Իռլանդական սփյուռքի հետ աշխատանքի փորձը ներկայացվեց Գլխավոր հանձնակատարին
ՀՀ սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանն ապրիլի 21-ին հանդիպեց Իռլանդիայի սփյուռքի ազգային կազմակերպության նախագահ Մայք Ֆերիքին։ Հյուրը ներկայացրեց կազմակերպության գործունեությունը, որի նպատակն է իռլանդական սփյուռքին ներգրավել հայրենիքի մշակութային, կրթական, գիտական կյանքում։
Գլխավոր հանձնակատարը կարևորեց կազմակերպության ծրագրերը և ներկայացրեց հայկական սփյուռքի հետ աշխատանքի ՀՀ պետական մոտեցումները: Զարեհ Սինանյանը խոսեց նաև գրասենյակի ծրագրերի մասին, մասնավորապես կարևորեց Հայաստանի պետական համակարգում սփյուռքահայ մասնագետների «իԳործ» ծրագրի ներդրումը:
Մայք Ֆերիքը հավելեց, որ իռալանդացի և հայ ազգերն ունեն ընդհանուր շատ գծեր. պահպանում են ազգային մշակույթը, ավանդությունները և պատմությունը։ Նա նաև գրասենյակի ծրագրերի շրջանակներում համագործակցության պատրաստակամություն հայտնեց։

The experience of working with the Irish Diaspora was presented to the High Commissioner
On April 21, High Commissioner for Diaspora Affairs Zareh Sinanyan met with Mike Ferrick, Chairman of the National Diaspora Organization of Ireland. The guest presented the activities of the organization, the purpose of which is to involve the Irish Diaspora in the cultural, educational, scientific life of the Homeland.
The High Commissioner noted the importance of the organization's programs and presented the RA state approaches to working with the Armenian Diaspora. Zareh Sinanyan also spoke about the programs of the office, in particular, noted the importance of introducing the "iGorts" program of the Armenian specialists from Diaspora into the state system of Armenia.
Mike Ferrick added that the Irish and Armenian nationalities have many common features: they preserve national culture, traditions and history. He also expressed readiness to cooperate within the framework of the office's programs.