Զարեհ Սինանյանը Hero House կենտրոնում հանդիպում ունեցավ Ամերիկայի հայ ճարտարագետների և գիտնականների ընկերակցության անդամների հետ
09 Մայիսի 2021
ԱՄՆ այցի շրջանակներում Գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանը Hero House կենտրոնում հանդիպում ունեցավ Ամերիկայի հայ ճարտարագետների և գիտնականների ընկերակցության անդամների հետ` նախագահ Ռիչարդ Օհանյանի գլխավորությամբ:
Վերջինս շնորհակալություն հայտնեց Զարեհ Սինանյանին այցի համար և նշեց, որ ընկերակցությունը պատրաստ է առավելագույնս սերտացնել աշխատանքը հանձնակատարի գրասենյակի հետ: Այնուհետ ներկայացվեցին ընկերակցության ծրագրերը, որոնք նպատակ ունեն խոշոր ներդրումներ ներգրավել Հաաստանի գիտահետազոտական ոլորտներում, որի շրջանակներում արդեն իսկ համագործակցում են ՀՀ էկոնոմիկայի և բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարությունների հետ:
Ընկերակցությունը ցանկանում է իր մոդելը տարածել նաև Եվրոպայի, Ռուսաստանի և Ավստրալիայի հայ գիտնականների շրջանում` նրանց հավաքելով մեկ հարկի տակ, ինչի իրագործման համար անհրաժեշտ կլինի նաև հանձնակատարի գրասենյակի աջակցությունը : Քննարկվեցին նաև սփյուռքահայ մասնագետների համար Հայաստանում կարճաժամկետ կամավորական ծրագրերի մշակմանը, հայաստանյան համալսարանների հետ կապի ստեղծմանը, համահայկական գիտական օլիմպիադաների անցկացմանը, Հայաստանի դպրոցներում հետազոտական հմտությունների ներդրմանն առնչվող հարցեր:

Заре Синанян встретился в Доме Героев с членами Армянской ассоциации инженеров и ученых Америки (AESA)
09 Мая 2021
В рамках рабочего визита в США главный уполномоченный Заре Синанян встретился в Доме Героев с членами Армянской ассоциации инженеров и ученых Америки (AESA) во главе с президентом Ричардом Оганяном.
Он поблагодарил господина Синаняна за визит и отметил, что AESA готова и дальше развивать и укреплять отношения с Офисом уполномоченного. Затем г-н Оганян представил программы организации, направленные на привлечение крупных инвестиций в науку и исследования в Армении, над которыми они уже работают с министерством экономики РА и министерством высокотехнологической промышленности РА.
При поддержке нашего Офиса AESA планирует распространить свою организационную моделью среди армянских ученых Европы, России и Австралии, объединив их под одной крышей. Кроме того, обсуждались вопросы, связанные с развитием краткосрочных волонтерских программ в Армении для армянских специалистов Диаспоры, налаживанием связей с армянскими университетами, проведением всеармянских научных олимпиад и введением исследовательских курсов в армянских школах.