Սփյուռքահայ բժիշկները՝ Հայաստանի առողջապահական համակարգի առաջնագծում
«Մեդունի» հայ-ամերիկյան առողջապահական հիմնադրամը հանդես եկավ իր հերթական նախաձեռնությամբ և անցկացրեց «Կանխարգելումը բուժում է» կոնֆերանսը՝ նպատակ ունենալով բարելավել Հայաստանում քաղցկեղի դեմ պայքարը:
Գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանն իր խոսքում անգնահատելի համարեց կորոնավիրուսային համավարակի, պատերազմի և հետպատերազմյան շրջանում սփյուռքահայ բժիշկների կատարած աշխատանքը և ընդգծեց, որ Սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակի ամենաընդլայնված համագործակցություններից մեկը հենց սփյուռքահայ բժշկական համայնքի հետ է:
Հավաքին մասնակցում էին ՀՀ առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանը, Լոս Անջելեսի Կալիֆոռնիայի համալսարանի Promise Armenian Institute-ի ղեկավարի՝ հանրային առողջապահության գծով առաջին տեղակալ, ՀՀ առողջապահության նախարարի խորհրդական Շանթ Շեխերդիմյանը, ամերիկահայ բժիշկներ Ասատուր Չեքմեջյանը, Արմեն Աբուլյանը և այլք:

Армянские врачи из диаспоры на переднем крае системы здравоохранения Армении
Армяно-американский здравоохранительный фонд Медуни выступил с очередной инициативой, проведя конференцию «Профилактика это лечение» с целью улучшения борьбы с раком в Армении.
В своем выступлении Главный уполномоченный Заре Синанян назвал бесценной работу, проделанную армянскими врачами из диаспоры в период коронавирусной инфекции, во время войны и после неё, а также подчеркнул, что одним из самых масштабных направлений сотрудничества Офиса главного уполномоченного по делам диаспоры является сотрудничество, именно с медицинским сообществом диаспоры.
В мероприятии приняли участие министр здравоохранения РА Анаит Аванесян, первый заместитель заведующего института “Promise Armenia” при Калифорнийском университете в Лос-Анджелесе, советник министра здравоохранения РА Шант Шехердимян, врачи армяно-американского происхождения Асатур Чекмеджян, Армен Абулян и другие.