Գլխավոր հանձնակատարը ներկայացուցիչներ կունենա սփյուռքում
Հայաստանում առաջին անգամ ներդրվեց Սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի ինստիտուտը: Գլխավար հանձնակատար Զարեհ Սինանյանը Ազգային ժողովին ներկայացրեց օրենքի նախագիծը, որն ընդունվեց երկրորդ ընթերցմամբ:
Այսպիսով՝ Սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարը ներկայացուցիչներ կունենա համայնքներում, որոնք կնշանակվեն Հայաստանի Հանրապետության վարչապետի որոշմամբ և սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի առաջարկությամբ՝ հասարակական հիմունքներով, չեն վարձատրվի, չեն ունենա նորմավորված աշխատանքի և աշխատաժամանակի ռեժիմ:
Այս ինստիտուտի ներդրումը նոր հնարավորություններ կընձեռի Հայաստան-սփյուռք գործակցությանը՝ առավել անմիջական և արդյունավետ դարձնելով համայնքների հետ կապերը:

Институт Главного уполномоченного будет создан в различных армянских общинах
В Армении впервые будет внедрен институт Главного уполномоченного по делам диаспоры. Уполномоченный Заре Синанян ранее представил Национальному собранию РА проект закона, который был принят во втором чтении.
Теперь главный уполномоченный по делам диаспоры будет иметь представителей в общинах, которые будут назначены решением Премьер-министра Республики Армения и по предложению главного уполномоченного. Представители будут вести свою деятельность на общественных началах, то есть не будут иметь заработной платы и нормированного рабочего режима и часов.
Внедрение этого института предоставит новые возможности взаимодействию Армения-Диаспора, сделав связи с общинами более оперативными и эффективными.