Գլխավոր հանձնակատարն ավարտեց Ֆրանսիա այցը Նիցցայում
Գլխավոր հանձնակատարի` Ֆրանսիա այցի վերջին կանգառը Նիցցայում է: SOS Armeni Cote d'Azur կազմակերպության նախագահ Սամսոն Օզարարատի ուղեկցությամբ Զարեհ Սինանյանն այցելեց Հայ Առաքելական Սուրբ Մարիամ Աստվածածին եկեղեցի, շրջայց կատարեց «Պարսամեան» հայկական ամենօրյա դպրոցում: Ներկայացնելով գրասենյակի գործունեությունը` Գլխավոր հանձնակատարը հանդիպում ունեցավ Կոտ դ՛Ազուրի հայկական ասոցիացիաների համակարգող խորհրդին մաս կազմող կազմակերպությունների ներկայացուցիչների հետ, պատասխանեց նրանց հուզող հարցերին:
Նիցցայում Գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանը հանդիպում ունեցավ փոխքաղաքապետ Բեռնար Ասսոյի հետ։ Վերջինս մանրամասնորեն ներկայացրեց քաղաքի պատմությունը և հայերի ներգրավվածությունը Նիցցայի տարբեր ոլորտներում։ Բեռնար Ասսոն Հայաստանի հետ ավելի ընդգրկուն աշխատանքի պատրաստակամություն հայտնեց։
Այնուհետ Գլխավոր հանձնակատարն այցելեց «Սոֆիա անտիպոլիս» տեխնոպարկ և հանդիպում ունեցավ տեխնոպարկի գործադիր տնօրեն Ֆիլիպ Մարիանիի հետ։ Գիտական և տեխնոլոգիական այս կենտոնը համարվում է աշխարհի առաջատար կենտրոններից մեկը և Եվրոպայի սիլիկոնային հովիտը։ Այստեղ բիզնեսի համար բացվել են ավելի քան 2500 ընկերություններ՝ տարեկան ստեղծելով գրեթե 1000 նոր աշխատատեղ:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվեցին տեխնոպարկի և Հայաստանի ՏՏ ոլորտի միջև համագործակցության ուղղությունները։ Պայմանավորվածություն ձեռք բերվեց Ֆիլիպ Մարիանիին հյուրընկալել Հայաստանում՝ տեղում ներկայացնելով համատեղ աշխատանքի հնարավոր բնագավառները։
Ֆրանսիա այցը Գլխավոր հանձնակատարն ավարտեց Նիցցայի «Պարսամեան» ամենաօրյա վարժարանում։ Դպրոցի սաները հատուկ միջոցառում էին պատրաստել՝ ներկայացնելով մայրենիի, հայոց պատմության և հայկական երգերի իրենց իմացությունը։ Գլխավոր հանձնակատարը շնորհակալություն հայտնեց դպրոցի ուսուցչական կազմին, բարերարներին և ծնողների հայկական կրթությունը սփյուռքում շարունակելու և հայրենիքին կապված նոր սերունդ դաստիարակելու համար։

Главный уполномоченный завершает визит Франции в Ницце
Последняя остановка визита главного уполномоченного во Францию — Ницца. В сопровождении президента SOS Armeni Cote d'Azur Самсона Озарарата Заре Синанян посетил Армянскую Апостольскую церковь Святой Мариам Аствацацин и ознакомился с армянской ежедневной школой "Парсамян". Представляя деятельность офиса, главный уполномоченный встретился с представителями организаций, входящих в состав Координационного совета армянских ассоциаций Лазурного Берега, ответил на их вопросы.
В Ницце главный уполномоченный Заре Синанян встретился с заместителем мэра Бернаром Ассо. Он подробно рассказал об истории города и участии армян в различных сферах жизни Ниццы. Бернар Ассо выразил готовность к более широкой работе с Арменией.
Затем главный уполномоченный посетил технопарк «София-Антиполис» и встретился с исполнительным директором технопарка Филиппом Мариани. Этот научно-технический центр считается Силиконовой долиной Европы и одним из ведущих центров мира. Здесь начали свою деятельность более 2500 компаний, ежегодно создавая почти 1000 новых рабочих мест.
В ходе встречи Заре Синанян и Филипп Мариани обсудили возможности сотрудничества Технопарка и ИТ-сектора Армении. Филипп Мариани был приглашен в Армению, чтобы лично представить эти возможности.
Главный уполномоченный завершил свой визит во Францию в Ницце в современной школе "Парсамян". Учащиеся школы подготовили специальное мероприятие, на котором поделились своими знаниями армянского языка, истории и песен. Главный уполномоченный поблагодарил педагогический состав школы, благотворителей и родителей за продолжение армянского образования в диаспоре и воспитание нового поколения, связанного с родиной.