Սփյուռքահայ մասնագետները վերապատրաստել են Հայաստանի ուսուցիչներին
«Սփյուռքի երիտասարդ դեսպան» ծրագրի թիմը շարունակում է կողմնորոշիչ և ֆոկուս խմբային քննարկումներ ունենալ ապագա դեսպանների հետ: Նրանք 17 երկրներից ժամանելու են Հայաստան՝ մասնակցելու երկշաբաթյա վերապատրաստման: Հանդիպումների ընթացքում սփյուռքի ակտիվ երիտասարդներին ներկայացվեցին ծրագրի կազմակերպչական, բովանդակային, աշխատանքային և տեխնիկական մանրամասները, կորոնավիրուսային սահմանափակումներով պայմանավորված Հայաստան ժամանելու կարգը:
Այնուհետ ծրագիրը համակարգող թիմը պատասխանեց մասնակիցների հարցերին:
Հիշեցնենք, որ ծրագրի հայաստանյան մասը մեկնարկելու է սեպտեմբերի 26-ին և տևելու մինչ հոկտեմբերի 9-ը: Այնուհետ դեսպանները մեկնելու են համայնքներ՝ անցկացնելով համայնքային հանդիպումներ, իրազեկման արշավներ, քննարկումներ և այլն:
«Սփյուռքի երիտասարդ դեսպան» ծրագիրը ՀՀ սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակն իրականացնում է Ջինիշյան հիշատակի հիմնադրամի հովանավորությամբ:

Молодые послы диаспоры участвуют в инфо-сессиях.
Команда проекта «Молодой посол диаспоры» продолжает проводить информационные сессии с будущими послами. Они прибудут в Армению из 17 стран для участия в двухнедельном тренинге. В ходе встреч молодые активисты диаспоры были ознакомлены с содержанием программы, её организационными, рабочими и техническими деталями , порядком прибытия в Армению в условиях ограничений по коронавирусу.
Затем координационная группа проекта ответила на вопросы участников. Напомним, армянская часть программы стартует 26 сентября и продлится до 9 октября. Затем послы поедут в общины для проведения общинных встреч, информационных кампаний, обсуждений и др.
Программа «Молодой посол диаспоры» реализуется Офисом главного уполномоченного по делам диаспоры при поддержке Jinishian Memorial Foundation.