300 սփյուռքահայ մասնագետներ դիմել են ՀՀ պետական համակարգում աշխատանքի
Ավարտվել է ՀՀ կառավարման համակարգում սփյուռքահայ մասնագետների «իԳործ» 2022 ծրագրի հայտադիմումների ընդունումը: Շուրջ 300 սփյուռքահայ մասնագետներ այս տարի դիմել են ծրագրին 31 երկրներից՝ Ռուսաստան, ԱՄՆ, Լիբանան, Ուկրաինա, Բելգիա, Իրան, Կանադա, Ֆրանսիա, Գերմանիա, Բելառուս, Արգենտինա, Շվեյցարիա, Նորվեգիա, Իտալիա և այլն: Առաջին անգամ ծրագրին դիմել են Նիդերլանդներից, Հորդանանից, Բրազիլիայից, Արաբական Միացյալ Էմիրություններից և  Նոր Զելանդիայից:
Ծրագիրն իրականացվում է ՀՀ սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակի կողմից: Այն հնարավորություն է ընձեռում սփյուռքահայ մասնագետներին մեկ տարի աշխատել Հայաստանի և Արցախի ավելի քան 25 գերատեսչություններում՝ բերելով իրենց փորձը, գիտելիքները, նախաձեռնելով  նոր ծրագրեր և սկսելով իրենց կարիերան հայրենիքում: Բոլոր դիմորդներն ունեն բակալավրի աստիճան և առնվազն 5 տարվա մասնագիտական աշխատանքային փորձ կամ  մագիստրոսի աստիճան (կամ ավելի բարձր) և 3 տարվա մասնագիտական աշխատանքային փորձ:
Այս տարվա դիմորդներն ավարտել են այնպիսի համալսարաններ, ինչպիսիք են Հարվարդի, Բրադֆորդի, Մոսկվայի Մ. Վ. Լոմոնոսովի անվան պետական, Կոլումբիայի, Լոս Անջելեսի կալիֆորնյան համալսարանները: Ամենատարեց մասնագետը 77 տարեկան է, ծրագրին դիմողների միջին տարիքը 35 է:
Ընտրված մասնագետները հուլիս ամսվա ընթացքում կհրավիրվեն առցանց հարցազրույցի համապատասխան գերատեսչությունների ներկայացուցիչների հետ: Վերջնական ընտրությունից հետո այս տարվա սեպտեմբերից 50 սփյուռքահայ մասնագետ կսկսեն իրենց աշխատանքը: ՀՀ կառավարությունը մասնագետների համար ձեռք է բերում ավիատոմս (դեպի Հայաստան և հակառակ ուղղությամբ), հատկացնում է կեցության նպաստ` ամսական 336.000 ՀՀ դրամ,  առողջության ապահովագրություն և մեկ տարվա կացության կարգավիճակի տրամադրման վճարը:
Հիշեցնենք, որ ծրագիրն իրականացվում է արդեն 3-րդ անգամ: Նախորդ երկու տարիներին ծրագրի շրջանակներում 100-ից ավելի մասնագետներ սկսել են իրենց աշխատանքը Հայաստաի և Արցախի պետական համակարգում: Նրանց 70 տոկոսը հայրենադարձվելու որոշում է կայացրել:
«իԳործ»-ը Հայաստանի պատմության մեջ միակ պետական ծրագիրն է, որը սփյուռքահայ մասնագետների հրավիրում է սեփական ներուժով փոխելու Հայաստանի կառավարման համակարգը:

Nearly 300 specialists from the Diaspora applied to work in the public sector of the Republic of Armenia
12 May 2022
iGorts 2022 cohort application has come to a close. iGorts is a program for Armenian professionals from the Diaspora to work within the RA public sector. This year, nearly 300 Diaspora Armenian professionals have sent applications from 31 countries, including Russia, the United States, Lebanon, Ukraine, Belgium, Iran, Canada, France, Germany, Belarus, Argentina, Switzerland, Norway, and Italy. In addition, applicants from the Netherlands, Jordan, Brazil, the United Arab Emirates, and New Zealand applied to the program for the first time.
The program provides an opportunity for specialists from the Diaspora to work in more than 25 departments in Armenia and Artsakh for a year, bringing their experience and knowledge, initiating new programs, and starting their careers in their Homeland. All applicants have a bachelor's degree with at least five years of professional experience or a master's degree (or higher) with three years of professional experience. This year we have applicants who graduated from Harvard, Bradford University, MSU, Columbia University, and UCLA.
This year the oldest applicant is 77 years old, and the average age of candidates for the program is 35 years.
After the final round, 50 specialists from the Diaspora will begin their careers in Armenia in September of this year. The government of the Republic of Armenia will offer a round-trip air ticket, a monthly stipend of 336.000 AMD AMD to cover living expenses, emergency medical insurance, and a one-year residency status fee for the participants.
We would also like to mention that this will be the program's third cohort. Over the past two years, through the program, more than 100 specialists started their work in the public sector of Armenia and Artsakh. Fortunately, 70% of them decided to repatriate.
iGorts is the only state program in the history of Armenia that invites Armenian specialists from the Diaspora to help change Armenia's administration system using their skills.