Սփյուռքի երիտասարդ դեսպաններն աշխատում են իրենց համայնքներում
«Սփյուռքի երիտասարդ դեսպան» ծրագրի երկրորդ փուլի շրջանակներում մասնակիցներն իրենց համայնքներում ակտիվ գործունեություն են ծավալում:
Բելառուսում ծրագրի ներկայացուցիչ Կարեն Մուրադյանը Մինսկի հայ համայնքի երիտասարդների հետ հանդիպում-դասախոսություն է անցկացրել «Թերթելով Հայաստանի պատմության նոր էջերը» թեմայով: Հանդիպման մասնակիցները հարցուպատասխանի ձևաչափով քննարկել են նաև Հայաստան-սփյուռք գործակցության խնդիրներին, տեղի հայ համայնքի և հայրենիքի կապին առնչվող հարցեր:
Ֆրանսիայի ներկայացուցիչ Սոնա Սուրեկեն Սունգուլյանը հանդիպել է Արնուվիլի հայ համայնքի հետ՝ քննարկելով Հայաստան-սփյուռք հարաբերություններում սփյուռքի երիտասարդների ներգրավվածության կարևորությունը: Սոնան առցանց հանդիպում է ունեցել նաև Ֆրանսիայի շուրջ 15 քաղաքների հայ երիտասարդ կանանց հետ, ինչպես նաև հանդիպել ֆրանսիացի պատգամավոր Ֆրանսուա Պիպոնիին:
Վրաստանում ծրագրի ներկայացուցիչ Էմիլ Սարգսյանը «Հայարտուն» կենտրոնում հանդիպում է ունեցել հայ երիտասարդության հետ՝ ներկայացնելով «Սփյուռքի երիտասարդ դեսպանի» ծրագիրը և իր հետագա անելիքները:
Մեծ Բրիտանիայում սփյուռքի երիտասարդ դեսպան Նոյեմի Ստեփան-Սարգսյանը հանդիպում է կազմակերպել տեղի հայ համայնքի ներկայացուցիչների և աշխարհագրագետ, քարտեզագետ Ռուբեն Գալիչյանի միջև: Հանդիպման ընթացքում բանախոսը ներկայացրել է Հայաստանի և հարևան պետությունների պատմական քարտեզները, և Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև դեմարկացիայի և դելիմիտացիայի ներկայիս խնդիրները:
Լիբանանում ծրագրի մասնակից Տիգրան Միհրանեանը երկու համայնքային հանդիպումներ է անցկացրել «Հայաստանի ներկայիս վիճակը» և «Հայ երիտասարդի մարտահրավերները» թեմայով:
Իսպանիայում սփյուռքի երիտասարդ դեսպան Սարգիս Հակոբյանը հանդիպում է ունեցել Կատալոնիայի «Արարատ» հայկական միության կից «Այբ» կիրակնօրյա դպրոցի ուսուցչական անձնակազմի հետ և ներկայացրել Սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակի ծրագրերը: Սարգիսն առցանց հանդիպում է ունեցել նաև Իսպանիայում գործող հայկական միությունների հետ՝ քննարկելով հայրենիքի դեմ ծառացած մի շարք խնդիրներ: Նա հանդիպել է նաև Բարսելոնայի հայ երիտասարդներին:
Շվեդիայում ծրագրի ներկայացուցիչ Ինեսա Ռուբինյանը որպես սփյուռքի երիտասարդ դեսպան հանդիպել է Շվեդիայում հայկական միությունների համադրող կենտրոնի վարչության անդամներին։ Հանդիպման նպատակն էր մանրամասն ներկայացնել «Սփյուռքի երիտասարդ դեսպան» ծրագրի բովանդակությունը, պատասխանել հարցերին և ստանալ խորհրդի անդամների աջակցությունը Ինեսայի աշխատանքի շարունակության համար:
Ուկրաինայում սփյուռքի երիտասարդ դեսպան Լիլիթ Բեգլարյանը հանդիպում է ունեցել Օդեսայի հայ համայնքի շուրջ 30 ներկայացուցիչների հետ՝ քննարկելով Հայաստան-սփյուռք գործակցությանը վերաբերող մի շարք հարցեր:
Նշենք, որ հաշվի առնելով տարբեր երկրներում կորոնավիրուսային սահմանափակումները՝ ծրագրի մասնակիցների հանդիպումներն անցկացվում են փոքր խմբերով:
Ծրագրի շրջանակներում կազմակերպվելիք այլ հանդիպումերի և միջոցառումների կանդրադառնանք մեր հետագա հրապարակումներում:

Молодые послы диаспоры приступили к работе в своих общинах
В рамках второго этапа программы «Молодой посол диаспоры» участники в своих общинах осуществляют активную деятельность.
Представитель программы из Беларуси, Карен Мурадян провел встречу-лекцию с молодежью армянской общины Минска на тему «Путешествие по новым страницам истории Армении». Участники встречи также обсудили вопросы, касающиеся сотрудничества Армения-Диаспора, связи местной армянской общины с Родиной.
Представитель Франции Сона Сурекен Сунгулян встретилась с армянской общиной Арнувилля, обсудив важность вовлечения молодежи диаспоры в отношения Армения-Диаспора. Сона также провела онлайн встречу с молодыми армянками из примерно 15 городов Франции, а также с французским депутатом Франсуа Пипони.
Представитель программы из Грузии, Эмиль Саркисян встретился с армянской молодежью в центре «Айартун», представив программу «Молодой посол диаспоры» и свои планы на будущее.
Молодой посол диаспоры изВеликобритании Ноеми Степан-Саргсян организовала встречу представителей местной армянской общины с географом, ом Рубеном Галичяном. В ходе встречи учёный представил исторические карты Армении и соседних стран, а также текущие проблемы демаркации и делимитации между Арменией и Азербайджаном.
В Ливане участник программы Тигран Мигранян провел две встречи с общественностью на темы «Текущая ситуация в Армении» и «Вызовы армянской молодежи».
Молодой посол диаспоры из Испании, Саргис Акопян встретился с педагогическим коллективом воскресной школы «Айб» Армянского союза Каталонии «Арарат» и представил программы Офиса главного уполномоченного по делам диаспоры. Саркис также провел онлайн-встречу с действующими в Испании армянскими объеденениями для обсуждения ряда проблем, стоящих перед Родиной.
Представитель программы в Швеции Инеса Рубинян, будучи молодым послом диаспоры, встретилась с членами правления Координационного центра армянских союзов в Швеции. Целью встречи было подробно представить содержание программы «Молодой посол диаспоры», ответить на вопросы, заручиться поддержкой членов совета для продолжения работы Инесы.
Молодой посол диаспоры в Украине Лилит Бегларян встретилась примерно с 30 представителями армянской общины Одессы, чтобы обсудить ряд вопросов, связанных с партнерством Армения-Диаспора.
Стоит отметить, что из-за ограничений по коронавирусу в разных странах встречи участников программы проходят в небольших группах.
О других встречах и мероприятиях, которые будут организованы в рамках проекта, мы расскажем в наших будущих публикациях.