«Սիրում եմ շրջապատված լինել ինձ նման մարդկանցով». Գրեգորի Հակոբյան
Քսանամյա Գրեգորի Հակոբյանը ծնվել և մեծացել է Վաշինգտոնի Սիեթլ քաղաքում՝ Բաքվից գաղթած հայ ծնողների ընտանիքում։ 1988-ին Սումգայիթի ջարդերից հետևանքով նրա ընտանիքը տեղափոխվել է Հայաստան և հետագայում ԱՄՆ-ում:
Գրեգորին առաջին անգամ Հայաստան է ժամանել 2019 թվականին։ Ոտքն օդանավակայանից դուրս դնելուն պես սիրահարվեց երկրին և խորը կապվածություն զգաց հողին։ Եվս մեկ անգամ Հայաստան եկավ 2021 թվականի գարնանը՝ պատերազմից հետո՝ կամավորական աշխատանք տանելով վիրավոր զինվորների հետ: Իր կամավորության ընթացքում նրան տեղեկացավ Հայաստանի ամերիկյան աամալսարանի մասին, որը դարձավ նրա մշտական հայրենադարձության պատճառը:
Գրեգորիի ծնողները 30 տարի Հայաստանում չեն եղել. ևս մեկ պատճառ, թե ինչու նա նախընտրեց գալ Հայաստան: Հույս ունի, որ ծնողները շուտով կգան հայրենիք՝ այցելելու իրեն: Գրեգորին այժմ ՀԱՀ-ում սովորում է «Քաղաքականություն և կառավարում» ծրագրում և նախատեսում է շարունակել կրթությունը իրավաբանական դպրոցում: Նա կարծում է, որ իրավաբանի կարիերան Հայաստանը հետագա խնդիրներից պաշտպանելու լավագույն միջոցներից մեկն է:
«Սիրում եմ շրջապատված լինել ինձ նման մարդկանցով: Այս երկիրը շատ միատեսակ է և միաժամանակ շատ բազմազան»։

“Мне нравится быть окруженным своими людьми." Грегори Акопян
Двадцатилетний Грегори Акопян родился и вырос в Сиэтле, штат Вашингтон, в семье армян из Баку. В связи с сумгаитскими погромами 1988 года, семья бежала в Армению, а позже получила статус беженцев в Соединенных Штатах.
Грегори впервые оказался в Армении в 2019 году. Как только он покинул аэропорт, он влюбился в страну и почувствовал сильную тягу к земле. Он вернулся весной 2021 года после войны, чтобы провести время с ранеными солдатами. Во время своей волонтерской деятельности он был представлен Американскому университету Армении (AUA), учреждению, которое стало катализатором его репатриации.
Его родители не были в Армении 30 лет - еще одна причина, по которой он решил приехать в Армению, он надеется, что его родители скоро приедут в гости. В настоящее время Грегори изучает политику и управление в AUA, а затем планирует поступить в юридическую школу. Он считает, что карьера юриста - один из лучших способов защищать интересы Армении.