Սփյուռքի երիտասարդ դեսպաններն աշխատում են իրենց համայնքներում
«Սփյուռքի երիտասարդ դեսպան» ծրագրի երկրորդ փուլի շրջանակներում մասնակիցներն իրենց համայնքներում ակտիվ գործունեություն են ծավալում:
Բելառուսում ծրագրի ներկայացուցիչ Կարեն Մուրադյանը Մինսկի հայ համայնքի երիտասարդների հետ հանդիպում-դասախոսություն է անցկացրել «Թերթելով Հայաստանի պատմության նոր էջերը» թեմայով: Հանդիպման մասնակիցները հարցուպատասխանի ձևաչափով քննարկել են նաև Հայաստան-սփյուռք գործակցության խնդիրներին, տեղի հայ համայնքի և հայրենիքի կապին առնչվող հարցեր:
Ֆրանսիայի ներկայացուցիչ Սոնա Սուրեկեն Սունգուլյանը հանդիպել է Արնուվիլի հայ համայնքի հետ՝ քննարկելով Հայաստան-սփյուռք հարաբերություններում սփյուռքի երիտասարդների ներգրավվածության կարևորությունը: Սոնան առցանց հանդիպում է ունեցել նաև Ֆրանսիայի շուրջ 15 քաղաքների հայ երիտասարդ կանանց հետ, ինչպես նաև հանդիպել ֆրանսիացի պատգամավոր Ֆրանսուա Պիպոնիին:
Վրաստանում ծրագրի ներկայացուցիչ Էմիլ Սարգսյանը «Հայարտուն» կենտրոնում հանդիպում է ունեցել հայ երիտասարդության հետ՝ ներկայացնելով «Սփյուռքի երիտասարդ դեսպանի» ծրագիրը և իր հետագա անելիքները:
Մեծ Բրիտանիայում սփյուռքի երիտասարդ դեսպան Նոյեմի Ստեփան-Սարգսյանը հանդիպում է կազմակերպել տեղի հայ համայնքի ներկայացուցիչների և աշխարհագրագետ, քարտեզագետ Ռուբեն Գալիչյանի միջև: Հանդիպման ընթացքում բանախոսը ներկայացրել է Հայաստանի և հարևան պետությունների պատմական քարտեզները, և Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև դեմարկացիայի և դելիմիտացիայի ներկայիս խնդիրները:
Լիբանանում ծրագրի մասնակից Տիգրան Միհրանեանը երկու համայնքային հանդիպումներ է անցկացրել «Հայաստանի ներկայիս վիճակը» և «Հայ երիտասարդի մարտահրավերները» թեմայով:
Իսպանիայում սփյուռքի երիտասարդ դեսպան Սարգիս Հակոբյանը հանդիպում է ունեցել Կատալոնիայի «Արարատ» հայկական միության կից «Այբ» կիրակնօրյա դպրոցի ուսուցչական անձնակազմի հետ և ներկայացրել Սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակի ծրագրերը: Սարգիսն առցանց հանդիպում է ունեցել նաև Իսպանիայում գործող հայկական միությունների հետ՝ քննարկելով հայրենիքի դեմ ծառացած մի շարք խնդիրներ: Նա հանդիպել է նաև Բարսելոնայի հայ երիտասարդներին:
Շվեդիայում ծրագրի ներկայացուցիչ Ինեսա Ռուբինյանը որպես սփյուռքի երիտասարդ դեսպան հանդիպել է Շվեդիայում հայկական միությունների համադրող կենտրոնի վարչության անդամներին։ Հանդիպման նպատակն էր մանրամասն ներկայացնել «Սփյուռքի երիտասարդ դեսպան» ծրագրի բովանդակությունը, պատասխանել հարցերին և ստանալ խորհրդի անդամների աջակցությունը Ինեսայի աշխատանքի շարունակության համար:
Ուկրաինայում սփյուռքի երիտասարդ դեսպան Լիլիթ Բեգլարյանը հանդիպում է ունեցել Օդեսայի հայ համայնքի շուրջ 30 ներկայացուցիչների հետ՝ քննարկելով Հայաստան-սփյուռք գործակցությանը վերաբերող մի շարք հարցեր:
Նշենք, որ հաշվի առնելով տարբեր երկրներում կորոնավիրուսային սահմանափակումները՝ ծրագրի մասնակիցների հանդիպումներն անցկացվում են փոքր խմբերով:
Ծրագրի շրջանակներում կազմակերպվելիք այլ հանդիպումերի և միջոցառումների կանդրադառնանք մեր հետագա հրապարակումներում:

Diaspora Youth Ambassadors Get to Work in Their Communities
Diaspora Youth Ambassador Program participants are actively engaged in their communities in the second stage of their program. DYAP participant from Belarus Karen Muradyan recently held an informative meeting with Armenian youth from Minsk on the topic of “Turning the Pages of Armenian History.” Meeting attendees joined in for a Q+A session, where they discussed matters related to Armenia-Diaspora relations, as well as Belarus’s Armenian community and strengthening connections with the homeland.
Participant from France Sona Sureken Sungulyan met with the Armenian community of Arnouville to discuss the importance of Diaspora youth involvement in Armenia-Diaspora relations. In addition, Sona held an online meeting with young women from about 15 French cities, and also met with French MP François Pupponi.
Diaspora Youth Ambassador from Georgia Emil Sargsyan held a meeting with Armenian youth at Hayartun and shared information about the program and his future work.
Noemi Stepan-Sarkissian from Great Britain organized a meeting between representatives of the local Armenian community and geographer/cartographer, Ruben Galichian. During the meeting, Mr. Galichian presented historical maps of Armenia and neighboring states, and discussed the current demarcation and delimitation issues between Armenia and Azerbaijan.
DYAP participant from Lebanon Dikran Mihranian hosted two community meetings, entitled “Armenia’s Current State of Affairs” and “The Challenges of Armenian Youth.”
Spain’s Diaspora Youth Ambassador Sarkis Hakobyan held a meeting with teaching staff at Ayb Sunday School, part of the Ararat Association of Armenians of Catalonia, and presented our Office’s programs. Sarkis also held an online meeting with the Armenian Unions of Spain, discussing a number of problems facing the homeland. He also met with Armenian youth in Barcelona.
Program representative in Sweden, Inesa Rubinyan, met with board members of the Union of Armenian Associations in Sweden. The purpose of the meeting was to present information about the Disapora Youth Ambassador Program, answer questions and enlist the support of the Council members for Inessa's work.
Diaspora Youth Ambassador in Ukraine Lilit Beglaryan met with about 30 representatives of the Armenian community in Odessa to discuss a number of matters related to Armenia-Diaspora cooperation.
Given COVID-19 restrictions in different countries, participants tried to hold meetings in smaller groups.
We will share information about future meetings and events organized by our Diaspora Youth Ambassadors soon.