Դիտեք «իԳործ» 2020 ամփոփիչ ֆիլմը
2020 թվականին առաջին անգամ Հայաստանի պատմության մեջ իրագործվեց ՀՀ կառավարությունում սփյուռքահայ մասնագետների «իԳործ» ծրագիրը: Այն հեղինակեց և իրագործեց ՀՀ սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակը: Ժամանելով աշխարհի 19 երկրներից և աշխատելով 19 տարբեր գերատեսչություններում՝ մեկամյա ծրագիրն ավարտեցին 50 սփյուռքահայ մասնագետներ:
Այսօր արդեն «իԳործ»-ականների կեսից ավելին հայրենադարձվել է, իսկ 14-ը մշտական աշխատանքի անցել պետական համակարգում: Ծրագրի մասնակիցներից Հայկ Մարգարյանը նշանակվել է Նորամուծությունների և ձեռներեցության ազգային կենտրոնի տնօրեն: Ռուսաստանահայ Անի Իսպիրյանը ստանձնել է ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարի տեղակալի պաշտոնը, դարձյալ Ռուսաստանից Լիլիթ Հակոբյանը՝ «Էքսպո-2020 Դուբայ» համաշխարհային ցուցահանդեսի հայաստանյան տաղավարի ղեկավարն է, իսկ կանադահայ Սահակ Մահրեճեանին առաջարկվել է Էկոնոմիկայի նախարարության թվային փոխակերպումների վարչության պետի պաշտոնը: Լիբանանահայ Շուշան Քեշիշեանը տեղափոխվել է Արցախ և հիմնել Հաբ Արցախ կազմակերպությունը:
«իԳործ» 2020-ի մասնակիցներն ավարտել էին աշխարհի լավագույն համալսարանները՝ Հարվարդ, UCLA, MIT, McGill, Sorbonne և այլն:
Լսեք նրանց պատմությունները, տեսեք նրանց աշխատանքի արդյունքները և վայելեք «իԳործ» 2020-ի ամփոփիչ ֆիլմը:

Смотрите итоговый фильм «iGorts-2020»
В 2020 году впервые в истории Армении была реализована программа правительства РА «iGorts» для армянских специалистов диаспоры. Его автором и организатором стала команда Офиса главного уполномоченного по делам диаспоры РА. Прибыв из 19 стран мира и работая в 19 различных ведомствах, годовую программу завершили 50 специалистов армянской диаспоры.
Сегодня уже более половины участников программы репатриировали, а 14 человек перешли на постоянную работу в госсектор. К примеру, участник программы Айк Маргарян назначен директором Национального центра инноваций и предпринимательства, российская армянка Ани Испирян вступила в должность заместителя министра экономики Армении, Лилит Акопян из России - руководитель армянского павильона всемирной выставки «Expo 2020 Dubai», а канадскому армянину Сааку Махречяну предложили должность начальника управления цифровых трансформаций министерства экономики, ливанская армянка Шушан Кешишян переехала в Арцах и основала организацию «HubArtsakh».
Участники «iGorts 2020» окончили лучшие университеты мира: Гарвард, UCLA, MIT, McGill, Sorbonne и др.
Посмотрите их истории и результаты работы за один год в госсистеме Армении. Наслаждайтесь итоговым фильмом «iGorts 2020».