Սփյուռքի երիտասարդ դեսպանները ուսումնասիրում են հայրենիք-սփյուռք կապը
«Սփյուռքի երիտասարդ դեսպան» ծրագրի մասնակիցներն արդեն երկու օր առավոտից մինչ երեկո հանդիպումներ և դասընթացներ են ունենում:
Առաջին օրը նրանք սկսեցին քաղաքագետ Էրիկ Հակոբյանի հետ Հայաստանի քաղաքական զարգացումների վերաբերյալ քննարկմամբ: «Ամերիա» ընկերության կառավարման խորհրդատվական ծառայության տնօրեն Տիգրան Ջրբաշյանը մասնակիցներին ներկայացրեց Հայաստան-սփյուռք հարաբերությունների բիզնես օրակարգը: Հայրենադարձության գործընթացի ամենաարդիական հարցերի շուրջ մասնակիցներին համախմբեց մեր գրասենյակի հայրենադարձության գծով պատասխանատու Հովհաննես Ալեքսանյանը: Երիտասարդ դեսպաններն այնուհետ մշակեցին ծրագրեր, որոնք կաջակցեն հայրենադարձության ակտիվացմանը:
Ծրագրի երկրորդ օրը մասնակիցները մեկնարկեցին Ազգային ժողով այցով, որտեղ հանդիպեցին ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, սփյուռքի, երիտասարդության և սպորտի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Սիսակ Գաբրիելյանին: Քննարկվեց «Հայրենադարձության մասին» օրենքի նախագիծը: Մատենադարանում շրջայցը դարձավ օրվա ճանաչողական մասերից մեկը, որից հետո երիտասարդ դեսպանները հանդիպեցին բիզնես քոուչ Նինա Մեհրաբյանի հետ: Նա պատմեց համայնքային կյանքին առավել ներգրավվածություն ապահովելու մեխանիզմների մասին: Օրն ամփոփվեց «Skill Event Marketing Company»-ի հիմնադիր Սերգեյ Ուսնունցի հետ, որը համայնքային միջոցառումների կազմակերպման կարևոր հմտություններ փոխանցեց մասնակիցներին:

Diaspora Youth Ambassador participants have been attending informational meetings from morning to evening for the past two days.
Participants spent their first day discussing political developments in Armenia with political scientist Eric Hacopian. Afterwards, Head of Management Advisory at Ameria Group Inc. Tigran Jrbashyan introduced participants to business relations between Armenia and the Diaspora. Hovhannes Aleksanyan, our Office’s Repatriation Coordinator, presented on repatriation and the current issues associated with moving to Armenia. In addition, participants independently developed projects that can help Diaspora Armenians return to their homeland.
Day two began at the RA National Assembly, where Diaspora Youth Ambassadors met with the Chairman of the Standing Committee on Science, Education, Culture, Diaspora, Youth and Sport, Sisak Gabrielyan. During the meeting, they discussed the draft law on repatriation. The visit to Matenadaran was one of the most informative parts of the day, after which participants met with business coach Nina Mehrabian. She spoke about the different methods for involving community members in the work of a diaspora organization.The day ended with an interactive talk with founder of the Skill Event Management and Marketing Company, Sergey Usnunts, who provided participants with invaluable advice for community event planning and organization.