Զարեհ Սինանյանն ավարտել է այցը Սիրիա
Հալեպում ՀՀ գլխավոր հյուպատոսությունում Սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանը հանդիպումներ է ունեցել տեղի հայկական համայնքային, հոգևոր (Հայ առաքելական, Կաթողիկե, Ավետրանչական), բարեգործական կազմակերպությունների (ՀԲԸՄ, Ջինիշյան, Կարագյոզյան), ավանդական կուսակցությունների (ՍԴՀԿ, ՌԱԿ), Սիրիայի խորհրդարանի Հայաստան-Սիրիա պատգամավորական բարեկամական խմբի նախագահ Լյուսի Իսկենյանի, Քեսապի քաղաքապետ Վազգեն Չափարյանի և հայ համայնքի այլ ներկայացուցիչների հետ:
Գլխավոր հանձնակատարը շնորհակալություն է հայտնել բոլոր համայնքային կազմակերպություններին, կառույցներին և ներկայացուցիչների հայկական սփյուռքի սրտերից մեկը՝ Սիրիայի հայ համայնքն այս դժվարի ժամանակներում կենսունակ պահելու համար:
Համայնքի ներկայացուցիչներն ընդգծել են, որ Գլխավոր հանձնակատարի այցը երկար սպասված էր և համատեղ աշխատանքի պատրաստակամություն են հայտնել:
Զարեհ Սինանյանը պատասխանել է բոլոր հարցերին, որոնք վերաբերել են Հայաստանի և Արցախի խնդիրներին, հայրենադարձությանը, հայապահպանությանը և այլ թեմաների:
Գլխավոր հանձնակատարը և Սիրիայում ՀՀ դեսպանն այցելել են Հալեպում հումանիտար առաքելություն իրականացնող ՀՀ մասնագետների տեղակայման վայր՝ շփվելով հրամանատարության և մասնագետների հետ, ծանոթանալով առաքելության գործունեությանն ու առօրյային։ Հատկապես մեծ է մեր սակրավորների և բժիշկների աշխատանքը, ովքեր ականազերծել են շուրջ 1 մլն քառակուսի մետր տարածք, 24 տոննա դեղորայքի, հարյուրավոր կլինիկա-լաբորատոր ու վիրահատական աջակցություն են ցուցաբերել, վայելում են համայնքի հպարտությունը ու գնահատված են տեղի իշխանությունների կողմից։

Заре Синанян завершил визит в Сирию
В Генеральном консульстве РА в Алеппо главный уполномоченный по делам диаспоры Заре Синанян встретился с местной армянской общиной, неравнодушными (армянскими апостольскими, католическими, евангелическими) благотворительными организациями (AGBU, Джинишян, Карагёзян), традиционными партиями (ДЛПА, АПП), председателем парламентской группы дружбы “Армения-Сирия” в сирийском парламенте Люси Искенян, мэром Кесаба Вазгеном Чапаряном и другими представители армянской общины. Главный уполномоченный выразил благодарность всем общинным организациям, структурам и представителям одного из сердец армянской диаспоры за сохранение жизнеспособности армянской общины Сирии в эти трудные времена. Представители общественности подчеркнули, что визит главного уполномоченного был долгожданным, и выразили готовность к совместной работе. Заре Синанян ответил на все вопросы, касающиеся проблем Армении и Арцаха, репатриации, сохранения армянства и других тем.
Главный уполномоченный и посол РА в Сирии посетили место дислокации специалистов РА, осуществляющих гуманитарную миссию в Алеппо, пообщались с командованием и специалистами, ознакомились с деятельностью и буднями миссии. Особенно большую работу проделывают саперы, которые разминировали около 1 млн. м² и медики, которые работают с 24 тоннами медикаментов в сотнях клиник-лабораторий и хирургических отделениях. Они пользуются уважением общины и ценятся местными властями.