Երևանում բացվեց Կալիֆոռնիայի առևտրի և ծառայությունների գրասենյակը
ԵՐԵՎԱՆ, ՀԱՅԱՍՏԱՆ (նոյեմբերի 16, 2021) – Նոյեմբերի 15-ին Իմփաքթ Հաբ Երևանում Կալիֆոռնիայի Սենատի ներկայացուցիչ Էնթոնի Պորտանտինոն Հայաստանի և ԱՄՆ-ի մի շարք պաշտոնյաների մասնակցությամբ իրականացրեց Կալիֆոռնիայի առևտրի և ծառայությունների գրասենյակի պաշտոնական բացումը:
Գրասենյակը նպատակ ունի խթանելու Հայաստանի և Կալիֆոռնիայի միջև առևտրային կապերի, ներդրումների և տնտեսական ծրագրերի իրականացմանը: Կալիֆոռնիայի նահանգապետ Նյուսոմի ադմինիստրացիայի օրոք նմանատիպ գրասենյակ հիմնադրվում է առաջին անգամ և հենց Հայաստանում, քանի որ Կալիֆոռնիան ամերիկահայ համայնքի ստվար հատված համար երկրորդ հայրենիք է:
Արարողությանը մասնակցում էին ՀՀ սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանը, Էկոնոմիկայի փոխնախարար Արշակ Ասլանյանը, Իմփաքթ Հաբ Երևանի համահիմնադիր Սառա Անջարգոլյանը և Առաջատար տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միության նախագահ Րաֆֆի Քասսարջյանը: Կալիֆոռնիայի նախանգապետ Գեովին Նյուսոմի գրասենյակից առցանց միացան Էմիլի Դեսայը և Ջոնաթան Զիգլերը, փոխնահանգապետի Էլենի Կունալակիսի գրասենյակից՝ Էվան Ռիդը:
«Հիանալի է լինել Երևանում և մասնակցել այս բացման արարողությանը»,-նշեց սենատոր Պորտանտինոն: «Կալիֆոնիայի և Հայաստանի միջև տնտեսական համագործակցությունը կենսական է և կաջակցի ընթացիկ բիզնես գործընթացների ակտիվացմանը»:
«Որպես Լոս Անջելեսում քաղաքական գործունեություն իրականացրած գործիչ՝ ուրախ եմ լինել այս համագործակցության մասնակիցը: Վստահ եմ, որ Առևտրի և ծառայությունների այս գրասենյակը կդառնա նորարարության և բիզնես հարաբերությունների դարպաս»,-ընդգծեց Գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանը:

Калифорнийский офис торговли и услуг официально открылся в Ереване
Новый офис будет способствовать инвестициям и расширению деловых отношений между Арменией и Калифорнией
ЕРЕВАН, АРМЕНИЯ (16 ноября 2021 года) – 15 ноября в ереванском Impact Hub сенатор штата Калифорнии Энтони Портантино вместе с официальными лицами из Калифорнии и Армении презентовал и открыл новый калифорнийский офис торговли и услуг в Ереване.
Калифорнийский офис торговли и услуг создан для укрепления экономического партнерства между Арменией и Калифорнией, поддержки усилий по взаимной экономической выгоде и поощрения торговли и инвестиций калифорнийским и армянским бизнесом. В Ереване создан первый калифорнийский офис международной торговли и услуг, созданный администрацией Ньюсома. Калифорния является домом для крупнейшей армяно-американской общины в Соединенных Штатах.
В церемонии открытия приняли участие главный уполномоченный по делам диаспоры РА Заре Синанян, заместитель министра экономики РА Аршак Асланян, соучредитель Impact Hub Сара Анджарголян и генеральный директор Союза предприятий передовых технологий Раффи Кассарджян. Эван Рид из офиса вице-губернатора Калифорнии Элени Куналакис, Эмили Десаи и Джонатан Зиглер из офиса губернатора Калифорнии Гэвина Ньюсома присоединились в онлайн-формате.
“Как бывший житель Лос-Анджелеса и избранный мэр в штате Калифорния, я горжусь тем, что являюсь частью этого нового партнерства”, - сказал главный уполномоченный по делам диаспоры. “Я верю, что офис торговли и услуг послужит «воротами» для инвестиций, расширения деловых отношений и путешествий между Арменией и Калифорнией".
Джонатан Зиглер из офиса губернатора Калифорнии Гэвина Ньюсома будет официальным представителем отдела торговли и услуг в Армении.