Նախկին «իԳործ»-ական Անի Իսպիրյանը՝ Էկոնոմիկայի փոխնախարար
ՀՀ կառավարությունում սփյուռքահայ մասնագետների «իԳործ» ծրագրով հայրենիք տեղափոխված Անի Իսպիրյանը նշանակվել է Էկոնոմիկայի նախարարի տեղակալ: Անին «իԳործ»-ի շրջանակներում նախորդ մեկ տարի աշխատում էր հենց այդ նախարարությունում:
Նորանշանակ փոխնախարարն ավարտել է Լոմոնոսովի անվան Մոսկվայի պետական համալսարանի տնտեսագիտության ֆակուլտետը (տնտեսագետի բակալավրի և մագիտրոսի աստիճան, գերազանցության դիպլոմ): Փարիզի բիզնես դպրոցում սովորել է «Ֆինանսներ» ծրագրի շրջանակներում:
Իր աշխատանքային կարիրերան սկսել է Ռուսաստանի դաշնության արդյունաբերության և առևտրի նախարարության գիտահետազոտական ինստիտուտում՝ կրտսեր գիտաշխատողից դառնալով ռազմաարդյունաբերության կոմպլեքսի ներդրումային նախագծերի բաժնի պետ: Այս ոլորտին վերաբերող մի շարք գիտական աշխատանքների հեղինակ է:
Շնորհավորում ենք արդեն նախկին «իԳործ»-ական Անիին և մաղթում նորանոր հաջողություններ այս պատասխանատու պաշտոնում: Մեր գրասենյակը շարունակելու է առաջ տանել կառավարության կազմում սփյուռքահայ մասնագետների ինտեգրման գործընթացը:

Ani Ispiryan, who came to Armenia as a participant in the iGorts program for Diaspora Armenian professionals, has been appointed Deputy Minister of Economy. Ani spent the last year working in the ministry as an iGorts participant.
The newly appointed Deputy Minister graduated from the Lomonosov Moscow State University, Faculty of Economics (Bachelor and Master’s degrees in Economics, diploma with honors). She studied Finance at the Paris School of Business.
She began her career at the Research Institute of the Ministry of Industry and Trade of the Russian Federation, going from a junior researcher to the head of the military-industrial complex investment projects department. She has authored a number of papers in this field.
We congratulate our former iGorts fellow Ani and wish her new successes in this important role. Our Office will continue to advance the integration of Diaspora Armenian professionals into the Armenian government.