Զարեհ Սինանյանն ամփոփել է Լիոն այցը
Լիոն այցի երկրորդ օրվա ընթացքում Գլխավոր հանձնակատարն այցելեց «Մարգարյան-Փափազյան» ամենօրյա վարժարան, որտեղ սովորում է 200-ից ավելի աշակերտ: Հանդիպմանը ներկա էին վարժարանի տնօրեն Իկզավիե Ժիրուն և ուսուցիչները: Գործելով 1987 թվականից՝ դպրոցը կարողացել է ապահովել բարձրակարգ կրթական ստանդարտներ, որի արդյունքում աշակերտները ուսումը շարունակել են Լիոնի լավագույն քոլեջներում։
Գլխավոր հանձնակատարին ներկայացվեցին դպրոցի գործունեության մանրամասները, տարբեր տարիքային խմբերի հետ աշխատանքը, դպրոցի մեթոդաբանությունը։
Այնուհետ Զարեհ Սինանյանն այցելեց Լիոնի Սուրբ Հակոբ մայր եկեղեցի և մասնակցեց պատարագի, ստացավ օրհնություն։ Գլխավոր հանձնակատարը և Տեր Սահակ Հեքիմյանը պատարագից հետո նաև կարճ զրույց ունեցան։
Գլխավոր հանձնակատարն այցելեց նաև Լիոնում ՀՀ գլխավոր հյուպատոսություն և հարցազրույց տվեց հայկական «Ռադիո Արմենի» լրատվամիջոցին։
«Չեմ ցանկանում խառնվել համայնքային որևէ խնդրի։ Վստահ եմ՝ համայնքն ունի իր ներքին խոհեմությունն ու իմաստությունը՝ լուծելու ներհամայնքային ցանկացած խնդիր»,- Լիոնի համայնքային կազմակերպությունների և անհատների հետ հանդիպման ընթացքում նշեց Գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանը։ Հանդիպմանը ներկա էին նաև Վիենի փոխքաղաքապետ Լևոն Սաքունցը և Դեսինի փոխքաղաքապետ Դենի Ջորկաեֆը։
Գլխավոր հանձնակատարը ներկայացրեց գրասենյակի բոլոր ծրագրերը և
ուղղությունները, իչնպես նաև պատասխանեց ներկաների հարցերին, որոնք մասնավորապես վերաբերում էին հայրենադարձությանը, հայաստանյան կյանքին սփյուռքի ներգրավվածությանը, սփյուռքի տարբեր համայնքների տարակարծություններին, Հայաստանի և Արցախ անվտանգային հարցերին։
Լիոն այցի վերջին օրվա ընթացքում Գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանը հյուրընկալվեց Լիոնի քաղաքապետի միջազգային համագործակցության հարցերով տեղակալ Սոնյա Զդորովցոֆի և Լիոն մետրոպոլի նախագահի միջազգային հարցերով տեղակալ Հելեն Դրոմեի կողմից։ «Լինելով իրարից աշխարհագրորեն շատ հեռու՝ Հայաստանն ու Ֆրանսիան կիսում են միանման հիմնարարար արժեքներ և սկզբունքներ։ Մեր երկու ժողովուրդների պայքարը միշտապես հիմնված է եղել ժողովրդավարության վրա»,-նշեց Գլխավոր հանձնակատարը։
Փոխքաղաքապետները Գլխավոր հանձնակատարին ներկայացրին հունիսին Լիոնում կայանալիք քույր քաղաքաների փառատոնը, որին կմասնակցեն նաև Հայաստանի քաղաքների ներկայացուցիչները։ Սոնյա Զդորովցոֆը հույս հայտնեց, որ Հայաստանը կունենա ներկայանալի պատվիրակություն և Գլխավոր հանձնակատարին ևս հրավիրեց փառատոնին։ Հայաստանյան քաղաքների հետ համագործակցությունը խորացնելու նպատակով նա մարտին կայցելի Հայաստան։ Հատկապես կարևորվեցին Հայաստանում ֆրանսիական համալսարանի, ֆրանս-հայկական մասնագիտական ուսումնական կենտրոնի, Թումոյի շրջանակներում կատարվող աշխատանքը։
Այնուհետ Գլխավոր հանձնակատարն այցելեց «Բուլլուկյան» հիմնադրամ, որը ստեղծվել է 1985 թվականին և աջակցում է տարաբնույթ հետազոտությունների իրագործմանը, գիտության և մշակույթի զարգացմանը։ Հիմնադրամի նախագահ Ժան-Պիեռ Կլավերանի (Jean-Pierre Claveranne) ուղեկցությամբ Գլխավոր հանձնակատարը շրջեց, ծանոթացավ հիմնադրամի գործունեությանը։
«Լիոնում կկազմակերպվի Արցախի մշակութային ժառանգությունը ներկայացնող ցուցահանդես»,-Գլխավոր հանձնակատարի հետ հանդիպման ընթացքում այս մասին հայտնեցին Ուվերնյ Ռոն Ալպի շրջանի փոխնախագահ Լորանս Ֆոթրան (Laurence Fautra, Décines-Charpieu) և միջազգային հարաբերությունների դեպարտամենտի ղեկավար Բրունո Չիավերինին (Bruno Chiaverini): Այս տարածաշրջանը Հայաստանի հետ ամենաակտիվ համագործակցություն ծավալող շրջաններից մեկն է։ «Այս շրջանի և Սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակի միջև բարեկամությունը սկսվեց պատերազմի օրերին, երբ սերտ աշխատում էինք և փորձում ամեն կերպ օգնել Հայաստանին»,-ընդգծեց Վիենի փոխաքաղաքպետ Լևոն Սաքունցը։
Ֆրանսիացի պաշտոնյաները կարևորեցին Հայաստանում ֆրանսիական ազդեցությունը և փորձը ներդնելու ծրագրերը և Ֆրանսիայում հայկական միջավայր ստեղծող նախագծերի իրագործումը։ Պայմանավորվածություն ձեռք բերվեց շարունակել գրասենյակի և շրջանի միջև համագործակցությունը՝ գրասենյակը դիտարկելով որպես Հայաստանի հետ իրականացվող աշխատանքների ուղղորդման հիմնական գործընկեր։
Գրենոբլում Գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանի այցին վաղուց էին սպասում։ Հանդիպմանը ներկա էին համայնքի կառույցների և կազմակերպությունների նախագահները։ Գրենոբլի և Դոֆինեի Հայկական մշակույթի տան նախագահ Դանիել Մարանջյանը նշեց, որ իրենց համար կարևորն ազգային շահն է՝ առանց քաղաքական որևէ երանգավորման։
Գլխավոր հանձնակատարը շնորհակալություն հայտնեց Գրենոբլի հայ համայնքին պատերազմի ընթացքում և դրանից հետո տարվող աշխատանքի համար, ապա ներկայացրեց գրասենյակի գործունեությունը։
Հանձնակատարին ներկայացվեց համայնքի և տեղական ինքնակառավարման մարմինների համագործակցությամբ ստեղծված «Արև» ծրագիրը, որը նպատակ ունի վերապատրաստել Հայաստանի ուսումնարանների աշակերտներին և ապագա դասընթացավարներին, նոր տեխնոլոգիաներ բերել հայրենիք հատկապես էլեկտրական անվտանգության, արևային էներգիայի, ռոբոտաշինության և հիդրոէլեկտրականության ոլորտներում։ Արդյունքում, Հայաստանն ունենալու է ժամանակակից բոլոր չափանիշներին համապատասպանող տեխնիկներ։ Ծրագիրը մեկնարկելու է Սևանի ուսումնարանից, որի հետ Գրենոբլը քույր քաղաք է։ Այնուհետ դասընթացներ կանցկացվեն նաև Գյումրիում և Իջևանում։ Փետրվարի վերջից արդեն հինգշաբաթյա վերապատրաստումներ կանցնի մեծահասակների խումբը և զուգահեռ ուսուցման սկզբունքով՝ նրանք նաև հնարավորություն կունենան աշխատել տարբեր ընկերություններում։ Վերապատրաստման հաջորդ շրջանը կլինի նոյեմբերին։ «2027 թվականին արդեն մենք կունենան 400 բարձրակարգ տեխնիկներ։ Նպատակ ունենք ծրագիրը դարձնել ինքնուրույն և ինքնաբավ գործող»,-նշեց ծրագրի ղեկավարը։
Այնուհետ Գլխավոր հանձնակատարը պատասխանեց ներկաների հարցերին, որոնք վերաբերում էին Հայաստանի անվտանգային հարցերին, հայապահպանությանը, սփյուռքում հայոց լեզվի դասավանդման դժվարություններին, դասագրքերի սակավությանը և այլն։

During his second day in Lyon, the High Commissioner visited the Markarian-Papazian School, which has more than 200 students. The school’s director Xavier Giroux and teaching staff were in attendance. The Markarian-Papazian School has operated since 1987, providing a high-quality education and preparing students to continue their studies at the best colleges in Lyon.
The High Commissioner learned about the school’s general functions and methodology, alongside its activities with various age groups.
Afterwards, Zareh Sinanyan visited the St. Jacques Armenian Apostolic Church in Lyon, took part in the liturgy, and received a blessing. The High Commissioner and Ter Isaac Hekimian exchanged some words after the liturgy.
That same day, the High Commissioner also visited the Consulate General of Armenia in Lyon and interviewed with Armenian media outlet, Radio Arménie.
"I don't want to interfere in any community matters. I am sure that the community has its own internal wisdom and can exercise prudence to solve any intra-communal matters," High Commissioner Zareh Sinanyan said during a meeting with community organizations and individuals in Lyon. Vice-Mayor of Vienne Levon Sakounts and Deputy Mayor of Décines Denis Djorkaeff were also present at the meeting.
The High Commissioner presented the Office’s mission and programs, and also answered questions from attendees, which were mostly about repatriation, Diaspora involvement in Armenia’s daily life, disagreements between Diaspora communities and security issues in Armenia and Artsakh.
On the last day of his visit to Lyon, High Commissioner Zareh Sinanyan met with Deputy Mayor of Lyon for International Cooperation, Sonia Zdorovtzoff, and Vice-President of the Lyon Metropolis, Hélène Dromain. "Being very far apart geographically, Armenia and France share the same fundamental values and principles. The struggle of our two peoples has always been based on democracy," the High Commissioner said.
The officials shared the upcoming Twin Cities Festival taking place in Lyon in June, where representatives from Armenian cities will also be in attendance. Sonia Zdorovtsoff expressed hope that Armenia will have a representative delegation and invited the High Commissioner to the festival. In order to deepen cooperation with Armenian cities, she will visit Armenia in March. They also noted the important work carried out by the French University in Armenia, French-Armenian Vocational Education Center and TUMO.
Then the High Commissioner visited the Bullukian Foundation, established in 1985 to promote various research projects and the development of science and culture. Accompanied by the Chairman of the Foundation Jean-Pierre Claveranne, the High Commissioner learned about the foundation’s work.
During a meeting with the High Commissioner, Vice President of the Auvergne-Rhône-Alpes District, Laurence Fautra, and Bruno Chiaverini, Head of the Department of International Relations, announced that "an exhibition depicting Artsakh’s cultural heritage will be organized in Lyon." This region is very active in its cooperation with Armenia. "The friendship between this District and the Office of the High Commissioner for Diaspora Affairs began during the days of the war, when we worked closely and tried to help Armenia in every way," said Vice Mayor of Vienne Levon Sakounts.
The French officials emphasized the importance of programs intended to introduce French influence and experience in Armenia, and those that create an Armenian environment in France. They agreed to continue maintaining close ties, regarding our Office as the main partner to help carry out work in Armenia.
The city of Grenoble had been awaiting High Commissioner Zareh Sinanyan’s visit for some time. The High Commissioner met with organizational chairs and leaders in the community. Daniel Marandjian, Chairman of the House of Armenian Culture of Grenoble and Dauphiné, noted that national interest is priority for them, without any political overtones.
The High Commissioner thanked Grenoble’s Armenian community for their work during the war and afterwards presented our Office’s activities.
The Commissioner was introduced to the Arev program, established with the cooperation of the community and local self-government bodies. Arev aims to train students in Armenia’s schools and future trainers by introducing new technologies to the homeland, especially in the fields of electrical safety, solar energy, robotics and hydroelectric power plants. As a result, Armenia will have equipment that meets all modern standards. The program starts from the Sevan School, a sister city of Grenoble’s. The courses will also be held in Gyumri and Ijevan. At the end of February, an adult group will undergo 5-week training, and in parallel, they will have the opportunity to work at different companies. The next stage of training will take place in November. "By 2027, we will have 400 highly qualified technicians. Our goal is to make the program independent and self-sufficient," said the program manager.
The High Commissioner responded to questions from attendees, which were largely about Armenia's security issues, preservation of Armenian identity, difficulties in teaching Armenian language in the Diaspora, the shortage of textbooks, etc.