Տեղի ունեցավ «Սփյուռքի երիտասարդ դեսպան» 2021 ծրագրի փակումը
Մայիսի 30-ին անցկացվեց ՀՀ սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակի «Սփյուռքի երիտասարդ դեսպան» 2021 ծրագրի փակման առցանց արարողությունը: Այն ամբողջությամբ ֆինանսավորվեց «Ջինիշյան» հիշատակի հիմնադրամի կողմից:
Ծրագրին մասնակցեց 20 երկրից ժամանած 16 սփյուռքահայ երիտասարդ, որոնք երկշաբաթյա հագեցած վերապատրաստում անցան Հայաստանում և Արցախում, ծանոթացան հայրենիքի քաղաքական, սոցիալական, տնտեսական, կրթական և այլ ոլորտներին, ծրագրերին և հնարավորություններին:
Վերադառնալով իրենց համայնքներ՝ սփյուռքի երիտասարդ դեսպաններն այս ամիսների ընթացքում կազմակերպեցին համայնքային հանդիպումներ, հայրենադարձությանը նվիրված միջոցառումներ, հայաստանյան գործընկերների հետ համատեղ նախաձեռնություններ, իրազեկման արշավներ:
Փակման արարողությանը մասնակցեցին ՀՀ սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանը, ծրագրի ղեկավար Գրետա Մնացականյանը, «Ջինիշյան» հիշատակի հիմնադրամի առողջապահական ծրագրերի համակարգող Զառա Ջանիբեկյանը, ծրագրի մասնակիցները, Գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակի աշխատակիցները:
Ողջունելով սփյուռքի երիտասարդ դեսպաններին՝ Գլխավոր հանձնակատարը շնորհակալություն հայտնեց նրանց իրենց կատարած աշխատանքի համար: «Ծրագիրը մենք մեկնարկեցինք ոչ դյուրին պայմաններում, և գիտեմ, որ ձեզանից շատերը ևս ծրագրի երկրորդ փուլի ընթացքում իրենց համայնքներում դժվարությունների են բախվել: Սա «Սփյուռքի երիտասարդ դեսպան» ծրագրի անդրանիկ տարին էր. դուք միշտ կլինեք սփյուռքի առաջին երիտասարդ դեսպանները: Լիահույս եմ, որ կշարունակեք ձեր գործունեությունը համայնքներում և համագործակցությունը մեր գրասենյակի հետ»,-նշեց Զարեհ Սինանյանը:
«Ջինիշյան» հիշատակի հիմնադրամի առողջապահական ծրագրերի համակարգող Զառա Ջանիբեկյանը հույս հայտնեց, որ դեսպանների հետ կապը, իրոք, շարունակական կլինի, ինչը կդառնա ծրագրի հաջողության գրավականներից մեկը:
Ծրագրի ղեկավար Գրետա Մնացականյանն ամփոփեց «Աշխատանք համայնքներում» փուլը. «Ծրագրի ձեռքբերումներից են մասնակիցների կողմից ժամանակի մարտահրավերներին դիմակայումը և աշխատելու այլընտրանքը, համայնքներում մասնակիցների ճանաչելիության ընդլայնումը, համայնքի կարիքները ճանաչելու նոր հայացքը, ձեռք բերված գիտելիքների և հմտությունների կիրառումը, ավագ սերնդի ներկայացուցիչների ներգրավումը համայնքային միջոցառումներին, գրասենյակի հետ մշտական կապի առկայությունը, սոցիալական մեդիայում աշխատելու փորձառությունը, մասնակիցների միջև փորձի փոխանակումը, նոր ծրագրերի մտահղացումը և այլն:
Եթե ամփոփելու լինենք թվերով այն բոլոր աշխատանքները, որ կատարել են մեր մասնակիցները, ապա կստանանք հետևյալ պատկերը՝ համայնքային և հայրենադարձության 121 հանդիպում, սոցցանցային 538 և 30 մեդիա հրապարակում, 1 կրթամշակութային կենտրոնի բացում, 1 տեսաֆիլմի ստեղծում, դրամական աջակցության 2 նախաձեռնություն, ցանցային 6 աշխատանք, հայկական շահերի պաշտպանությանն ուղղված 10 ձեռնարկ, համայնքային 2 ուսումնասիրություն և Սփյուռքի երիտասարդական քաղաքականության փաստաթղթի շուրջ աշխատանք»:
Գրետա Մնացականյանն ընդգծեց, որ երիտասարդների հետ կապը կպահպանվի, կշարունակվեն պարբերական հանդիպումներն ու քննարկումները, սփյուռքի երիտասարդ դեսպանների ցանցը կհամալրվի նոր մասնակիցներով և կիրականացվեն համատեղ ձեռնարկներ, նոր դեսպանների ներգրավմամբ նաև՝ կշարունակվեն աշխատանքները Սփյուռքի երիտասարդական քաղաքականության փաստաթղթի մշակման ուղղությամբ և այլն:
Ամփոփիչ խոսք ունեցան նաև ծրագրի համակարգող Քարին Յակուբյանը, գրասենյակի մեդիա պատասխանատու Ամալյա Կարապետյանը և ռազմավարությունների մշակման բաժնի պետ Հովհաննես Ալեքսանյանը:
Այնուհետ սփյուռքի երիտասարդ դեսպանների անունից խոսքով հանդես եկավ Շվեդիայում սփյուռքի երիտասարդ դեսպան Ինեսա Ռուբինյանը. «Շատերս գիտակցեցինք, որ սփյուռքի հետ աշխատելիս պետք է փորձել աշխատել բոլորի հետ՝ առանց բացառության՝ անկախ մասնագիտությունից, այլ կազմակերպությունների անդամակցությունից, քաղաքական հայացքներից, կրոնական կամ կուսակցական պատկանելությունից: Այդ համոզմունքի հիման վրա՝ մեր թիմից շատերն արեցին առավելագույնն այս կարճ ժամանակում, որպեսզի ավելի ամրացվեն Սփյուռք-Հայաստան-Արցախ կապերը: Մենք համոզվեցինք, որ անհնար է միասին աշխատանք կատարել, եթե այդ աշխատանքի հիմքում չկա հարգանք միմյանց տարբերությունների նկատմամբ: Ամիսներ շարունակ խրախուսում էինք մեկս մյուսիս՝ առաջ գնալ և չհուսահատվել»,-ասված էր նրա խոսքում:
Երիտասարդ դեսպանները շեշտեցին նաև, որ բարդ և բազմակողմանի սփյուռքի հետ աշխատանքը ստիպում է վերհիշել, որ իրենց նպատակները նույնն են, և տարբերության հիմքում սովորաբար այդ նպատակներին զուտ հասնելու մոտեցումն ու պատկերացրած ճանապարհն է ընկած։ Ըստ նրանց՝ մեկ այլ կարևոր դաս էր աշխատանքի մեջ ճկունության դրսևորումը, որը կարևոր բաղադրիչ էր իրենց նախաձեռնությունների և համագործակցությունների հաջողման մեջ:
«Ցանկանում ենք ևս մեկ անգամ շնորհակալություն հայտնել ՀՀ սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակի ողջ աշխատակազմին, որն այս բացառիկ, բայց կարևոր հնարավորությունն ընձեռեց մեզ, որպեսզի նպաստենք մեր անձնային աճին և մեր համայնքների զարգացմանը», - ընդգծեցին սփյուռքի երիտասարդ դեսպանները:
Հիշեցնենք նաև, որ «Սփյուռքի երիտասարդ դեսպան» («Սփյուռքի երիտասարդ առաջնորդների վերապատրատում») 2022 ծրագրի հայտադիմումներն ընդունվում են մինչ հուլիսի 1-ը: Դիմելու համար սեղմել այստեղ:

Состоялось закрытие программы «Молодой посол диаспоры» 2021
30 мая состоялась онлайн-церемония закрытия программы «Молодой посол диаспоры» 2021 Аппарата главного уполномоченного по делам диаспоры РА. Программа была полностью профинансирована Мемориальным фондом «Джинишян».
В программе приняли участие 16 молодых армян Диаспоры из 20 стран, которые прошли двухнедельную стажировку в Армении и Арцахе, ознакомились с политическими, социальными, экономическими, образовательными и другими сферами, программами и возможностями нашей Родины.
Вернувшись в свои общины, молодые послы Диаспоры организовали общинные встречи, мероприятия по репатриации, совместные инициативы со своими армянскими коллегами и информационные кампании.
На церемонии закрытия присутствовали Главный уполномоченный по делам диаспоры РА Заре Синанян, руководитель проекта Грета Мнацаканян, координатор программы по здравоохранению Мемориального фонда «Джинишян» Зара Джанибекян, участники программы и сотрудники аппарата Главного уполномоченного.
Приветствуя молодых послов диаспоры, Главный уполномоченный поблагодарил их за работу. «Мы запускали проект в сложных условиях. Я знаю, что многие из вас столкнулись с трудностями в своих общинах во время второго этапа проекта. Это был первый год программы «Молодой посол диаспоры». Вы всегда будете первыми молодыми послами диаспоры. Я полон надежд, что вы продолжите сотрудничество с нашим Офисом и свою деятельность в общинах», - отметил Заре Синанян.
Зара Джанибекян, координатор программы по здравоохранению Мемориального фонда «Джинишян», выразила надежду, что общение с послами будет непрерывным, что станет одним из залогов успеха программы.
Руководитель проекта Грета Мнацаканян подвела итоги второго этапа «Работа в общинах»: «Одним из достижений программы является способность участников отвечать на вызовы времени и альтернативе работы, расширение осведомленности участников в общинах, новый взгляд на понимание потребностей общины, применение приобретенных знаний и навыков, вовлечение представителей старшего поколения в общинные мероприятия, постоянная связь с офисом, опыт работы в социальных медиа, обмен опытом между участниками программы, идеи новых программ и т.д.
Если обобщить все, проделанные нашими участниками работы в цифрах, то получим следующую картину: 121 встреча в общинах и по репатриации, 538 постов в социальных сетях и 30 медиа публикаций, открытие 1 образовательно-культурного центра, создание 1 видеофильма, финансовая поддержка 2 инициатив, 6 сетевых работ, 10 пособий по защите армянских интересов, 2 общинных исследования и работа над документом по молодежной политике Диаспоры».
Грета Мнацаканян подчеркнула, что будет поддерживаться связь с молодежью, будут продолжаться регулярные встречи и обсуждения, сеть Молодых послов Диаспоры будет пополняться новыми участниками , будут осуществляться совместные инициативы с вовлечением новых послов, а также будут продолжены работы над документом по молодежной политике Диаспоры и др.
В заключение выступили также координатор программы Карин Якубян, руководитель медиа-департамента офиса Амалия Карапетян и руководитель отдела разработки стратегии Оганес Алексанян.
Затем от имени Молодых послов Диаспоры выступила молодой посол диаспоры в Швеции Инесса Рубинян. «Многие из нас поняли, что при работе с диаспорой надо стараться работать со всеми без исключения, независимо от профессии, принадлежности к другим организациям, политических взглядов, вероисповедания или партийной принадлежности. Исходя из этого убеждения, многие из нашей команды за этот короткий период сделали все возможное для дальнейшего укрепления связей Диаспора-Армения-Арцах. Мы убедились, что невозможно работать вместе, не уважая различия друг друга. В течение нескольких месяцев мы поощряли друг друга двигаться вперед, а не отчаиваться», — сказала она.
Молодые послы также подчеркнули, что работа со сложной, многогранной диаспорой заставляет их помнить о том, что их цели одинаковы, что разница обычно заключается в подходе к достижению этих целей и в том, как они себе это представляют. По их словам, еще одним важным уроком стало проявление гибкости в работе, что было важной составляющей успеха их инициатив и сотрудничества.
«Мы хотели бы еще раз поблагодарить весь Аппарат Главного уполномоченного по делам диаспоры Республики Армения, который предоставил нам эту уникальную, но мощную возможность внести свой вклад в наш личностый рост и развитие наших общин», подчеркнули молодые послы диаспоры.
Напомним, заявки на программу «Молодой посол диаспоры» («Обучение молодых лидеров диаспоры») 2022 года принимаются до 1 июля. Чтобы подать заявку нажмите здесь.