Սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարը ներկայացուցիչներ կունենա համայնքներում
Սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարը ներկայացուցիչներ կունենա համայնքներում: Այդ մասին որոշումն այսօր ընդունվեց ՀՀ կառավարության նիստում:
Սփյուռքի գործերի հանձնակատարի ինստիտուտի ներդրման նպատակն է զարգացնել Հայաստան-սփյուռք գործակցությունը, բարձրացնել այդ բնագավառում իրականացվող աշխատանքների արդյունավետությունը, ապահովել հայ համայնքների միջև կայուն հարաբերությունները և համայնքի ներուժի նպատակային ներգրավումը, ինչպես նաև աջակցել հայ ինքնության պահպանմանը, հայրենադարձությանն ու Հայաստանում սփյուռքահայերի ինտեգրմանն ուղղված միջոցառումների կազմակերպմանը:
Սփյուռքի գործերի հանձնակատարները կնշանակվեն Հայաստանի Հանրապետության վարչապետի որոշմամբ և սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի առաջարկությամբ՝ օտարերկրյա պետություններում հասարակական հիմունքներով խորհրդականի կարգավիճակով, չեն վարձատրվի, չեն ունենա նորմավորված աշխատանքի և աշխատաժամանակի ռեժիմ:
Այսպիսով, նախատեսվում է ընդլայնել սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակի ցանցային կարողությունները:

У Главного уполномоченного по делам диаспоры будут представители в общинах.
У Главного уполномоченного по делам диаспоры будут представители в общинах. Решение об этом было принято сегодня на заседании правительства РА.
Целью внедрения института Уполномоченного по делам диаспоры является развитие партнерства Армения-Диаспора, повышение эффективности работы в этой сфере, обеспечение стабильных отношений между армянскими общинами, целенаправленное задействование потенциала общин, а также поддержка сохранения армянской идентичности, репатриация и интеграция армян диаспоры в Армении.
Уполномоченные по делам диаспоры будут назначаться в зарубежных странах решением Премьер-министра Республики Армения и по предложению Главного уполномоченного по делам диаспоры в качестве советника на общественных началах, без заработной платы, без нормированного рабочего времени и режима работы.
Таким образом, планируется расширить сетевые возможности АппаратаГлавного Уполномоченного по делам диаспоры РА.