Սփյուռքի երիտասարդ դեսպանները միացան Հայրենադարձության շաբաթվան
Հայրենադարձության շաբաթի շրջանակներում համայնքային միջոցառումներ անցկացվեցին նաև Բելգիայում, Ֆրանսիայում, Ռուսաստանում և Վրաստանում: Կազմակերպիչները «Սփյուռքի երիտասարդ դեսպան» ծրագրի մասնակիցներն էին:
Բելգիայում երիտասարդ դեսպան Սոնա Բաղումյանը Բելգիայի հայերի կոմիտեի երիտասարդական հանձնաժողովի հետ համատեղ «Հայ տուն» կենտրոնում համայնքի ներկայացուցիչների համար անցկացրեց հայրենադարձության վերաբերյալ իրազեկման հանդիպում:
Ֆրանսիայում երիտասարդ դեսպան Սոնա Սուրեկեն Սունգուլյանը Վիլեյ Լը Բելի Ժակ Բրել սրահում ֆրանսահայերին ներկայացրեց հայրենադարձության հնարավորությունները և փոխանցեց անհրաժեշտ տեղեկատվությունը։
Ռուսաստանի Անդրբայկալյալ երկրամասի հայկական առաջին կրթամշակութային կենտրոնում անցկացվեց Չիտայում սփյուռքի երիտասարդ դեսպան Հարություն Աթոյանի կողմից կազմակերպված իրազեկման հանդիպումը: Թեման դարձյալ հայրենադարձությունն էր:
Վիրահայոց թեﬕ «Հայարտուն» կրթամշակութային և երիտասարդության կենտրոնում Վրաստանում երիտասարդ դեսպան Էմիլ Սարգսյանն անցկացրեց շաբաթվա թեմայով հանդիպում:
Այս միջոցառումներին հեռավար մասնակցեցին նաև մեր գրասենյակի հայրենադարձության գծով պատասխանատու Հովհաննես Ալեքսանյանը և հաղորդակցության մասնագետ Հերմինե Հարությունյանը:
Այսպիսով՝ Հայրենադարձության շաբաթվա շրջանակներում Հայաստանում և սփյուռքում անցկացվեցին ընդհանուր առմամբ 12 առցանց և անցանց միջոցառումներ, ներկայացվեցին հայրենադարձների 10 պատմություններ, հայրենադարձության գործընթացի վերաբերյալ տարատեսակ իրազեկող նյութեր:
Միջոցառումների մասնակցեցին հազարավոր սփյուռքահայեր և հարյուրավոր հայրենադարձներ սփյուռքի տասնյակ երկրներից:

Молодые послы диаспоры приняли участие в Неделе репатриантов
В рамках Недели репатриации общинные мероприятия также проводились в Бельгии, Франции, России и Грузии. Организаторами выступили участники программы «Молодой посол диаспоры».
Молодой посол в Бельгии Сона Багумян в сотрудничестве с Молодежным комитетом Союза армян Бельгии в Центре Ай Тун" провела встречу для представителей общины по вопросам репатриации.
Молодой посол во Франции Сона Сурекен Сунгулян представила французским армянам возможности репатриации и передала необходимую информацию.
В Забайкальском крае России, в первом армянском образовательно-культурном центре, Молодым послом диаспоры в Чите Арутюном Атояном была организована информационная встреча, где речь шла о репатриации.
Молодой посол в Грузии Эмиль Саргсян, в культурно-образовательном и молодежном центре «Айартун» Армянской Епархии Грузии провел встречу на актуальную тему недели.
В этих мероприятиях также приняли участие ответственный сотрудник нашего офиса по вопросам репатриации Ованес Алексанян и специалист по связям Эрмине Арутюнян.
Итак, в рамках Недели репатриации в Армении и в Диаспоре было проведено 12 онлайн и офлайн мероприятий, где были представлены 10 историй репатриантов, а также различные информационные материалы о процессе репатриации.