Մեկնարկել է Գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանի այցը Ֆրանսիա
Սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանն աշխատանքային այցով գտնվում է Ֆրանսիայի Հանրապետությունում։ Այցը կտևի մինչ փետրվարի 19-ը, որի ընթացքում Գլխավոր հանձնակատարը տասնյակ հանդիպումներ կունենա Փարիզում, Լիոնում, Մարսելում և Նիցցայում։
Փարիզյան օրակարգը մեկնարկեց Հայաստանի էսպլանադ այցելությամբ, որտեղ Գլխավոր հանձնակատարը և Ֆրանսիայում ՀՀ արտակարգ և լիազոր դեսպան Հասմիկ Տոլմաջյանը ծաղիկներ խոնարհեցին Կոմիտաս վարդապետի արձանին։ Հայաստանի էսպլանադը գտնվում է Փարիզի սրտում՝ Ալմայի և Էնվալիդների կամուրջների միջև ընկած և Սենա գետին հարող ընդարձակ տարածքում։ Այն իր ընդարձակ տարածքի մեջ է ներառում նաև դեռևս 2004 թվականին բացված Կոմիտաս վարդապետի արձանը և 2009 թվականին բացված Երևանի այգին։
Այնուհետ Գլխավոր հանձնակատարն այցելեց Հայ առաքելական եկեղեցու Ֆրանսիայի Հայոց թեմի առաջնորդարան, շրջայց կատարեց եկեղեցու տարածքում, հանդիպեց թեմի առաջնորդ Վահան եպիսկոպոս Հովհաննիսյանի և Ֆրանսիայի Հայոց թեմական պատգամավորական ժողովի ներկայացուցիչների հետ։ Թեմական առաջնորդը նշեց, որ այժմ թեմն ունի 27 եկեղեցի։ «Եկեղեցին առաքելություն է, ոչ թե շենք»,-ընդգծեց հոգևոր առաջնորդը՝ Գլխավոր հանձնակատարին ներկայացնելով թեմի գործունեությունը, երիտասարդների հետ ակտիվ աշխատանքը, հայկական ամենամյա փառատոնի անցկացումը։
Ֆրանսիայում հայկական դպրոցները պահանջված են, սակայն ունեն նաև տարաբնույթ խնդիրներ։ Առնուվիլի «Հրանտ Դինք» վարժարան այցելության ընթացքում Գլխավոր հանձնակատարին ներկայացվեցին արևելահայերենի և արևմտահայերենի դասավանդման, ինչպես նաև ուսուցիչների սակավության խնդիրները։ Դեսպան Հասմիկ Տոլմաջյանի ուղեկցությամբ Գլխավոր հանձնակատարը հանդիպեց դպրոցի ուսուցչական անձակազմին, շրջայց կատարեց և փոքրիկ զրույց ունեցավ աշակերտների հետ։ Այժմ դպրոցն ունի շուրջ 85 աշակերտ։ Զարեհ Սինանյանը հեռավար զրույց ունեցավ նաև դպրոցի ուսմասվար Կարապետ Դաքեսյանի հետ։
Շնորհակալություն հայտնելով Ֆրանսիային բարեկամության և եղբայրության համար՝ Գլխավոր հանձնակատարը հանդիպումներ է ունեցել Ֆրանսիայի մի շարք պաշտոնյաների հետ։
Սենատի Ֆրանսիա-Հայաստան բարեկամական խմբի նախագահ Ժիլբեր Լյուկ Դևինասի և խմբի անդամների հետ հանդիպման ընթացքում քննարկվել են երկու երկրների փոխգործակցությանը, Ֆրանսիայի տարբեր բնագավառներում հայերի ակտիվ ներգրավվածությանը և բարեկամ ժողովուրդների միջև հարաբերությունների շարունակական խորացմանն առնչվող հարցեր։
Գլխավոր հանձնակատարը շնորհակալություն հայտնեց Սենատի անդամներին հայանպաստ գործունեության համար՝ կարևորելով Արցախի անկախությունը ճանաչելու անհրաժեշտության մասին բանաձևի ընդունումը։
Այնուհետ Գլխավոր հանձնակատարը հանդիպում ունեցավ Առնուվիլի քաղաքապետ Պասկալ Դոլի հետ։ Բարձր գնահատելով քաղաքապետի հոգածությունը տեղի հայերի և սերը Հայաստանի ու Արցախի հանդեպ՝ Գլխավոր հանձնակատարը Պասկալ Դոլին սիրով հրավիրեց Հայաստան։ Առնուվիլը համագործակցության հուշագիր է կնքել Երևանի Նուբարաշեն վարչական շրջանի հետ․ այսպիսի հուշագիր է առկա նաև Արցախի Շեխեր համայնքի հետ, որն այժմ գտնվում է ադրբեջանական օկուպացիայի ներքո։
Ռենսիի քաղաքապետ Ժան-Միշել Ժենեստիեի հանդիպման ընթացքում քննարկվել են քաղաքի հետ կապերի զարգացմանն առնչվող հարցեր։ Հատկապես կարևորվել է «Դպրոցասեր» կրթական հաստատության գործունեությունը։ «Քաղաքն ամեն ինչ անում է «Դպրոցասեր»-ը ապրեցնելու համար, և որպեսզի դպրոցի սաները կարողանան քաղաքային ենթակառուցվածքներից ամբողջովին օգտվել»,-նշեց քաղաքապետը։
«Ես համոզված եմ, որ Ռենսիում ապրող հայերը Ֆրանսիայի լավ քաղաքացիներ են, և դա Ֆրանսիայի հայերին բնորոշ գիծ է։ Նրանք լավ ինտեգրված են, սակայն պահում են իրենց ազգային հատկանիշները։ Ուզում եմ շնորհակալություն հայտնել Ձեր գործունեության համար և հույս հայտնել, որ մեկ օր Հայաստան կայցելեք»,-ընդգծեց Գլխավոր հանձնակատարը։
Ֆրանսիա այցի շրջանակներում Գլխավոր հանձնակատարը մասնակցեց «Հայկական շարժում» կազմակերպության տնտեսական ֆորումին, որտեղ ներկայացրեց Սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակի գործունեությունը և Հայաստանի տնտեսական հնարավորությունները, պատասխանեց ներկա գործարարների հարցերին։
Ֆորումի ընթացքում բանախոսները ներկայացրին Հայաստանում ներդրումներ կատարելու հիմնական ոլորտները, արտոնությունները, Հայաստան-Ֆրանսիա տնտեսական համագործակցությանն առնչվող այլ հարցեր։
Ֆորումի ավարտին որոշ պայմանավորվածություններ ձեռք բերվեցին գործարարների կողմից հայաստանյան շուկայի կարիքների գնահատման վերաբերյալ։

Начался визит главного уполномоченного Заре Синаняна во Францию
главный уполномоченный по делам диаспоры Заре Синанян находится с рабочим визитом во Франции. Визит продлится до 19 февраля, в ходе которого главный уполномоченный проведет десятки встреч в Париже, Лионе, Марселе и Ницце.
Парижская повестка дня началась с визита в эспланад Армении, где главный уполномоченный и Чрезвычайный и полномочный посол РА во Франции Асмик Толмаджян возложили цветы к памятнику Комитасу. Эспланад Армении находится в самом сердце Парижа-между мостами Алмы и Инвалидов и на просторной территории, прилегающей к реке Сена. Он включает в себя также открывшийся еще в 2004 году памятник Вардапету Комитасу и парк Еревана, открытый в 2009 году.
Затем главный уполномоченный посетил резиденцию Французской епархии Армянской Апостольской церкви и осмотрел церковь. Он встретился с главой епархии епископом Вааном Ованнисяном и представителями депутатского собрания Армянской епархии Франции. Глава епархии отметил, что сейчас у них 27 церквей. "Церковь - это миссия, а не здание", - подчеркнул духовный лидер. Он представил главному уполномоченному деятельность епархии, активную работу с молодежью и проведение ежегодного армянского фестиваля.
Армянские школы во Франции востребованы, но в них есть и свои различные проблемные точки. Во время своего визита в начальную школу им. Гранта Динка в Арнувиле главный уполномоченный узнал о проблемах, связанных с преподаванием восточного и западного армянского языков. В сопровождении посла Асмик Толмаджян главный уполномоченный встретился с преподавательским составом школы, побеседовал с учениками и посмотрел саму школу. Сейчас в школе учатся около 85 учеников. Заре Синанян провел дистанционную беседу также с завучем школы Карапетом Дакесяном.
Поблагодарив Францию за дружбу и братство, главный уполномоченный провел встречи с рядом французских официальных лиц.
В ходе встречи с председателем группы дружбы Франция-Армения Сената Жильбером-Люком Девиназом и членами группы были обсуждены вопросы, касающиеся взаимодействия двух стран, активной вовлеченности армян в различных сферах Франции и продолжительного углубления отношений между дружественными народами.
Главный уполномоченный выразил благодарность членам Сената за проармянскую деятельность, подчеркнув важность принятия резолюции о необходимости признания независимости Арцаха.
Затем главный уполномоченный встретился с мэром Арнувиля Паскалем Долем. Высоко оценив заботу мэра о местных армянах и любовь к Армении и Арцаху, главный уполномоченный пригласил Паскаля Доля в Армению. Арнувиль подписал меморандум о сотрудничестве с ереванским административным районом, такой меморандум имеется и с арцахской общиной Шехер, которая сейчас находится под оккупацией Азербайджана.
В ходе встречи мэра Ренси Жана-Мишеля Женестье были обсуждены вопросы развития связей с городом. Особо была отмечена важность деятельности образовательного учреждения “Дпроцасер” (“Դպրոցասեր”). “Город делает все, чтобы “Дпроцасер” жил и, чтобы воспитанники школы могли полностью пользоваться городской инфраструктурой”, - отметил мэр. “Я уверен, что армяне, живущие в Ренси, являются хорошими гражданами Франции, и это характерная линия для армян Франции. Они хорошо интегрированы, но сохраняют свои национальные качества. Хочу выразить благодарность за вашу деятельность и выразить надежду, что однажды вы посетите Армению”, - подчеркнул главный уполномоченный.
В рамках визита во Францию главный уполномоченный принял участие в экономическом форуме организации "Армянское движение", где представил деятельность офиса главного уполномоченного по делам диаспоры и экономические возможности Армении, ответил на вопросы присутствующих предпринимателей.
В ходе форума докладчики представили основные сферы инвестиций в Армении, льготы, другие вопросы, касающиеся экономического сотрудничества Армения-Франция.