Սփյուռքի երիտասարդ դեսպանները ուսումնասիրում են հայրենիք-սփյուռք կապը
«Սփյուռքի երիտասարդ դեսպան» ծրագրի մասնակիցներն արդեն երկու օր առավոտից մինչ երեկո հանդիպումներ և դասընթացներ են ունենում:
Առաջին օրը նրանք սկսեցին քաղաքագետ Էրիկ Հակոբյանի հետ Հայաստանի քաղաքական զարգացումների վերաբերյալ քննարկմամբ: «Ամերիա» ընկերության կառավարման խորհրդատվական ծառայության տնօրեն Տիգրան Ջրբաշյանը մասնակիցներին ներկայացրեց Հայաստան-սփյուռք հարաբերությունների բիզնես օրակարգը: Հայրենադարձության գործընթացի ամենաարդիական հարցերի շուրջ մասնակիցներին համախմբեց մեր գրասենյակի հայրենադարձության գծով պատասխանատու Հովհաննես Ալեքսանյանը: Երիտասարդ դեսպաններն այնուհետ մշակեցին ծրագրեր, որոնք կաջակցեն հայրենադարձության ակտիվացմանը:
Ծրագրի երկրորդ օրը մասնակիցները մեկնարկեցին Ազգային ժողով այցով, որտեղ հանդիպեցին ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, սփյուռքի, երիտասարդության և սպորտի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Սիսակ Գաբրիելյանին: Քննարկվեց «Հայրենադարձության մասին» օրենքի նախագիծը: Մատենադարանում շրջայցը դարձավ օրվա ճանաչողական մասերից մեկը, որից հետո երիտասարդ դեսպանները հանդիպեցին բիզնես քոուչ Նինա Մեհրաբյանի հետ: Նա պատմեց համայնքային կյանքին առավել ներգրավվածություն ապահովելու մեխանիզմների մասին: Օրն ամփոփվեց «Skill Event Marketing Company»-ի հիմնադիր Սերգեյ Ուսնունցի հետ, որը համայնքային միջոցառումների կազմակերպման կարևոր հմտություններ փոխանցեց մասնակիցներին:

Молодые послы диаспоры изучают отношения Армении и диаспоры
Участники программы нашего офиса «Молодой посол диаспоры» проходят ежедневное обучение с утра и до вечера.
В первый день они говорили о политическом развитии Армении с политическим консультантом Эриком Акопяном. С руководителем консалтинговой службы группы компаний "Америя" Тиграном Джрбашяном беседовали о бизнес-отношениях между Арменией и диаспорой. Про актуальные вопросы репатриации им рассказал координатор по вопросам репатриации нашего офиса Ованнес Алексанян. Кроме этого, участники самостоятельно разработали проекты, которые могут помочь армянами в возвращении на Родину.
Второй день начался в Национальном собрании РА, где молодые послы диаспоры встретились с председателем Постоянной комиссии по по науке, образованию, культуре, диаспоре, молодежи и спорта Сисаком Габриеляном. Они обсудили важную тему, касающуюся закона «О репатриации». Экскурсия в Матенадаране стала просветительской частью дня. После участники направились на встречу с бизнес-коучем Ниной Меграбян. Она рассказала о механизмах вовлечения членов общины в работу диаспоральной организации. День завершился семинаром основателя компании «Skill Event Marketing Company» Сергея Уснунц, который рассказал, как с помощь мероприятий можно увеличить вовлеченность общины.