Սփյուռքի երիտասարդ դեսպանները տարին ամփոփեցին ակտիվ գործունեությամբ
Սփյուռքի երիտասարդ դեսպանները տարին ամփոփում են ակտիվ գործունեությամբ: Բելգիայում սփյուռքի երիտասարդ դեսպան Սոնա Բաղումյանի կազմակերպմամբ՝ հայ համայնքի ներկայացուցիչները Եվրոպական խորհրդի դիմաց բողոքի ակցիա իրականացրին: Նրանք պահանջում էին եվրոպական կառույցներից հետևողական լինել որոշումների հարցում, մասնավորապես՝ կյանքի կոչել մայիսի 21-ին ռազմագերիների և պահվող անձանց ազատ արձակելու վերաբերյալ Եվրախորհրդարանի ընդունած բանաձևը:
Ավստրիայում Սփյուռքի երիտասարդ դեսպան Մեղրիկ Այիթյանը հանդիպումներ է անցկացրել DiasporArm հարթակի հիմնադիր Հովել Շնորհոքյանի և հայաստանյան ներկայացուցիչ Անի Հովհաննիսյանի հետ։ Քննարկվել են սփյուռքում միջհամայնքային փոխհարաբերությունները, հարթակի և սփյուռքի երիտասարդ դեսպանների ցանցի միջև համագործակցության հեռանկարները: Մեղրիկ Այիթյանը քննարկում է ունեցել նաև «Վիենահայ» համայնքային կազմակերպության հետ՝ ներկայացնելով «Սփյուռքի երիտասարդ դեսպան» ծրագիրը:
Նույն թեմայով համայնքային հանդիպում է կազմակերպել նաև Միացյալ Թագավորությունում սփյուռքի երիտասարդ դեսպան Նոյեմի Ստեփան-Սարգիսյանը: Ծրագրի ներկայացումից հետո հանդիպումը շարունակվեց հարցուպատասխանի ձևաչափով: Մեծ էր հետաքրքրությունը նաև հայրենադարձության թեմայի և գործընթացին նպաստող ծրագրերի վերաբերյալ:
Երուսաղեմում սփյուռքի երիտասարդ դեսպան Հակոբ Ջերնազյանը իրականացրել է համայնքային ամանորյա հավաքույթ:

The Diaspora Youth Ambassadors are concluding the year with active projects. At the initiative of the Diaspora Youth Ambassador in Belgium, Sona Bagumyan, Armenian community representatives held a protest rally at the European Council. They were demanding European organizations be consistent and follow through with their decisions, particularly to implement the resolution adopted by the European Parliament on May 21 on the release of prisoners of war and detained persons.
The Youth Ambassador in Austria, Meghrik Ayityan, held meetings with the founder of online platform DiasporArm, Hovel Chenorhokian, and the project coordinator from Armenia, Ani Hovhannisyan. Discussion topics included inter-community relations, communications and prospects for cooperation between the platform and the Diaspora Youth Ambassador network. Additionally, Meghrik Ayityan held a discussion with the Vienna Armenian community organization and shared a presentation on the Diaspora Youth Ambassador Program.
Diaspora Youth Ambassador in the United Kingdom, Noemi Stepan-Sarkissian, also organized a community meeting on the same topic. Following the presentation there was an informal Q&A session where attendees had the opportunity to find out more detail about the program. There was also considerable interest about repatriation and the programs which encourage this process.