Մեկնարկել է Գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանի այցը Ֆրանսիա
Սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանն աշխատանքային այցով գտնվում է Ֆրանսիայի Հանրապետությունում։ Այցը կտևի մինչ փետրվարի 19-ը, որի ընթացքում Գլխավոր հանձնակատարը տասնյակ հանդիպումներ կունենա Փարիզում, Լիոնում, Մարսելում և Նիցցայում։
Փարիզյան օրակարգը մեկնարկեց Հայաստանի էսպլանադ այցելությամբ, որտեղ Գլխավոր հանձնակատարը և Ֆրանսիայում ՀՀ արտակարգ և լիազոր դեսպան Հասմիկ Տոլմաջյանը ծաղիկներ խոնարհեցին Կոմիտաս վարդապետի արձանին։ Հայաստանի էսպլանադը գտնվում է Փարիզի սրտում՝ Ալմայի և Էնվալիդների կամուրջների միջև ընկած և Սենա գետին հարող ընդարձակ տարածքում։ Այն իր ընդարձակ տարածքի մեջ է ներառում նաև դեռևս 2004 թվականին բացված Կոմիտաս վարդապետի արձանը և 2009 թվականին բացված Երևանի այգին։
Այնուհետ Գլխավոր հանձնակատարն այցելեց Հայ առաքելական եկեղեցու Ֆրանսիայի Հայոց թեմի առաջնորդարան, շրջայց կատարեց եկեղեցու տարածքում, հանդիպեց թեմի առաջնորդ Վահան եպիսկոպոս Հովհաննիսյանի և Ֆրանսիայի Հայոց թեմական պատգամավորական ժողովի ներկայացուցիչների հետ։ Թեմական առաջնորդը նշեց, որ այժմ թեմն ունի 27 եկեղեցի։ «Եկեղեցին առաքելություն է, ոչ թե շենք»,-ընդգծեց հոգևոր առաջնորդը՝ Գլխավոր հանձնակատարին ներկայացնելով թեմի գործունեությունը, երիտասարդների հետ ակտիվ աշխատանքը, հայկական ամենամյա փառատոնի անցկացումը։
Ֆրանսիայում հայկական դպրոցները պահանջված են, սակայն ունեն նաև տարաբնույթ խնդիրներ։ Առնուվիլի «Հրանտ Դինք» վարժարան այցելության ընթացքում Գլխավոր հանձնակատարին ներկայացվեցին արևելահայերենի և արևմտահայերենի դասավանդման, ինչպես նաև ուսուցիչների սակավության խնդիրները։ Դեսպան Հասմիկ Տոլմաջյանի ուղեկցությամբ Գլխավոր հանձնակատարը հանդիպեց դպրոցի ուսուցչական անձակազմին, շրջայց կատարեց և փոքրիկ զրույց ունեցավ աշակերտների հետ։ Այժմ դպրոցն ունի շուրջ 85 աշակերտ։ Զարեհ Սինանյանը հեռավար զրույց ունեցավ նաև դպրոցի ուսմասվար Կարապետ Դաքեսյանի հետ։
Շնորհակալություն հայտնելով Ֆրանսիային բարեկամության և եղբայրության համար՝ Գլխավոր հանձնակատարը հանդիպումներ է ունեցել Ֆրանսիայի մի շարք պաշտոնյաների հետ։
Սենատի Ֆրանսիա-Հայաստան բարեկամական խմբի նախագահ Ժիլբեր Լյուկ Դևինասի և խմբի անդամների հետ հանդիպման ընթացքում քննարկվել են երկու երկրների փոխգործակցությանը, Ֆրանսիայի տարբեր բնագավառներում հայերի ակտիվ ներգրավվածությանը և բարեկամ ժողովուրդների միջև հարաբերությունների շարունակական խորացմանն առնչվող հարցեր։
Գլխավոր հանձնակատարը շնորհակալություն հայտնեց Սենատի անդամներին հայանպաստ գործունեության համար՝ կարևորելով Արցախի անկախությունը ճանաչելու անհրաժեշտության մասին բանաձևի ընդունումը։
Այնուհետ Գլխավոր հանձնակատարը հանդիպում ունեցավ Առնուվիլի քաղաքապետ Պասկալ Դոլի հետ։ Բարձր գնահատելով քաղաքապետի հոգածությունը տեղի հայերի և սերը Հայաստանի ու Արցախի հանդեպ՝ Գլխավոր հանձնակատարը Պասկալ Դոլին սիրով հրավիրեց Հայաստան։ Առնուվիլը համագործակցության հուշագիր է կնքել Երևանի Նուբարաշեն վարչական շրջանի հետ․ այսպիսի հուշագիր է առկա նաև Արցախի Շեխեր համայնքի հետ, որն այժմ գտնվում է ադրբեջանական օկուպացիայի ներքո։
Ռենսիի քաղաքապետ Ժան-Միշել Ժենեստիեի հանդիպման ընթացքում քննարկվել են քաղաքի հետ կապերի զարգացմանն առնչվող հարցեր։ Հատկապես կարևորվել է «Դպրոցասեր» կրթական հաստատության գործունեությունը։ «Քաղաքն ամեն ինչ անում է «Դպրոցասեր»-ը ապրեցնելու համար, և որպեսզի դպրոցի սաները կարողանան քաղաքային ենթակառուցվածքներից ամբողջովին օգտվել»,-նշեց քաղաքապետը։
«Ես համոզված եմ, որ Ռենսիում ապրող հայերը Ֆրանսիայի լավ քաղաքացիներ են, և դա Ֆրանսիայի հայերին բնորոշ գիծ է։ Նրանք լավ ինտեգրված են, սակայն պահում են իրենց ազգային հատկանիշները։ Ուզում եմ շնորհակալություն հայտնել Ձեր գործունեության համար և հույս հայտնել, որ մեկ օր Հայաստան կայցելեք»,-ընդգծեց Գլխավոր հանձնակատարը։
Ֆրանսիա այցի շրջանակներում Գլխավոր հանձնակատարը մասնակցեց «Հայկական շարժում» կազմակերպության տնտեսական ֆորումին, որտեղ ներկայացրեց Սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակի գործունեությունը և Հայաստանի տնտեսական հնարավորությունները, պատասխանեց ներկա գործարարների հարցերին։
Ֆորումի ընթացքում բանախոսները ներկայացրին Հայաստանում ներդրումներ կատարելու հիմնական ոլորտները, արտոնությունները, Հայաստան-Ֆրանսիա տնտեսական համագործակցությանն առնչվող այլ հարցեր։
Ֆորումի ավարտին որոշ պայմանավորվածություններ ձեռք բերվեցին գործարարների կողմից հայաստանյան շուկայի կարիքների գնահատման վերաբերյալ։

High Commissioner for Diaspora Affairs Zareh Sinanyan is on a working trip to the Republic of France for the first time. The agenda in Paris began with a visit to the Esplanade of Armenia, where the High Commissioner and the Armenian Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary to France Hasmik Tolmajian laid flowers at the Komitas Monument.
The Esplanade of Armenia is located in the heart of Paris between the Pont de l’Alma and the Pont des Invalides on a spacious territory adjacent to the Seine River. The space also includes the monument to Vardapet Komitas, opened back in 2004, and Yerevan Park opened in 2009.
Afterwards, the High Commissioner visited the residence of the French Diocese of the Armenian Apostolic Church and toured the church. He met with the head of the diocese, Bishop Vahan Hovhannisyan, and representatives of the deputy assembly of the Armenian Diocese of France. The head of the Diocese noted that they have 27 churches now. "The church is a mission, not a building," the spiritual leader emphasized. He presented the Diocese’s activities, active work with youth and the holding of the annual Armenian festival to the High Commissioner.
Armenian schools in France are in high demand, but they also have various problems. During his visit to Arnouville’s Hrant Dink primary school, the High Commissioner learned about issues related to teaching Eastern and Western Armenian and the lack of teachers. Accompanied by Armenian Ambassador to France Hasmik Tolmajian, the High Commissioner toured the school and met with the teaching staff and spoke with students. Now, there are about 85 students in the school. Zareh Sinanyan also had a remote conversation with the head teacher of the school, Garabed Dakessian.
The High Commissioner held meetings with a number of French officials, expressing gratitude for France’s friendship and brotherhood. During the meeting with Gilbert-Luc Devinaz, Chair of the Armenia-France Parliamentary Friendship Group in the French Senate, and members of the group, they discussed France-Armenia relations, the active involvement of Armenians in various spheres of France and the continued deepening of relations between the friendly peoples. The High Commissioner expressed gratitude to Senate members for their pro-Armenian activities and emphasized the importance of adopting a resolution on the need to recognize the independence of Artsakh.
The High Commissioner then met with Arnouville Mayor Pascal Doll. Appreciating the Mayor's concern for local Armenians and their love for Armenia and Artsakh, the High Commissioner invited Pascal Doll to Armenia. Arnouville signed a memorandum of cooperation with Yerevan’s Nubarashen administrative district. There is also a memorandum signed with the community of Shekher in Artsakh, which is now under the occupation of Azerbaijan.
High Commissioner Zareh Sinanyan met with the Mayor of Raincy, Jean-Michel Genestier, and the two discussed further developing ties with the city. They particularly noted the importance of “Dprotsaser” School. "The city is doing everything to keep Dprotsaser alive, so that students can fully utilize the city’s infrastructure," the Mayor said.
"I am sure that the Armenians living in Raincy are good citizens of France, and this is representative of their character. They are well-integrated, but maintain their love for the homeland. I want to express my gratitude for your work and hope that one day you will visit Armenia," the High Commissioner said.
High Commissioner Zareh Sinanyan took part in an economic forum organized by the Armenian Movement organization. He presented on the Office’s ongoing activities and the economic opportunities in Armenia, also responding to questions from entrepreneurs.
During the forum, the speakers introduced the main areas of investment in Armenia along with the advantages, as well as other issues related to Armenia-France economic cooperation.
The forum ended on a positive note, where the entrepreneurs agreed to assess the needs of the Armenian market.