Զարեհ Սինանյանն այցելեց «Հրանտ Դինք․ հոս և հիմա» ցուցահանդես
Մայիսի 11-ին Սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանն այցելեց «Հրանտ Դինք․ հոս և հիմա» խորագիրը կրող ցուցահանդես: Հրանտ Դինքի սպանության 15-րդ տարելիցին նրա կյանքն ու պայքարը ներկայացնող ցուցահանդեսը սկսել է իր ուղևորությունը Ստամբուլից Երևան:
«Մեզ համար Դինքը ներկայացնում է անբնութագրելիորեն քաջ մարդու կերպար, ով ամենաբարդ և վտանգավոր իրավիճակներում կարողացավ պայքարել հանուն հայության և հայ մարդու ապագայի։ Ցուցահանդեսը շատ հուզիչ էր, այն հիշեցնում էր Հրանտ Դինքի իրականացրած աշխատանքը, ինչն անկասկած անհետք չի մնացել, և եթե դրա հետևանքները մենք չենք զգում այսօր, ապա կզգանք ապագայում,-շրջելով ցուցահանդեսում՝ նշեց Գլխավոր հանձնակատարը:
Նա նաև ընդգծեց, որ շատերը չգիտեն, որ Թուրքիայում ապրում են բազմաթիվ հայեր, այնտեղ գործում են բազմաթիվ եկեղեցիներ, ապրում են մարդիկ, ովքեր, չնայած դժվար պայմաններին, փորձում են Թուրքիայի հասարակությանն առերեսել ճշմարտությանը և իրենց իսկ անցյալին։
«Մոտավորապես 2 ամիս առաջ մենք հանդիպեցի Դելալ Դինքի և «Դինք» հիմնադրամի ներկայացուցիչների հետ, որի ընթացքում քննարկեցինք այս ցուցահանդեսի բացումը։ Ուրախ եմ, որ մեր փոքրիկ ներդրումն ունեցանք ցուցահանդեսի կազմակերպչական աշխատանքներում»,-ասաց Զարեհ Սինանյանը:
«Ակօս»-ի նախկին գրասենյակը, որտեղ ամեն տարի Դինքի սպանության օրը հազարավոր մարդիկ հավաքվում են՝ ոգեկոչելու նրա հիշատակը և պահանջելու արդարություն, 2019 թվականի ապրիլի 23-24-ին բացեց իր դռները հանրության առջև՝ որպես Հրանտ Դինքի «23,5» հուշավայր։ Այն ցուցանմուշներով, արխիվով և հանրային ծրագրերով «23,5»-ը ծառայում է որպես հիշողության, մտորումների, երկխոսության, սովորելու և փոխըմբռնման վայր: Հուշավայրն իր անվանումը ստացել է Հրանտ Դինքի հեղինակային «Ապրիլի 23 ու կես» հոդվածից։ Այն ճոճանակ է ցավի և հույսի միջև, անցյալի և ապագայի խոստում և պարադիգմային փոփոխության հրավեր:
Սույն ցուցահանդեսն այդ խորհուրդն է իր մեջ ամփոփում։ Ինչպես Ստամբուլի «23,5» հուշավայրում, այնպես էլ Երևանում Հրանտ Դինքը ցուցահանդեսի պատմողն ու ուղեկցորդն է՝ ներկայացնելով իր պատմությունն ու արդարության իր ճանապարհը: Ցուցահանդեսի առանձին անկյուններ անդրադառնում են այնպիսի թեմաների, ինչպիսիք են հիշողությունը, արդարությունը և փոքրամասնությունների իրավունքները Թուրքիայում։
Ցուցահանդեսը գործում է Նորարար փորձառական արվեստի կենտրոնում (ՆՓԱԿ), այն բաց կլինի մինչ հուլիսի 30-ը:

Заре Синанян посетил выставку «Грант Динк: здесь и сейчас»
11 мая главный уполномоченный по делам диаспоры Заре Синанян посетил выставку «Грант Динк: здесь и сейчас». Выставка к 15-летней годовщине убийства Гранта Динка, представляющая его жизнь и борьбу, начала свое путешествие из Стамбула в Ереван.
«Для нас Динк представляет образ неописуемо храброго человека, который в самой сложной и опасной ситуации сумел бороться в этих, казалось бы, безнадежных условиях во имя будущего армянства и армянина. Выставка очень трогательная, она напомнала о работе Гранта Динка, которая несмоненно не прошла бесследно, и если ее эффект мы не ощущаем сегодня, то почувствуем в будущем», - посетив выставку, отметил главный уполномоченный.
Он также подчеркнул, что многие не знают, что в Турции живут многочисленные армяне, там действуют многочисленные церкви, живут люди, которые, несмотря на сложные условия, пытаются встать лицом к лицу с истиной и своим прошлым.
«Около двух месяцев назад мы встречались с Делал Динк и представителями фонда «Динк», в ходе которого обсудили открытие этой выставки. Я рад, что мы внесли свой небольшой вклад в процесс организации выставки», - сказал Заре Синанян.
Бывший офис «Акос», где каждый год в день убийства Динка собираются тысячи людей, чтобы почтить его память и потребовать справедливости, 23-24 апреля 2019 года открыл свои двери для публики в качестве мемориала Гранта Динка «23,5». Экспонаты, архивы и общественные программы «23,5» служат местом памяти, размышлений, диалога, обучения и понимания. Памятник получил свое название от авторской статьи Гранта Динка «23 с половиной апреля». Это качели между болью и надеждой, обещанием прошлого и будущего и призывом к изменению парадигмы.
Эта выставка обобщает в себе этот совет. Как в стамбульском мемориальном комплексе «23,5», так и в Ереване Грант Динк является рассказчиком и проводником выставки, представляя свою историю и свой путь к справедливости.
Отдельные уголки выставки затрагивают такие темы, как память, справедливость и права меньшинств в Турции. Выставка действует в центре инновационного экспериментального искусства (NPAK), она будет открыта до 30 июля.