Գլխավոր հանձնակատարն ընդունեց ՋԱՀ-ի հայաստանյան ներկայացուցչին
Ապրիլի 13-ին Սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանն ընդունեց Ջավախքի աջակցության հիմնադրամի հայաստանյան ներկայացուցիչ Սամվել Մկոյանին։
Ողջունելով հյուրին՝ Գլխավոր հանձնակատարը կարևորեց հիմնադրամի կողմից Ջավախքում և Հայաստանում իրականացվող ծրագրերը, որոնք միտված են ջավախահայության խնդիրների լուծմանը, ինչպես նաև հայ-վրացական կապերի ամրապնդմանը։
Սամվել Մկոյանը ներկայացրեց այժմ հիմնադրամի նախաձեռնությունները, մասնավորապես՝ Ջավախքում «Արմաթ» նոր լաբորատորիաների բացման, Վահան Տերյանի տուն-թանգարանի զարգացման, առաջին հայ-վրացական կերպարվեստի փառատոնի անցկացման ուղղությամբ կատարվող աշխատանքները։
Հյուրը պատրաստակամություն հայտնեց աջակցելու գրասենյակի ծրագրերի տարածմանը։ Հատկապես կարևորեցին սփյուռքի պատանիների «Քայլ դեպի տուն», ՀՀ պետական համակարգում սփյուռքահայ մասնագետների «իԳործ» ծրագրերը, ինչպես նաև սեպտեմբերին անցկացվելիք Հայաստան-սփյուռք համահայկական համաժողովը։ Գլխավոր հանձնակատարը վստահություն հայտնեց, որ բոլոր այս ծրագրերին վիրահայությունը կցուցաբերի բարձր մասնակցայնություն։
Հանդիպման ավարտին պայմանավորվածություն ձեռք բերվեց խորացնել գրասենյակի և ՋԱՀ-ի միջև համագործակցությունը։

The High Commissioner Met With the Armenian Representative of the Support to Javakhk Foundation.
On April 13, High Commissioner for Diaspora Affairs Zareh Sinanyan met with Samvel Mkoyan, Armenian Representative of the Support to Javakhk Foundation.
While welcoming the guest, the High Commissioner noted the importance of the programs implemented by the Foundation, especially those aimed at solving the problems of Armenians and strengthening Armenian-Georgian relations.
Samvel Mkoyan presented the initiatives of the Foundation, in particular, opening the new laboratories in Javakhk called "Armath," developing the Vahan Teryan House-Museum, and holding the first Armenian-Georgian festival of fine arts.
The guest expressed readiness to promote the dissemination of the office's programs, including Step Towards Home for diaspora youth, iGorts for diaspora specialists to work in the public sector of Armenia, and the Armenia-Diaspora Pan-Armenian Forum, which will be held in September.
The High Commissioner expressed confidence that the Armenians of Georgia will show high participation in all these programs.
Finally, At the end of the meeting, an agreement was reached that both organizations expect to deepen their cooperation.