծրագրերի մշակմանը, հայաստանյան համալսարանների հետ կապի ստեղծմանը, համահայկական գիտական օլիմպիադաների անցկացմանը, Հայաստանի դպրոցներում հետազոտական հմտությունների ներդրմանն առնչվող հարցեր:

Zareh Sinanyan met with members of the Armenian Engineers and Scientists of America (AESA) at Hero House
09 May 2021
During his U.S. visit, High Commissioner Zareh Sinanyan met with members of the Armenian Engineers and Scientists of America (AESA) at Hero House, headed by President Richard Ohanian.
He thanked Mr. Sinanyan for the visit and noted that AESA is ready to further develop and foster relations with the Commissioner's Office. Then Mr. Ohanian presented the organization’s programs, the purpose of which are to attract large investments in science and research in Armenia, of which they’re already working on with the RA Ministry of Economy and RA Ministry of High-Tech Industry.
With our support, AESA also wants to share its organizational model with Armenian scientists in Europe, Russia and Australia, bringing them together under one roof. Additionally, discussions included matters related to the development of short-term volunteer programs in Armenia for Diaspora Armenian specialists, establishing links with Armenian universities, holding pan-Armenian scientific Olympiads, and introducing research courses in Armenian schools.