Մայիսին Երևանում կկայանա «Հրանտ Դինք․ հոս և հիմա» խորագրով ցուցահանդեսը
Գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանն ապրիլի 15-ին ընդունեց Հրանտ Դինքի դուստր, «Հրանտ Դինք հիմնադրամ»-ի փոխտնօրեն Դելալ Դինքին, ով Հայաստան էր ժամանել մայիս-հուլիս ամիսներին անցկացվող ցուցահանդեսի կազմակերպչական հարցերով։
Հանդիպման մեկնարկին Գլխավոր հանձնակատարն ընդգծեց, որ Հրանտ Դինքի կյանքը եղել է պայքարի ու ազատության պատմություն: «Հրանտ Դինքը դարձավ ազատ խոսքի ու ճշմարտության խոսափողը Թուրքիայում: Ուրախ եմ, որ այսօր Դինքի ընտանիքը շարունակում է նրա առաքելությունը»,-նշեց Զարեհ Սինանյանը։
Դելալ Դինքը Գլխավոր հանձնակատարին ներկայացրեց մայիսին Երևանում կայանալիք ցուցահանդեսի մանրամասները: «Ցուցահանդեսը կկրի «Հրանտ Դինք․ հոս և հիամա» խորագիրը։ Այն հայաստանյան հասարակության համար կծառայի որպես կարևոր գործիք՝ ավելի լավ ճանաչելու Հրանտ Դինքին, նրա պայքարը, ինչպես նաև Թուրքիայի հայերին»։
Ցուցահանդեսը հիմնված է լինելու Ստամբուլում՝ «Սեբաթ» շենքում գտնվող «Ակօս» թերթի նախկին գրասենյակում տեղակայված «Հրանտ Դինք 23,5 հուշավայր»-ի վրա։ 2007թ․ հունվարի 19-ին Հրանտ Դինքը սպանվեց «Սեբաթ» շենքի դիմաց, և հարյուրավոր մարդիկ ներկա էին նրա հուղարկավորությանը նվիրված արարողությանը, որի արդյունքում «Ակօս»-ի գրասենյակը ու «Սեբաթ» շենքը ստացան կարևոր նշանակություն ՝ Թուրքիայի հավաքական հիշողության առումով։ «Հրանտ Դինք 23,5 հուշավայր»-ը, որն իր դռները բացեց 2019 թվականին, անդրադառնում և ընդգծում է Հրանտ Դինքի կողմից ընդունված և պաշտպանված համաշխարհային արժեքները՝ ժողովրդավարություն, հավասարություն, արդարություն, մարդու իրավունքներ և ազատություններ։ Այն նաև կամուրջ է կառուցում հիշողության և հույսի միջև։
Այնուհետ Գլխավոր հանձնակատարը և Դելալ Դինքը զրուցեցին Թուքիայում բնակվող հայերի իրավիճակի, նրանց խնդիրների ու դժվարությունների մասին: Հյուրին ներկայացվեց նաև գրասենյակի ծրագրերը: Զարեհ Սինանյանը կարևորեց այդ ծրագրերին թուրքահայության մասնակցությունը: Կողմերն անդրադարձ կատարեցին նաև արևմտահայերենի պահպանմանը և զարգացմանը:
Հանդպման ավարտին Գլխավոր հանձնակատարը պատրսատակամություն հայտնեց աջակցելու և մասնակցելու իրականացվող ցուցահանդեսին:
Նշենք, որ «Հրանտ Դինք․ հոս և հիամա» ցուցահանդեսը տեղի կունենա ս.թ. մայիս-հուլիս ամիսներին Նորարար փորձառական արվեստի կենտրոնում՝ ՆՓԱԿ-ում, և կուղեկցվի մի շարք այլ միջոցառումներով (ֆիլմերի ցուցադրություն, քննարկումներ, սեմինարներ և այլն):

The exhibition entitled "Hrant Dink: here and now" will be held in Yerevan in May
On April 15, High Commissioner Zareh Sinanyan received Delal Dink, Hrant Dink's daughter, Deputy Director of “Hrant Dink Foundation”, who arrived in Armenia to discuss the organizational issues of the exhibition to be held in May-July.
At the beginning of the meeting, the High Commissioner stressed that Hrant Dink's life was a story of struggle and freedom. "Hrant Dink became a microphone for freedom of speech and truth in Turkey. I am glad that today Dink's family continues his mission”,-noted Zareh Sinanyan.
Delal Dink presented to the High Commissioner the details of the exhibition to be held in Yerevan in May. “The exhibition will be entitled "Hrant Dink: here and now". It will serve as an important tool for the Armenian society to get to know Hrant Dink better, his struggle, as well as Armenians of Turkey”.
The exhibition will be based on the "23.5 Hrant Dink Site of Memory", located in the former office of the newspaper "Agos" in the building "Sebat" in Istanbul. Hrant Dink was assassinated on January 19, 2007 in front of the “Sebat” building. Hundreds of people attended the ceremony dedicated to his funeral, as a result of which the “Agos” office and the “Sebat” building gained significance in terms of Turkey's collective memory. The "23.5 Hrant Dink Site of Memory", which opened its doors in 2019, reflects and emphasizes the global values adopted and protected by Hrant Dink: democracy, equality, justice, human rights and freedoms. It also builds a bridge between memory and hope.
Afterwards, the High Commissioner and Delal Dink talked about the situation of Armenians living in Turkey, their problems and difficulties. The guest was also introduced to the office’s programs.
Zareh Sinanyan stressed the importance of the participation of Turkish Armenians in those programs. The sides also touched upon the preservation and development of the Western Armenian language.
At the end of the meeting, the High Commissioner expressed his readiness to support and participate in the ongoing exhibition.
It should be noted that the exhibition "Hrant Dink: here and now” will take place in May-July of this year at the Armenian Center for Contemporary Experimental Art (ACCEA) and will be accompanied by a number of other events (film screenings, discussions, seminars, etc.).