Գլխավոր հանձնակատարը հանդիպեց ՀՀ-ում Ֆրանսիայի դեսպանին
Այսօր Գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանը հանդիպեց Հայաստանում Ֆրանսիայի արտակարգ և լիազոր դեսպան Անն Լույոյի հետ՝ քննարկելով Ֆրանսիայի հայ համայնք իր առաջիկա այցի մանրամասները: Սա Գլխավոր հանձնակատարի առաջին այցն է լինելու Ֆրանսիա և տևելու է փետրվարի 8-19-ը:
Այցի ընթացքում Զարեհ Սինանյանը կմասնակցի Ֆրանսիայի հայկական կազմակերպությունները համակարգող խորհրդի (CCAF) ամենամյա ընթրիքին։ Այնուհետև հանդիպումներ կլինեն հայկական կազմակերպությունների և կառույցների ներկայացուցիչների, քաղաքական գործիչներիի հետ, ինչպես նաև այցելություններ համայնքային եկեղեցիներ, դպրոցներ և մշակութային կենտրոններ:
Զարեհ Սինանյանը ընդգծեց ֆրանսահայ համայնքի կարևոր դերակատարությունը և այս դժվարին ժամանակներում անսասան աջակցությունը Հայաստանի ժողովրդին ու պետությանը։ Գլխավոր հանձնակատարը նշեց, որ Ֆրանսիա այցի առաջին նպատակն է համայնքին ներկայացնել սփյուռքի հետ աշխատանքի քաղաքականությունն ու ծրագրերը, ինչպիսիք են «իԳործ»-ը, Հայրենադարձության և ինտեգրման կենտրոնը, «Սփյուռքի երիտասարդ դեսպան» ծրագիրը և այլն, ինչպես նաև քաջալերել ֆրանսահայերին մասնակցություն ունենալ այս գործընթացներին։ Այցի երկրորդ նպատակն է քննարկել համայնքի և Հայաստանի միջև համագործակցության զարգացմանն ուղղված հետագա քայլերը:
Դեսպանը մեծ հետաքրքրություն ցուցաբերեց այս նախաձեռնության նկատմամբ և ընդգծեց Ֆրանսիայի քաղաքացիական հասարակության մեջ և մեր երկու երկրների միջև հարաբերությունների ամրապնդման գործում ֆրանսահայերի կարևոր դերը, հատկապես՝ տնտեսական, մշակութային և հումանիտար ոլորտներում: Դեսպանը և Գլխավոր հանձնակատարը պայմանավորվածություն ձեռք բերեցին կրկին հանդիպել Ֆրանսիա կատարած այցի ավարտին`մտքերի փոխանակման և Սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակի և Ֆրանսիայի դեսպանատան միջև համագործակցության խորացման նպատակով` ի շահ ֆրանս-հայկական երկկողմ հարաբերությունների:

Главный уполномоченный встретился с послом Франции в Армении
Сегодня главный уполномоченный по делам диаспоры Республики Армения Заре Синанян встретился с послом Французской Республики госпожой Анн Луйо в рамках подготовки ко встрече г-на Синаняна с армянской общиной Франции. Это будет первый визит г-на Синаняна в его нынешней должности состоится с 8 по 19 февраля.
Главный уполномоченный примет участие в ежегодном ужине Координационного комитета армянских организаций Франции (CCAF). Затем он встретится с представителями армянских организаций и учреждений, посетит общинные церкви, школы и культурные центры, а также встретится с рядом политических лидеров на национальном и местном уровне.
На встрече Заре Синанян рассказал послу об уникальной роли, которую армяно-французская община сыграла в контексте диаспоры, и о ее непоколебимой поддержке народа и Армении в эти трудные времена. Он выразил свое понимание глубоких корней общины во Французской Республике. Он объяснил, что его первой целью во время поездки во Францию - поделиться с армянами Франции своей существующей политикой и программами: «iGorts», Центр репатриации и интеграции, «Молодой посол диаспор» и другими, и поощрить французских армян активно участвовать в них. Его вторая цель – обсудить шаги по развитию этого сотрудничества и вовлечению французских армян в Армению.
Посол выразила живой интерес к этой инициативе и подчеркнула решающую роль, которую друзья Армении среди французского гражданского общества играют в укреплении отношений между нашими двумя странами, особенно в экономической, культурной и гуманитарной областях. Посол и главный уполномоченный договорились встретиться еще раз после визита г-на Синаняна во Францию.