Իռլանդական սփյուռքի հետ աշխատանքի փորձը ներկայացվեց Գլխավոր հանձնակատարին
ՀՀ սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանն ապրիլի 21-ին հանդիպեց Իռլանդիայի սփյուռքի ազգային կազմակերպության նախագահ Մայք Ֆերիքին։ Հյուրը ներկայացրեց կազմակերպության գործունեությունը, որի նպատակն է իռլանդական սփյուռքին ներգրավել հայրենիքի մշակութային, կրթական, գիտական կյանքում։
Գլխավոր հանձնակատարը կարևորեց կազմակերպության ծրագրերը և ներկայացրեց հայկական սփյուռքի հետ աշխատանքի ՀՀ պետական մոտեցումները: Զարեհ Սինանյանը խոսեց նաև գրասենյակի ծրագրերի մասին, մասնավորապես կարևորեց Հայաստանի պետական համակարգում սփյուռքահայ մասնագետների «իԳործ» ծրագրի ներդրումը:
Մայք Ֆերիքը հավելեց, որ իռալանդացի և հայ ազգերն ունեն ընդհանուր շատ գծեր. պահպանում են ազգային մշակույթը, ավանդությունները և պատմությունը։ Նա նաև գրասենյակի ծրագրերի շրջանակներում համագործակցության պատրաստակամություն հայտնեց։

Главному уполномоченному был представлен опыт работы с ирландской диаспорой
21 апреля Главный уполномоченный по делам диаспоры РА Заре Синанян встретился с президентом Национальной организации диаспоры Ирландии Майком Фериком. Гость представил деятельность организации, целью которой является вовлечение ирландской диаспоры в культурную, образовательную и научную жизнь родины.
Главный уполномоченный отметил важность программ организации и в свою очередь, представил государственные подходы РА к работе с армянской диаспорой. Заре Синанян также рассказал о программах Офиса, в частности, отметил программу «иГорц» по внедрению в государственную систему Армении специалистов из Диаспоры.
Майк Ферик добавил, что у ирландского и армянского народов много общего. Они сохраняют национальную культуру, традиции и историю. Он также выразил готовность к сотрудничеству в рамках программ Офиса.