300 սփյուռքահայ մասնագետներ դիմել են ՀՀ պետական համակարգում աշխատանքի
Ավարտվել է ՀՀ կառավարման համակարգում սփյուռքահայ մասնագետների «իԳործ» 2022 ծրագրի հայտադիմումների ընդունումը: Շուրջ 300 սփյուռքահայ մասնագետներ այս տարի դիմել են ծրագրին 31 երկրներից՝ Ռուսաստան, ԱՄՆ, Լիբանան, Ուկրաինա, Բելգիա, Իրան, Կանադա, Ֆրանսիա, Գերմանիա, Բելառուս, Արգենտինա, Շվեյցարիա, Նորվեգիա, Իտալիա և այլն: Առաջին անգամ ծրագրին դիմել են Նիդերլանդներից, Հորդանանից, Բրազիլիայից, Արաբական Միացյալ Էմիրություններից և  Նոր Զելանդիայից:
Ծրագիրն իրականացվում է ՀՀ սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակի կողմից: Այն հնարավորություն է ընձեռում սփյուռքահայ մասնագետներին մեկ տարի աշխատել Հայաստանի և Արցախի ավելի քան 25 գերատեսչություններում՝ բերելով իրենց փորձը, գիտելիքները, նախաձեռնելով  նոր ծրագրեր և սկսելով իրենց կարիերան հայրենիքում: Բոլոր դիմորդներն ունեն բակալավրի աստիճան և առնվազն 5 տարվա մասնագիտական աշխատանքային փորձ կամ  մագիստրոսի աստիճան (կամ ավելի բարձր) և 3 տարվա մասնագիտական աշխատանքային փորձ:
Այս տարվա դիմորդներն ավարտել են այնպիսի համալսարաններ, ինչպիսիք են Հարվարդի, Բրադֆորդի, Մոսկվայի Մ. Վ. Լոմոնոսովի անվան պետական, Կոլումբիայի, Լոս Անջելեսի կալիֆորնյան համալսարանները: Ամենատարեց մասնագետը 77 տարեկան է, ծրագրին դիմողների միջին տարիքը 35 է:
Ընտրված մասնագետները հուլիս ամսվա ընթացքում կհրավիրվեն առցանց հարցազրույցի համապատասխան գերատեսչությունների ներկայացուցիչների հետ: Վերջնական ընտրությունից հետո այս տարվա սեպտեմբերից 50 սփյուռքահայ մասնագետ կսկսեն իրենց աշխատանքը: ՀՀ կառավարությունը մասնագետների համար ձեռք է բերում ավիատոմս (դեպի Հայաստան և հակառակ ուղղությամբ), հատկացնում է կեցության նպաստ` ամսական 336.000 ՀՀ դրամ,  առողջության ապահովագրություն և մեկ տարվա կացության կարգավիճակի տրամադրման վճարը:
Հիշեցնենք, որ ծրագիրն իրականացվում է արդեն 3-րդ անգամ: Նախորդ երկու տարիներին ծրագրի շրջանակներում 100-ից ավելի մասնագետներ սկսել են իրենց աշխատանքը Հայաստաի և Արցախի պետական համակարգում: Նրանց 70 տոկոսը հայրենադարձվելու որոշում է կայացրել:
«իԳործ»-ը Հայաստանի պատմության մեջ միակ պետական ծրագիրն է, որը սփյուռքահայ մասնագետների հրավիրում է սեփական ներուժով փոխելու Հայաստանի կառավարման համակարգը:

300 специалистов из диаспоры подали заявки для работы в государственной системе РА
Завершен прием заявок на участие в программе по трудоустройству армянских специалистов из диаспоры в системе управления РА «iGorts». В этому году около 300 специалистов из диаспоры отправили заявки из 31 страны: Россия, США, Ливан, Украина, Бельгия, Иран, Канада, Франция, Германия, Беларусь, Аргентина, Швейцария, Норвегия, Италия и др. Впервые участвуют кандидаты из Нидерландов, Иордании, Бразилии, Объединенных Арабских Эмиратов и Новой Зеландии.
Программа реализуется Офисом главного уполномоченного по делам диаспоры РА. Она дает возможность специалистам из диаспоры один год поработать в более чем 25 ведомствах Армении и Арцаха, привнося свой опыт, знания, инициируя новые программы и начав свою карьеру на родине. Все кандидаты имеют степень бакалавра и не менее 5 лет профессионального опыта или степень магистра (или выше) и 3 года профессионального опыта. В этом году участники – это выпускники Гарварда, университета Брэдфорда, МГУ, Колумбийского университета, Калифорнийского университета и др. Самому старшему кандидату – 77 лет, а средний возраст всех заявителей – 35 лет.
Отобранные специалисты в июле будут приглашены на онлайн-интервью с представителями соответствующих ведомств. 50 специалистов из диаспоры, прошедшие заключительный отбор, приступят к работе в сентябре этого года. Правительство РА приобретает для специалистов авиабилеты (в Армению и в обратном направлении), предоставляет пособие на проживание – 336.000 драмов в месяц, оплачивает медицинскую страховку и вид на жительство на год.
Напомним, что программа реализуется уже в третий раз. За последние два года в рамках программы более 100 специалистов начали свою работу в государственной системе Армении и Арцаха. 70% из них приняли решение о репатриации.
«iGorts» – единственная государственная программа в истории Армении, которая приглашает армянских специалистов из диаспоры изменить систему управления страны собственным потенциалом.