«իԳործ» 2020-ի փակման ընթացքում մեծարվեցին սփյուռքահայ մասնագետները
Մենք արեցինք սա Հայաստանի պատմության մեջ առաջին անգամ: ՀՀ կառավարությունում սփյուռքահայ մասնագետների «իԳործ» ծրագրի շուրջ 50 սփյուռքահայ մասնագետներն ավարտեցին իրենց մեկամյա աշխատանքը պետական համակարգում: Նրանք մեկ տարի առաջ 19 երկրներից հայրենիք եկան կորոնավիրուսի և պատերազմի ամենաթեժ օրերին և աշխատեցին 19 պետական մարմիններում: Այսօր արդեն «իԳործ»-ականների կեսից ավելին որոշել է հայրենադարձվել, իսկ 14-ը կմնան պետական համակարգում:
Փակման արարողությանը ներկա էին ՀՀ սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանը, Առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանը, Էկոնոմիկայի նախարար Վահան Քերոբյանը, Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարար Նարեկ Մկրտչյանը, փոխնախարարներ, տարբեր գերատեսչությունների ներկայացուցիչներ:

На церемонии закрытия "iGorts-2020" чествуют профессионалов диаспоры
Мы сделали это впервые в истории Армении. Около 50 армянских специалистов из диаспоры, участвующих в программе правительства РА «иГорц» для армянских специалистов из диаспоры, завершили годичную работу в государственной системе. Они приехали на Родину год назад, из 19 стран, в самые суровые дни коронавируса и войны, и проработали в 19 государственных ведомствах страны. Сегодня более половины участников «иГорц» уже приняли решение о репатриации, а 14 останутся работать в государственной системе.
На церемонии закрытия программы «иГорц» присутствовали Главный уполномоченный по делам диаспоры РА Заре Синанян, министр здравоохранения Анаит Аванесян, министр экономики Ваан Керобян, министр труда и социальных вопросов Нарек Мкртчян, заместители министров, представители различных ведомств.
По окончании церемонии закрытия специалисты получили сертификаты и выступили с заключительными речами.