Սփյուռքահայ բժիշկները՝ Հայաստանի առողջապահական համակարգի առաջնագծում
«Մեդունի» հայ-ամերիկյան առողջապահական հիմնադրամը հանդես եկավ իր հերթական նախաձեռնությամբ և անցկացրեց «Կանխարգելումը բուժում է» կոնֆերանսը՝ նպատակ ունենալով բարելավել Հայաստանում քաղցկեղի դեմ պայքարը:
Գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանն իր խոսքում անգնահատելի համարեց կորոնավիրուսային համավարակի, պատերազմի և հետպատերազմյան շրջանում սփյուռքահայ բժիշկների կատարած աշխատանքը և ընդգծեց, որ Սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակի ամենաընդլայնված համագործակցություններից մեկը հենց սփյուռքահայ բժշկական համայնքի հետ է:
Հավաքին մասնակցում էին ՀՀ առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանը, Լոս Անջելեսի Կալիֆոռնիայի համալսարանի Promise Armenian Institute-ի ղեկավարի՝ հանրային առողջապահության գծով առաջին տեղակալ, ՀՀ առողջապահության նախարարի խորհրդական Շանթ Շեխերդիմյանը, ամերիկահայ բժիշկներ Ասատուր Չեքմեջյանը, Արմեն Աբուլյանը և այլք:

Diaspora Armenian doctors at the forefront of Armenia’s healthcare system
The Meduni Armenian-American healthcare nonprofit organization launched its next initiative, holding a “Prevention is Cure” conference to improve the fight against cancer in Armenia.
In his speech, High Commissioner Zareh Sinanyan considered invaluable the work done by Diaspora Armenian doctors during the coronavirus pandemic, war, and post-war period and emphasized that the Office of the High Commissioner for Diaspora Affairs’ work with the Diaspora Armenian medical community is one of its most expanded collaborations.
RA Minister of Health Anahit Avanesyan, first deputy director of public health of the Promise Armenian Institute at the University of California, Los Angeles and advisor to the RA Minister of Health Shant Shekherdimian, American-Armenian doctors Asadur Tchekmedyian and Armen Aboulian, and others took part in the gathering.