Զարեհ Սինանյանն ամփոփել է Լիոն այցը
Լիոն այցի երկրորդ օրվա ընթացքում Գլխավոր հանձնակատարն այցելեց «Մարգարյան-Փափազյան» ամենօրյա վարժարան, որտեղ սովորում է 200-ից ավելի աշակերտ: Հանդիպմանը ներկա էին վարժարանի տնօրեն Իկզավիե Ժիրուն և ուսուցիչները: Գործելով 1987 թվականից՝ դպրոցը կարողացել է ապահովել բարձրակարգ կրթական ստանդարտներ, որի արդյունքում աշակերտները ուսումը շարունակել են Լիոնի լավագույն քոլեջներում։
Գլխավոր հանձնակատարին ներկայացվեցին դպրոցի գործունեության մանրամասները, տարբեր տարիքային խմբերի հետ աշխատանքը, դպրոցի մեթոդաբանությունը։
Այնուհետ Զարեհ Սինանյանն այցելեց Լիոնի Սուրբ Հակոբ մայր եկեղեցի և մասնակցեց պատարագի, ստացավ օրհնություն։ Գլխավոր հանձնակատարը և Տեր Սահակ Հեքիմյանը պատարագից հետո նաև կարճ զրույց ունեցան։
Գլխավոր հանձնակատարն այցելեց նաև Լիոնում ՀՀ գլխավոր հյուպատոսություն և հարցազրույց տվեց հայկական «Ռադիո Արմենի» լրատվամիջոցին։
«Չեմ ցանկանում խառնվել համայնքային որևէ խնդրի։ Վստահ եմ՝ համայնքն ունի իր ներքին խոհեմությունն ու իմաստությունը՝ լուծելու ներհամայնքային ցանկացած խնդիր»,- Լիոնի համայնքային կազմակերպությունների և անհատների հետ հանդիպման ընթացքում նշեց Գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանը։ Հանդիպմանը ներկա էին նաև Վիենի փոխքաղաքապետ Լևոն Սաքունցը և Դեսինի փոխքաղաքապետ Դենի Ջորկաեֆը։
Գլխավոր հանձնակատարը ներկայացրեց գրասենյակի բոլոր ծրագրերը և
ուղղությունները, իչնպես նաև պատասխանեց ներկաների հարցերին, որոնք մասնավորապես վերաբերում էին հայրենադարձությանը, հայաստանյան կյանքին սփյուռքի ներգրավվածությանը, սփյուռքի տարբեր համայնքների տարակարծություններին, Հայաստանի և Արցախ անվտանգային հարցերին։
Լիոն այցի վերջին օրվա ընթացքում Գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանը հյուրընկալվեց Լիոնի քաղաքապետի միջազգային համագործակցության հարցերով տեղակալ Սոնյա Զդորովցոֆի և Լիոն մետրոպոլի նախագահի միջազգային հարցերով տեղակալ Հելեն Դրոմեի կողմից։ «Լինելով իրարից աշխարհագրորեն շատ հեռու՝ Հայաստանն ու Ֆրանսիան կիսում են միանման հիմնարարար արժեքներ և սկզբունքներ։ Մեր երկու ժողովուրդների պայքարը միշտապես հիմնված է եղել ժողովրդավարության վրա»,-նշեց Գլխավոր հանձնակատարը։
Փոխքաղաքապետները Գլխավոր հանձնակատարին ներկայացրին հունիսին Լիոնում կայանալիք քույր քաղաքաների փառատոնը, որին կմասնակցեն նաև Հայաստանի քաղաքների ներկայացուցիչները։ Սոնյա Զդորովցոֆը հույս հայտնեց, որ Հայաստանը կունենա ներկայանալի պատվիրակություն և Գլխավոր հանձնակատարին ևս հրավիրեց փառատոնին։ Հայաստանյան քաղաքների հետ համագործակցությունը խորացնելու նպատակով նա մարտին կայցելի Հայաստան։ Հատկապես կարևորվեցին Հայաստանում ֆրանսիական համալսարանի, ֆրանս-հայկական մասնագիտական ուսումնական կենտրոնի, Թումոյի շրջանակներում կատարվող աշխատանքը։
Այնուհետ Գլխավոր հանձնակատարն այցելեց «Բուլլուկյան» հիմնադրամ, որը ստեղծվել է 1985 թվականին և աջակցում է տարաբնույթ հետազոտությունների իրագործմանը, գիտության և մշակույթի զարգացմանը։ Հիմնադրամի նախագահ Ժան-Պիեռ Կլավերանի (Jean-Pierre Claveranne) ուղեկցությամբ Գլխավոր հանձնակատարը շրջեց, ծանոթացավ հիմնադրամի գործունեությանը։
«Լիոնում կկազմակերպվի Արցախի մշակութային ժառանգությունը ներկայացնող ցուցահանդես»,-Գլխավոր հանձնակատարի հետ հանդիպման ընթացքում այս մասին հայտնեցին Ուվերնյ Ռոն Ալպի շրջանի փոխնախագահ Լորանս Ֆոթրան (Laurence Fautra, Décines-Charpieu) և միջազգային հարաբերությունների դեպարտամենտի ղեկավար Բրունո Չիավերինին (Bruno Chiaverini): Այս տարածաշրջանը Հայաստանի հետ ամենաակտիվ համագործակցություն ծավալող շրջաններից մեկն է։ «Այս շրջանի և Սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակի միջև բարեկամությունը սկսվեց պատերազմի օրերին, երբ սերտ աշխատում էինք և փորձում ամեն կերպ օգնել Հայաստանին»,-ընդգծեց Վիենի փոխաքաղաքպետ Լևոն Սաքունցը։
Ֆրանսիացի պաշտոնյաները կարևորեցին Հայաստանում ֆրանսիական ազդեցությունը և փորձը ներդնելու ծրագրերը և Ֆրանսիայում հայկական միջավայր ստեղծող նախագծերի իրագործումը։ Պայմանավորվածություն ձեռք բերվեց շարունակել գրասենյակի և շրջանի միջև համագործակցությունը՝ գրասենյակը դիտարկելով որպես Հայաստանի հետ իրականացվող աշխատանքների ուղղորդման հիմնական գործընկեր։
Գրենոբլում Գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանի այցին վաղուց էին սպասում։ Հանդիպմանը ներկա էին համայնքի կառույցների և կազմակերպությունների նախագահները։ Գրենոբլի և Դոֆինեի Հայկական մշակույթի տան նախագահ Դանիել Մարանջյանը նշեց, որ իրենց համար կարևորն ազգային շահն է՝ առանց քաղաքական որևէ երանգավորման։
Գլխավոր հանձնակատարը շնորհակալություն հայտնեց Գրենոբլի հայ համայնքին պատերազմի ընթացքում և դրանից հետո տարվող աշխատանքի համար, ապա ներկայացրեց գրասենյակի գործունեությունը։
Հանձնակատարին ներկայացվեց համայնքի և տեղական ինքնակառավարման մարմինների համագործակցությամբ ստեղծված «Արև» ծրագիրը, որը նպատակ ունի վերապատրաստել Հայաստանի ուսումնարանների աշակերտներին և ապագա դասընթացավարներին, նոր տեխնոլոգիաներ բերել հայրենիք հատկապես էլեկտրական անվտանգության, արևային էներգիայի, ռոբոտաշինության և հիդրոէլեկտրականության ոլորտներում։ Արդյունքում, Հայաստանն ունենալու է ժամանակակից բոլոր չափանիշներին համապատասպանող տեխնիկներ։ Ծրագիրը մեկնարկելու է Սևանի ուսումնարանից, որի հետ Գրենոբլը քույր քաղաք է։ Այնուհետ դասընթացներ կանցկացվեն նաև Գյումրիում և Իջևանում։ Փետրվարի վերջից արդեն հինգշաբաթյա վերապատրաստումներ կանցնի մեծահասակների խումբը և զուգահեռ ուսուցման սկզբունքով՝ նրանք նաև հնարավորություն կունենան աշխատել տարբեր ընկերություններում։ Վերապատրաստման հաջորդ շրջանը կլինի նոյեմբերին։ «2027 թվականին արդեն մենք կունենան 400 բարձրակարգ տեխնիկներ։ Նպատակ ունենք ծրագիրը դարձնել ինքնուրույն և ինքնաբավ գործող»,-նշեց ծրագրի ղեկավարը։
Այնուհետ Գլխավոր հանձնակատարը պատասխանեց ներկաների հարցերին, որոնք վերաբերում էին Հայաստանի անվտանգային հարցերին, հայապահպանությանը, սփյուռքում հայոց լեզվի դասավանդման դժվարություններին, դասագրքերի սակավությանը և այլն։

Главный уполномоченный завершает свой визит в Лион
Во второй день визита в Лион главный уполномоченный посетил ежедневную гимназию "Маргарян-Папазян", где учится более 200 учеников. Присутствовали директор школы Ксавье Жиру и преподавательский состав. Школа “Маргарян-Папазян” работает с 1987 года, предоставляя высококачественное образование и готовя учеников к продолжению учебы в лучших колледжах Лиона. Главный уполномоченный узнал об общих функциях и методологии школы, а также о ее деятельности с различными возрастными группами.
Затем Заре Синанян посетил Армянскую апостольскую церковь Святого Жака в Лионе, принял участие в литургии и получил благословение. Главный уполномоченный и тер Исаак Гекимян после литургии провели короткую встречу.
В тот же день главный уполномоченный также посетил Генеральное консульство Армении в Лионе и дал интервью армянскому изданию Radio Arménie.
"Я не хочу вмешиваться в дела общины. Я уверен, что она обладает собственной внутренней мудростью и может проявлять благоразумие для решения любых внутриобщинных вопросов", - заявил главный уполномоченный Заре Синанян во время встречи с общинными организациями и частными лицами в Лионе. На встрече также присутствовали вице-мэр Вьенны Левон Сакунц и заместитель мэра Десин-Шарпьё Денис Джоркаефф.
Главный уполномоченный представил миссию и программы офиса, а также ответил на вопросы присутствующих, которые касались репатриации, участия диаспоры в повседневной жизни Армении, разногласий между общинами диаспоры и вопросов безопасности в Армении и Арцахе.
В последний день визита в Лионе главный уполномоченный Заре Синанян встретился с заместителем мэра Лиона по вопросам международного сотрудничества Соней Здоровцоф и заместителем президента Лиона по международным вопросам Хелен Дромэ. "Будучи географически очень далекими друг от друга, Армения и Франция разделяют одинаковые основополагающие ценности и принципы. Борьба двух наших народов всегда была основана на демократии», - отметил главный уполномоченный.
Вице-мэры представили уполномоченному предстоящий в июне в Лионе фестиваль городов-побратимов, в котором примут участие также представители городов Армении. Соня Здоровцоф выразила надежду, что у Армении будет представительная делегация и пригласила главного уполномоченного на фестиваль. С целью углубления сотрудничества с армянскими городами в марте она посетит Армению. Особенно была отмечена важность работы в рамках французского университета в Армении, Французско-армянского профессионального учебного центра и Тумо.
Затем главный уполномоченный посетил фонд Буллукяна, созданный в 1985 году для продвижения различных исследовательских проектов и развития науки и культуры. В сопровождении председателя Фонда Жан-Пьера Клаверанна главный уполномоченный ознакомился с работой фонда.
"В Лионе будет организована выставка, представляющая культурное наследие Арцаха", - об этом в ходе встречи с главный уполномоченным сообщили вице-президент округа Верни Рон-Альпы Лоуренс Фаутра (Laurence Fautra, Décines-Charpieu) и руководитель департамента международных отношений Бруно Чиаверини (Bruno Chiaverini). Этот регион является одним из самых активных регионов сотрудничества с Арменией. "Дружба между этим регионом и офисом главного уполномоченного по делам диаспоры началась в дни войны, когда мы тесно работали и пытались всячески помочь Армении", - подчеркнул вице-мэр Вьенны Левон Сакунц.
Французские госслужащие подчеркнули важность проектов по внедрению французского влияния и опыта в Армению и реализации проектов, создающих армянскую среду во Франции. Была достигнута договоренность продолжить сотрудничество между офисом и регионом и рассматривать офис в качестве основного партнера по направлению работ с Арменией.
В Гренобле визита главного уполномоченного Заре Синаняна ждали давно. На встрече присутствовали председатели структур и организаций общины. Председатель дома армянской культуры Гренобля и Дофине Даниел Маранджян отметил, что для них важен национальный интерес, без какого-либо политического подтекста.
Главный уполномоченный поблагодарил армянскую общину Гренобля за работу, проводимую во время войны и после нее, затем представил деятельность офиса.
Уполномоченному была представлена программа “Арев”, созданная при сотрудничестве общины и органов местного самоуправления, которая направлена на переподготовку учеников училищ Армении и будущих учителей, внедрение новых технологий на родине, в частности, в сферах электрической безопасности, солнечной энергии, робототехники и гидроэлектростанции. В результате, у Армении будет техника, соответствующая всем стандартам века. Программа стартует из Севанского училища, с которым Гренобль - город-побратим. Затем курсы пройдут также в Гюмри и Иджеване. С конца февраля 5-недельную стажировку пройдет взрослая группа, и по принципу параллельного обучения у них будет возможность работать в разных компаниях. Следующий этап подготовки пройдет в ноябре. “К 2027 году у нас уже будет 400 высококлассных специалистов-техников. У нас есть цель сделать программу самостоятельной и самодостаточной”, - отметил руководитель программы.
Затем главный уполномоченный ответил на вопросы присутствующих, которые касались вопросов безопасности Армении, сохранения армянства, трудностей в преподавании армянского языка в диаспоре, нехватки учебников и др.