Սփյուռքահայ բժիշկները շարունակում են մնալ հայրենիքի կողքին
Հայաստանում թվային առողջապահության զարգացման նախաձեռնությունը օգոստոսի 14-ին Armenians Forward Together/Առաջ Միասին ֆորումի շրջանակներում աշխատաժողով անցկացրեց: Նախաձեռնության հեղինակն է Հեռաբժշկության հայկական ասոցիացիան՝ Դեգենդորֆի տեխնոլոգիական ինստիտուտի պրոֆեսոր Գեորգի Չալտիկյանի (Գերմանիա) և Memorial Sloan Kettering քաղցկեղի կենտրոնի դոկտոր Լեռնիկ Եսայու (ԱՄՆ) կազմակերպմամբ:
Մեր գրասենյակի աշխատակից Այլին Մելքումյանցը ևս մասնակցեց աշխատաժողովին՝ ի թիվս ՀՀ առողջապահության և բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարության գործընկերների: Հայաստանի և Արցախի առողջապահական ոլորտի զարգացման գործում մեծ դերակատարում ունի թվային առողջապահության ներդրումը և զարգացումը, որը թույլ կտա մեզ դիրքավորվել տարածաշրջանում որպես Կովկասի առողջապահության «Սիլիկոնյան հովիտ»:
Մեր գրասենյակը ողջունում է այս ուղղությամբ աշխարհասփյուռ հայ բժիշկների ջանքերը, որոնք ծառայում են Հայաստանի և Արցախի բարօրությանը:

Армянские врачи из диаспоры продолжают оставаться рядом с Родиной
14 августа Инициатива развития цифрового здравоохранения в Армении провела семинар в рамках форума Forward Together. Автором инициативы была Армянская ассоциация телемедицины, организованная профессором Технологического института Дегендорфа, доктором Георгием Чалтикяном (Германия) и доктором Лерником Есаи (США) из онкологического центра Memorial Sloan Kettering (США).
В семинаре приняла участие сотрудница нашего офиса Айлин Мелкумянц вместе с партнерами из Министерства здравоохранения РА и Министерства высокотехнологичной промышленности РА. Внедрение цифрового здравоохранения в развитие этой отрасли в Армении и Арцахе, позволит нам позиционировать себя в регионе как «Силиконовая долина» на Кавказе.
Наш Офис приветствует усилия армянских врачей всего мира в этом направлении, которые служат на благо Армении и Арцаха.