Սփյուռքի երիտասարդ դեսպանները տասնյակ հանդիպումներ են ունեցել
Ռուսաստանում, Բելառուսում, Ուկրաինայում, Շվեդիայում, Բելգիայում, Ֆրանսիայում և Մեծ Բրիտանիայում սփյուռքի երիտասարդ դեսպաններն առցանց հանդիպում են ունեցել «Դասավանդի՛ր, Հայաստան» հիմնադրամի ներկայացուցիչների հետ, որին միացել են նաև տվյալ համայնքներում բնակվող ուսուցիչներ: Քննարկվել են արդյունավետ և նորարար կրթության մեթոդաբանությանը վերաբերող հարցեր, կատարվել է փորձի փոխանակում:
Գերմանիայում սփյուռքի երիտասարդ Անի Գալուստյանը և Կրասնոդարում սփյուռքի երիտասարդ դեսպան Լուսինե Բայաթյանը «ռեԱրմենիա» համագործակցության հարթակը ներկայացնելու համար համայնքային միջոցառում էին կազմակերպել, որին մասնակցում էր նաև հարթակի ղեկավար Գևորգ Պողոսյանը: «ռեԱրմենիա»-ում միավորվում են հայության ամենակարևոր չորս ակտիվները՝ գիտելիք, կապեր, մասնագիտական փորձ, նյութական աջակցություն։ Հարթակի ներկայացուցիչները ներկայացրին հայկական համայնքների ներուժի համախմբման և արդյունավետ աշխատանքի իրենց ծրագրերը:
Շվեդիայում սփյուռքի երիտասարդ դեսպան Ինեսա Ռուբինյանը հանդիպումներ է ունեցել Ուփսալայի հայկական մշակութային միության և «Support Armenia Fund» բարեգործական կազմակերպության ներկայացուցիչների հետ: Նա ներկայացրել է «Սփյուռքի երիտասարդ դեսպան» ծրագիրը, քննարկել Շվեդիայի հայ համայնքին առնչվող հարցեր:
Վրաստանում սփյուռքի երիտասարդ դեսպան Էմիլ Սարգսյանը հանդիպում է ունեցել Վիրահայոց թեմի երիտասարդական հարցերի բաժնի և Սամցխե Ջավախեթիի ներկայացուցիչների հետ։ Հանդիպման ընթացքում ներկայացվել են Սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակի ծրագրերը: Քննարկվել են նաև տարածաշրջանում ապրող էթնիկ փոքրամասնությունների արդի խնդիրները և դրանք լուծելու ճանապարհները։
Չիտայում սփյուռքի երիտասարդ դեսպան Հարություն Աթոյանը հանդիպել է «Մաշտոց» կրթամշակութային կենտրոն այցելող երեխաների ծնողների հետ: Հանդիպման հիմնական թեմաները վերաբերել են մեր գրասենյակի գործունեությանը, ծրագրերին, ինչպես նաև հայրենադարձությանը: Երիտասարդ դեսպանը հանդիպել է նաև համայնքի երիտասարդությանը, զրուցել համայնքային կյանքում երիտասարդների ներգրավվածության բարձրացման մասին: Հանդիպմանը միացել է նաև «Դեպի Հայք» հիմնադրամի ներկայացուցիչը՝ ներկայացնելով Հայաստանում կամավորության հնարավորությունները:
«Դեպի Հայք»-ի մասին համայնքային իրազեկման հանդիպումներ են ունեցել նաև Ուկրաինայում սփյուռքի երիտասարդ դեսպան Լիլիթ Բեգլարյանը և Վրաստանում սփյուռքի երիտասարդ դեսպան Էմիլ Սարգսյանը:
Եկատերինբուրգում երիտասարդ դեսպան Լուսինե Ուստյանը Ուրալի դաշնային և բժշկական համալսարանների հայ ուսանողների հետ քննարկել է հայրենադարձության թեման: Հատուկ անդրադարձ է եղել ՀՀ կառավարությունում սփյուռքահայ մասնագետների «իԳործ» ծրագրին: Լուսինե Ուստյանը սփյուռքահայ պատանիների «Քայլ դեպի տուն» ուսումնաճանաչողական ծրագիրն է ներկայացրել տեղի հայ երեխաներին, ովքեր այս ամառ կարող են դառնալ 14-օրյա ծրագրի մասնակիցը:
Կրասնոյարսկում երիտասարդ դեսպան Արմեն Սարգսյանը համայնքի «Եղբայրություն» միության հետ հարցուպատասխանի ձևաչափով հանդիպում է կազմակերպել հայտնի պատմաբան, միջազգայնագետ, հրապարակախոս Սարգիս Ծատուրյանի մասնակցությամբ:
Ավելի վաղ Իսպանիայում սփյուռքի երիտասարդ դեսպան Սարգիս Հակոբյանը
Կատալոնիայի «Արարատ» հայկական միության կից «Այբ» դպրոցում մասնակցել է Հայոց բանակի ստեղծման 30-ամյակի միջոցառմանը, որին ներկա է եղել նաև Իսպանիայի խորհրդարանի պատգամավոր Մարտա Ռոսիկեն: Նրան է ներկայացվել Արցախի ներկայիս իրավիճակը և աջակցելու հնարավորությունները:

Молодые послы диаспоры провели десятки встреч
Молодые послы диаспоры в России, Беларуси, Украине, Швеции, Бельгии, Франции и Великобритании провели онлайн-встречу с представителями фонда "Преподавай, Армения", к которой присоединились также учителя общины. В ходе встречи они обсудили методологию эффективного и инновационного образования и обменялись опытом.
Молодые послы диаспоры из Германии Ани Галустян и из Краснодара Лусине Баятян организовали общинные мероприятия, где презентовали платформу для сотрудничества «реАрмения». В нем принял участие руководитель платформы Геворг Погосян. «реАрмения» объединяются важнейшие четыре активы армянства: знания, связи, профессиональный опыт, материальная поддержка. Были представлены программы сплочения потенциала армянских общин и эффективной работы, опубликованные на платформе.
Молодой посол диаспоры в Швеции Инеса Рубинян встретилась с представителями Армянского культурного союза Уппсалы и благотворительной организации "Фонд поддержки Армении" (SAF). Она представила программу "Молодой посол диаспоры" и обсудила вопросы, касающиеся армянской общины Швеции.
Молодой посол диаспоры в Грузии Эмиль Саргсян встретился с представителями общины Самцхе-Джавахети и отдела по делам молодежи Епархии Армянской Апостольской церкви в Грузии. Во время встречи обсудили программы нашего офиса и вопросы, касающиеся этнических меньшинств региона, и возможные решения.
Молодой посол диаспоры в Чите Арутюн Атоян встретился с родителями детей, посещающих культурно-образовательный центр "Маштоц". Главной темой обсуждения на встрече была деятельность и программы нашего офиса, а также репатриация. Молодой посол также встретился с молодежью общины и подчеркнул важность расширения участия молодежи в общественной жизни. Представитель программы “Birthright Armenia” также присоединилась к встрече и рассказала о возможностях волонтерства в Армении.
Встречи по информированию общины о программе "Birthright Armenia" провели также молодой посол диаспоры в Украине Лилит Бегларян и молодой посол диаспоры в Грузии Эмиль Саргсян.
Молодой посол диаспоры Екатеринбурга Лусине Устян обсудила тему репатриации с армянскими студентами различных университетов Урала. Особый интерес вызвала программа “iGorts” для армянских специалистов диаспоры по работе в государственном секторе Армении. Лусине Устян также рассказала местным армянским детям о программе “Шаг к дому” для юношей и девушек диаспоры, которые могут принять участие в 14-дневной программе этим летом.
Молодой посол в Красноярске Армен Саргсян организовал встречу с армянской общиной ««Ехпайрутюн» в формате вопросов-ответов с участием известного историка, международника, публициста Саркиса Цатуряна.
Ранее молодой посол диаспоры в Испании Саркис Акопян принял участие в мероприятии, посвященном 30-летию Армянской армии, в школе "Айб" при Армянском союзе Каталонии "Арарат", на котором также присутствовала депутат парламента Испании Марта Розике. Депутат ознакомился с текущей ситуацией в Арцахе и возможностями оказания помощи.