«Սիրում եմ շրջապատված լինել ինձ նման մարդկանցով». Գրեգորի Հակոբյան
Քսանամյա Գրեգորի Հակոբյանը ծնվել և մեծացել է Վաշինգտոնի Սիեթլ քաղաքում՝ Բաքվից գաղթած հայ ծնողների ընտանիքում։ 1988-ին Սումգայիթի ջարդերից հետևանքով նրա ընտանիքը տեղափոխվել է Հայաստան և հետագայում ԱՄՆ-ում:
Գրեգորին առաջին անգամ Հայաստան է ժամանել 2019 թվականին։ Ոտքն օդանավակայանից դուրս դնելուն պես սիրահարվեց երկրին և խորը կապվածություն զգաց հողին։ Եվս մեկ անգամ Հայաստան եկավ 2021 թվականի գարնանը՝ պատերազմից հետո՝ կամավորական աշխատանք տանելով վիրավոր զինվորների հետ: Իր կամավորության ընթացքում նրան տեղեկացավ Հայաստանի ամերիկյան աամալսարանի մասին, որը դարձավ նրա մշտական հայրենադարձության պատճառը:
Գրեգորիի ծնողները 30 տարի Հայաստանում չեն եղել. ևս մեկ պատճառ, թե ինչու նա նախընտրեց գալ Հայաստան: Հույս ունի, որ ծնողները շուտով կգան հայրենիք՝ այցելելու իրեն: Գրեգորին այժմ ՀԱՀ-ում սովորում է «Քաղաքականություն և կառավարում» ծրագրում և նախատեսում է շարունակել կրթությունը իրավաբանական դպրոցում: Նա կարծում է, որ իրավաբանի կարիերան Հայաստանը հետագա խնդիրներից պաշտպանելու լավագույն միջոցներից մեկն է:
«Սիրում եմ շրջապատված լինել ինձ նման մարդկանցով: Այս երկիրը շատ միատեսակ է և միաժամանակ շատ բազմազան»։

Twenty year-old Gregory Akopyan was born and raised in Seattle, Washington to Armenian parents from Baku. As a result of the Sumgait pogroms in 1988, his parents fled to Armenia and were later granted refugee status in the United States.
Gregory found himself in Armenia for the first time in 2019. As soon as he left the airport, he fell in love with the country and felt a deep pull toward the land. He came back in Spring 2021 following the war to volunteer his time with wounded soldiers. During his volunteership, he was introduced to the American University of Armenia (AUA), the institution that would come to serve as the catalyst for his permanent repatriation.
His parents haven’t been to Armenia in 30 years - another reason why he chose to come to Armenia, he hopes his parents come to visit soon. Gregory currently studies Politics and Governance at AUA and plans to go to law school afterwards. He believes a career in law is one of the best ways to defend Armenia against further harm.
“I love being surrounded by my own people. The country is very uniform and diverse at the same time.”