Զարեհ Սինանյանի ուղերձը Անկախության 30-ամյակի առթիվ
Այսօր լրանում է Հայաստանի անկախության 30-ամյակը: Այս երեք տասնամյակները ազգային հանգրվանների, բարդ շրջադարձերի և պատմական դասերի տարիներ էին, որոնց հետևողությունների հիման վրա պետք է կառուցվի մեր հայրենիքի ապագան: Եվ այդ ապագայի կառուցման գործում մեզնից յուրաքանչյուրն ունի իր դերը:
Անցած մեկ տարվա ընթացքում մեր ազգային իղձերի և հավաքական մտածողության մեջ շատ բան փոխվեց: Եվս մեկ անգամ վերահաստատվեց այն փաստը, որ Հայաստանում և սփյուռքում պետականակենտրոն գաղափարախոսությամբ միայն կարող ենք երաշխավորել մեր հայրենիքի առաջընթացը: Հայաստանի բարեփոխման մեջ անելիք ունենք բոլորս, քանի որ անցյալի ճիշտ վերլուծությունից և միահամուռ կամքից է կախված պատմական հայրենիքի այսօրն ու վաղը:
Հայկական սփյուռքն ահռելի ներդրում ունի անկախության այս 30 տարիների կայացման գործում: Դժվար է գտնել մի ոլորտ, որտեղ սփյուռքը չունի իր ներդրումը կամ ազդեցությունը: Մեր անկախության հաջորդ տարիները պիտի խարսխվեն նախևառաջ սփյուռքի մտավոր և գիտական ներուժի լիարժեք ներգրավման վրա: Սա պետք է լինի մեր օրակարգի առաջնային հարցը:
Եվ վերջում, սիրելի՛ հայրենակիցներ, անկախ Հայաստանը ձեզ սպասում է այստեղ՝ իր ներկայի մեջ: Եկե՛ք հայրենիք, տեղում փոխեք ու կերտեք ձեր երազած Հայաստանը: Հայրենադարձվեք ու այդպես հզորացրեք մեր պետությունը:
Անկախության օրվա խորհուրդն այս տարի մեկն է. անցած 30 տարիները մեզ պարտավորեցնում են ավելի շատ ապրել հայրենիքով, արժանանալ մեր հերոս հայորդիների սխրանքին և զարգանալ, լինել գիտելիքահեն, ունենալ հզոր պետականություն և լիարժեք ներգրավված սփյուռք:

High Commissioner's Independence Day Speech
Today marks the 30th anniversary of Armenia’s independence. These past three decades of national harbor, complex circumstances and historic lessons form the basis of our nation’s future. And each of us has a role in building that future.
In the past year, many things changed within our national aspirations and collective ideals. And once again, it became apparent that the Republic of Armenia can progress only with a state-centered ideology coming from both the state and the Diaspora. We each have our part in strengthening our historic homeland. The present and future of our historic homeland depends on an accurate analysis of the past. It depends on the united will of all of our compatriots.
The Armenian Diaspora has contributed greatly to sustaining Armenia’s independence over the last 30 years. It’s difficult to find a sector that hasn’t seen the influence and investment of the Diaspora. The next years of independence must be anchored on the inclusion of the Diaspora’s complete intellectual and scientific potential. This must be the top priority of our agenda.
Lastly, dear compatriots, independent Armenia is waiting for you right now. Come to the homeland. Improve and create the Armenia of your dreams. Repatriate and empower our nation.
The ultimate message for this year’s independence is this: the last 30 years compels us to wholeheartedly live with the homeland, become worthy of the sacrifices of the sons of Armenia, and develop, become knowledgeable, have a strong state and a fully integrated Diaspora.