Գլխավոր հանձնակատարն ընդունեց ՋԱՀ-ի հայաստանյան ներկայացուցչին
Ապրիլի 13-ին Սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանն ընդունեց Ջավախքի աջակցության հիմնադրամի հայաստանյան ներկայացուցիչ Սամվել Մկոյանին։
Ողջունելով հյուրին՝ Գլխավոր հանձնակատարը կարևորեց հիմնադրամի կողմից Ջավախքում և Հայաստանում իրականացվող ծրագրերը, որոնք միտված են ջավախահայության խնդիրների լուծմանը, ինչպես նաև հայ-վրացական կապերի ամրապնդմանը։
Սամվել Մկոյանը ներկայացրեց այժմ հիմնադրամի նախաձեռնությունները, մասնավորապես՝ Ջավախքում «Արմաթ» նոր լաբորատորիաների բացման, Վահան Տերյանի տուն-թանգարանի զարգացման, առաջին հայ-վրացական կերպարվեստի փառատոնի անցկացման ուղղությամբ կատարվող աշխատանքները։
Հյուրը պատրաստակամություն հայտնեց աջակցելու գրասենյակի ծրագրերի տարածմանը։ Հատկապես կարևորեցին սփյուռքի պատանիների «Քայլ դեպի տուն», ՀՀ պետական համակարգում սփյուռքահայ մասնագետների «իԳործ» ծրագրերը, ինչպես նաև սեպտեմբերին անցկացվելիք Հայաստան-սփյուռք համահայկական համաժողովը։ Գլխավոր հանձնակատարը վստահություն հայտնեց, որ բոլոր այս ծրագրերին վիրահայությունը կցուցաբերի բարձր մասնակցայնություն։
Հանդիպման ավարտին պայմանավորվածություն ձեռք բերվեց խորացնել գրասենյակի և ՋԱՀ-ի միջև համագործակցությունը։

Главный уполномоченный принял представителя Армянского фонда Джавахка
13 апреля главный уполномоченный по делам диаспоры Заре Синанян принял представителя Армянского фонда Джавахка Самвела Мкояна.
Приветствуя гостя, главный уполномоченный отметил важность реализуемых фондом программ в Джавахке и Армении, направленных на решение проблем армян Джавахка, а также укрепление армяно-грузинских связей.
Самвел Мкоян представил инициативы фонда, в частности, работы по открытию новых лабораторий «Армат» в Джавахке, развитию дома-музея Ваана Терьяна, проведению первого армяно-грузинского фестиваля изобразительного искусства.
Гость выразил готовность содействовать распространению программ Офиса. Особо выделили программы для подростков диаспоры «Шаг к дому», для работы профессионалов диаспоры в госситеме Армении «iGorts», а также предстоящий в сентябре Всеармянский форум «Армения-Диаспора». Главный уполномоченный выразил уверенность, что во всех этих программах армяне Грузии будут активно участвовать.