Սփյուռքի երիտասարդ դեսպանները միացան Հայրենադարձության շաբաթվան
Հայրենադարձության շաբաթի շրջանակներում համայնքային միջոցառումներ անցկացվեցին նաև Բելգիայում, Ֆրանսիայում, Ռուսաստանում և Վրաստանում: Կազմակերպիչները «Սփյուռքի երիտասարդ դեսպան» ծրագրի մասնակիցներն էին:
Բելգիայում երիտասարդ դեսպան Սոնա Բաղումյանը Բելգիայի հայերի կոմիտեի երիտասարդական հանձնաժողովի հետ համատեղ «Հայ տուն» կենտրոնում համայնքի ներկայացուցիչների համար անցկացրեց հայրենադարձության վերաբերյալ իրազեկման հանդիպում:
Ֆրանսիայում երիտասարդ դեսպան Սոնա Սուրեկեն Սունգուլյանը Վիլեյ Լը Բելի Ժակ Բրել սրահում ֆրանսահայերին ներկայացրեց հայրենադարձության հնարավորությունները և փոխանցեց անհրաժեշտ տեղեկատվությունը։
Ռուսաստանի Անդրբայկալյալ երկրամասի հայկական առաջին կրթամշակութային կենտրոնում անցկացվեց Չիտայում սփյուռքի երիտասարդ դեսպան Հարություն Աթոյանի կողմից կազմակերպված իրազեկման հանդիպումը: Թեման դարձյալ հայրենադարձությունն էր:
Վիրահայոց թեﬕ «Հայարտուն» կրթամշակութային և երիտասարդության կենտրոնում Վրաստանում երիտասարդ դեսպան Էմիլ Սարգսյանն անցկացրեց շաբաթվա թեմայով հանդիպում:
Այս միջոցառումներին հեռավար մասնակցեցին նաև մեր գրասենյակի հայրենադարձության գծով պատասխանատու Հովհաննես Ալեքսանյանը և հաղորդակցության մասնագետ Հերմինե Հարությունյանը:
Այսպիսով՝ Հայրենադարձության շաբաթվա շրջանակներում Հայաստանում և սփյուռքում անցկացվեցին ընդհանուր առմամբ 12 առցանց և անցանց միջոցառումներ, ներկայացվեցին հայրենադարձների 10 պատմություններ, հայրենադարձության գործընթացի վերաբերյալ տարատեսակ իրազեկող նյութեր:
Միջոցառումների մասնակցեցին հազարավոր սփյուռքահայեր և հարյուրավոր հայրենադարձներ սփյուռքի տասնյակ երկրներից:

During Repatriation Week, Diaspora community events took place in Belgium, France, Russia and Georgia. The event organizers were Diaspora Youth Ambassador Program participants.
Diaspora Youth Ambassador in Belgium Sona Baghumyan, along with the youth wing of the Committee of Armenians in Belgium, organized an informational meeting about repatriation for the Armenian community at HayTun Center.
Sona Sureken Sungulyan, Diaspora Youth Ambassador in France, held a presentation on repatriation opportunities and shared vital information with the French-Armenian community.
Diaspora Youth Ambassador in Chita, Harutyun Atoyan, hosted an informational meeting on repatriation at the first Armenian cultural and educational center in the Trans-Balkan Region of Russia.
Youth Ambassador Emil Sargsyan held a meeting on the main theme of the week at Hayartun Cultural, Educational and Youth Center in Georgia. Experts in our Office joined these meetings virtually, namely our Repatriation Coordinator Hovhannes Aleksanyan and Communications Specialist Hermine Harutyunyan.
Overall, during Repatriation Week in Armenia and the Diaspora, a total of 12 online and offline events were held, 10 repatriation stories were told and various informative meetings about repatriation were held. Thousands of Diaspora Armenians and hundreds of repatriates from dozens of Diaspora countries took part in these events.