Զարեհ Սինանյանն ընդունեց Հրաչյա Բոյաջյանին
Գլխավոր հանձնակատարն ընդունեց Լեհաստանում ՀՀ պատվավոր հյուպատոս Հրաչյա Բոյաջյանին (հյուպատոսական շրջան՝ Վերին Սիլեզիայի նահանգ, նստավայրը՝ քաղաք Զաբժե)։ Վերջինս ներկայացրեց մայիսին Լեհաստանում Պատվո հյուպատոսարանի բացման ուղղությամբ իրականացվող միջոցառումները և առաջիկա նախաձեռնությունները:
Լեհաստանի հայոց թեմի ձևավորման 655-ամյակին ընդառաջ, օգտվելով Մատենադարանի, Էջմիածնի գրապահոցների և ԵՊՀ արխիվներում գտնվող նյութերից՝ պատվավոր հյուպատոսի և Արցախի թեմի ջանքերով ստեղվծել է մի գիրք, որը ներկայացնում է լեհահայ համայնքը և Հայ Առաքելական եկեղեցին 11-17-րդ դարերում։ Ծրագրերից մյուսը կաթոլիկական եկեղեցու առաջնորդ Հովհաննես Պողոս 2-րդ Պապի հայանպաստ գործունեության և հայ-լեհական դարավոր բարեկամության, ինչպես նաև Լեհաստանի և Հայաստանի դիվանագիտական հարաբերությունների 30-ամյակին նվիրված խաչքարի կամ հուշարձանի տեղադրումն է։
Գլխավոր հանձնակատարը ողջունեց Պատվավոր հյուպատոսի նախաձեռնությունները։ Իր հերթին Զարեհ Սինանյանը հետաքրքրվեց Ուկրաինայում տեղի ունեցող պատերազմի հետևանքով Լեհաստան տեղափոխված հայերի իրավիճակով։
Զրույցի ընթացքում անդրադարձ կատարվեց նաև Լեհաստանի կրթական, մշակությային, քաղաքական, գրական և գիտական կյանքում տարբեր ժամանակներում հայերի թողած հոգևոր և նյութական արժեքներին:
Հանդիպման ավարտին Գլխավոր հանձնակատարը կրկին շնորհավորեց Հրաչյա Բոյաջյանին պաշտոնի նշանակման առիթով և համագործակցության պատրաստակամություն հայտնեց։

Заре Синанян принял Грачья Бояджяна
Главный уполномоченный принял почетного консула Республики Армения в Польше Грачья Бояджяна (консульский округ Силезского воеводства с резиденцией в Забже). Последний представил мероприятия, связанные с открытием Почетного консульства в Польше в мае месяце и предстоящие инициативы.
Накануне 655-летия основания Армянской епархии Польши, используя материалы книгохранилищ Матенадарана и Эчмиадзина, а также архива ЕГУ, усилиями Почетного консула и епархии Арцаха, была создана книга, которая представляет армянскую общину Польши и Армянскую Апостольскую Церковь в 11-17 вв. Еще одна из программ – установка хачкара или памятника, посвященного многовековой армяно-польской дружбе, 30-летию дипломатических отношений между Польшей и Арменией, а также проармянской деятельности Главы католической церкви, Папы Иоанна Павла II.
Главный уполномоченный Заре Синанян приветствовал инициативы почетного консула и поинтересовался положением армян, переселившихся в Польшу из-за войны на Украине.
В ходе беседы были также упомянуты духовные и материальные ценности, оставленные армянами в разное историческое время в образовательной, культурной, политической, литературной и научной жизни Польши.
В завершение встречи главный уполномоченный еще раз поздравил Грачья Бояджяна с назначением на должность и выразил готовность к сотрудничеству.