Սփյուռքի գրասենյակը և «SADA» գլոբալ մատակարարման կենտրոնը կնքեցին համագործակցության հուշագիր
ԵՐԵՎԱՆ, ՀԱՅԱՍՏԱՆ (նոյեմբեր 18, 2021) – Նոյեմբերի 17-ին ՀՀ սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակի և «SADA» գլոբալ մատակարարման կենտրոնի միջև կնքվեց համագործակցության հուշագիր: Այն ստորագրեցին Գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանը և «SADA»-ի տնօրենների խորհրդի նախագահ և համահիմնադիր Հովիգ Սաֆոյանը: Հուշագրի նպատակն է ՀՀ տնտեսության զարգացման գործում ներգրավել սփյուռքի ներուժը, բարձր որակավորում ունեցող հայրենադարձված մասնագետներին ապահովել կայուն աշխատանքով, բիզնեսի, նորարարության, տեխնոլոգիական ծառայությունների մատակարարման բագավառում ընդլայնել սփյուռքահայ մասնագետների ներգրավումը: Բացի այդ ընկերությունը համաձայնել է աջակցել գրասենյակի կողմից թվայնացման ոլորտներում սփյուռքի ներուժի հավաքագրման աշխատանքներին և այդ ներուժի ներգրավմամբ Հայաստանում լայնորեն կիրառելի դարձնել ամպային տեխնոլոգիաների նորարարությունները:
Գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանը կարևորեց համաշխարհային ճանաչում ունեցող «SADA» կենտրոնի հետ նման ձևաչափով համագործակցությունը: ««SADA»-ի մասին գիտեմ արդեն երկար տարիներ և միշտ հպարտություն եմ զգացել հայկական այս տեխնոմատակարարի համաշխարհային հաջողությունների մասին լսելիս: Առավել հպարտ եմ, որ այս տարի ընկերությունը Հայաստանում գլոբալ մատակարարման գրասենյակ հիմնեց, և մենք հնարավորություն ունենք հենց հայրենիքում համագործակցել ավելի սերտ և առարկայական: Հայկական սփյուռքը անվերջանալի մասնագիտական ներուժի աղբյուր է, և վստահ եմ՝ նման համագործակցությունների շնորհիվ կարող ենք այդ ներուժը ուղղորդել դեպի Հայաստան»,-իր խոսքում նշեց Զարեհ Սինանյանը:
««SADA»-ի ծառայությունների պահանջարկը գլոբալ IT աշխարհում արագ աճում է, ուստի մենք հայտարարել ենք, որ այստեղ՝ Հայաստանի գլոբալ մատակարարման կենտրոնում, կընդունենք ինժեներական տաղանդների ամբողջ աշխարհից: Իսկ հայազգի բարձրակարգ ինժեներներին պատրաստ ենք ընդունելու առանց քանակական սահմանափակման՝ մեր չափանիշներին համապատասխանելու դեպքում: Ավելին, մենք նրանց կաջակցենք հայրենիք տեղափոխության հարցերում: Ես ուրախ եմ, որ կարող ենք համագործակցել նաև սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձանակատարի գրասենյակի հետ»,- նշել է «SADA»-ի տնօրենների խորհրդի նախագահ Հովիգ Սաֆոյանը:
Տեղեկացնենք, որ «SADA»-ն բիզնեսի և տեխնոլոգիական ծառայությունների համաշխարհային մատակարար է, մարդկանց հնարավորություն է տալիս փոխակերպել իրենց աշխատանքը, իրենց կազմակերպությունները և աշխարհը: «SADA»-ի թիմերը օգնել են առողջապահության, մեդիայի, խաղերի, արտադրության, պետական և այլ հատվածների հաճախորդ-ձեռնարկություններին՝ լուծելու իրենց ամենաբարդ խնդիրները:
Բազմաթիվ մասնագիտացումներով որպես «Google Cloud»-ի առաջատար գործընկեր՝ SADA-ն ապահովում է շարունակական նորարարություն, ամուր գործընկերություն և ծառայությունների գերազանցություն: Արդյունքում ընկերությունը արժանացել է բազմաթիվ խրախուսանքների ու պարգևների, ներառյալ՝ 2018, 2019 և 2020 թթ․ «Google Cloud Reseller Partner», 15 տարի շարունակ Միացյալ Նահանգների ամենաարագ աճող 5000 մասնավոր ընկերությունների ցուցակի առաջատար, իսկ 2021 թվականին՝ Ամերիկայի լավագույն 50 աշխատատեղերի ցուցակի առաջատար։

YEREVAN, ARMENIA (November 18, 2021) – On November 17, the RA Office of the High Commissioner for Diaspora Affairs and SADA Global Delivery Center entered into a memorandum of cooperation. It was signed by High Commissioner Zareh Sinanyan and Chairman of the Board and co-founder of SADA, Hovig Safoian. The purpose of the memorandum is to attract Diaspora talent in the development of the Armenian economy, to secure stable jobs for highly qualified repatriated professionals, and to expand the involvement of Diaspora Armenian specialists in the fields of business, innovation, and technological services. The company has additionally agreed to support the Office in mobilizing Diaspora talent in the digitization field and in making cloud technology innovations widely used in Armenia.
High Commissioner Zareh Sinanyan noted the importance of this partnership with the globally recognized SADA center. “I have known about SADA for many years, and I have always been proud to hear about the global success of this Armenian-owned cloud technology services provider. I am even more proud that the company established a global supply office in Armenia this year and that we have the opportunity to work more closely and substantively with them in our homeland. The Armenian Diaspora is a source of endless professional talent, and I am confident that we can direct that potential to Armenia with such partnerships,” noted Mr. Sinanyan in his remarks.
“The demand for SADA’s services in the global IT world is growing rapidly, so we have announced that, here in the global delivery  center in Armenia, we are seeking engineering talent from all over the world.  We are ready to hire qualified Armenian engineers who meet our standards, without any quantitative restrictions. We will moreover assist them in relocating to Armenia. I am excited to partner with the Office of the High Commissioner for Diaspora Affairs to assist in sourcing new talent.,” said Hovig Safoian, Chairman of the Board of Directors of SADA.
SADA is a global provider of business and technology services, empowering people to transform their work, their organizations, and the world. SADA teams have helped enterprise clients in healthcare, media, entertainment, manufacturing, public sector achieve their boldest ambitions and solve their most complex problems.
A Google Cloud Premier partner with multiple Specializations, SADA delivers continuous innovation, strong partnerships and service excellence. This has led to numerous accolades and awards, including the Google Cloud Reseller Partner of the Year for 2018, 2019 and 2020, the Inc. 5000 list of America’s Fastest Growing Private Companies for 15 straight years, and the 2020 Inc. list of America's Top 50 Workplaces.