Սփյուռքի երիտասարդ դեսպանները պաշտպանում են հայկական շահերը
Սփյուռքի երիտասարդ դեսպաններն իրենց բնակության երկրներում ոչ միայն կազմակերպում են համայնքային միջոցառումներ, այլև ներդնում են իրենց ջանքները հայկական շահերի պաշտպանության գործում:
Գերմանիայում սփյուռքի երիտասարդ դեսպան Մարի Հունանյանը Բունդեսթագի դիմաց կազմակերպված խաղաղ ցույցի կազմակերպիչներից մեկն էր: Գերմանիայի տարբեր քաղաքների հայերը կոչ հնչեցրին գերմանական իշխանություններին՝ դատապարտելու Ադրբեջանի ագրեսիվ գործողությունները, միջազգային նորմերի խախտումները և հայ զինծառայողներին գերության մեջ պահելը:
Ֆրանսիայում սփյուռքի երիտասարդ դեսպան Սոնա Սուրեկեն Սունգուլյանը Փարիզում ֆրանսահայերի բողոքի ակցիայի կազմակերպիչներից էր: Ֆրանսահայերը բարձրաձայնում և դատապարտում էին Ադրբեջանի ապօրինի գործողությունները Հայաստանի ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ:
Իսպանիայում սփյուռքի երիտասարդ դեսպան Սարգիս Հակոբյանը նույն թեմայի շուրջ հանդիպումներ է ունեցել ինչպես Սենատում, այնպես էլ Կոնգրեսում ընդգրկված կուսակցությունների, մասնավորապես՝ Partido Popular, Podemos, Eh Bildu կուսակցությունների ներկայացուցիչների հետ։

Молодые послы диаспоры защищают интересы Армении за рубежом
Молодые послы диаспоры не только организуют общественные мероприятия в своих общинах, но и прилагают усилия для защиты интересов Армении.
Молодой посол диаспоры в Германии Мари Унанян стала одной из организаторов мирной демонстрации перед зданием Бундестага. Армяне разных городов Германии призвали немецких властей осудить агрессивные действия Азербайджана, нарушения им международных норм и удержание в плену армянских военнослужащих.
Молодой посол диаспоры во Франции Сона Сурекен-Сунгулян - один из организаторов митинга протеста, организованного французскими армянами в Париже. Армяне Франции заявили о незаконных действиях Азербайджана против суверенной территории Армении.
Молодой посол диаспоры в Испании Саргис Акопян провел встречи на эту же тему с представителями партий, состоящих как в Сенате, так и Конгрессе, в частности, с партиями: "Partido Popular", "Podemos", "Eh Bildu".