Գլխավոր հանձնակատարն այցով ԱՄՆ-ում է
ՀՀ սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանն աշխատանքային այցով գտնվում է Ամերիկայի Միացյալ Նահանգներում: Առաջին անգամ Գլխավոր հանձնակատարն այցելել է Միչիգան նահանգ և հանդիպումներ ունեցել Դեթրոյթ քաղաքի հայ համայնքի կառույցների և ներկայացուցիչների հետ:
Այցի առաջին օրվա ընթացքում Զարեհ Սինանյանը մասնակցել է Սուրբ Հովհաննես հայկական եկեղեցու կանանց ամենամյա ընթրիքին, հանդիպել համայնքի կին ակտիվ ներկայացուցիչներին և ծանոթացել նրանց աշխատանքին: Հանձնակատարը կարևորել է համայնքում կանանց ոգեշնչող գործունեությունն ու ունեցած նպաստը հայապահպանության գործում:
Այնուհետ Գլխավոր հանձնակատարն այցելել է Թագվոր և Թագուհի Մանուկյան հանգստյան տուն (Manoogian Manor), որն աջակցություն է տրամադրում հայ և օտարազգի ծերերին: Հաստատությունը հիմնադրվել է 1949 թվականին 13 հայ կանանց, ամբողջ համայնքի և Ալեք Մանուկյանի և իր տիկնոջ մեծ աջակցության շնորհիվ: Հանձնակատարը ծանոթացավ տան ամենատարեց բնակչի՝ հարյուրամյա Մարգարետի հետ, և լսեց նրա հայաստանյան այցերի պատմությունները:
Զարեհ Սինանյանն Էդվարդ և Հելեն Մարտիկյան գրադարանում հարցազրույց է տվել նաև «Armenian Mirror-Spectator» լրատվամիջոցի ներկայացուցիչներ Էդմոն Ազատյանին և Հարրի Կեզելյանին: Խորքային անդրադարձ է կատարվել Հայաստան-սփյուռք հարաբերություններին և գրասենյակի գործունեությանը:

High Commissioner Sinanyan Conducts Official Visit to the U.S.
High Commissioner for Diaspora Affairs of the Republic of Armenia Zareh Sinanyan is on a working visit to the United States of America. For the first time, the High Commissioner visited the state of Michigan and held meetings with organizations and representatives of the Armenian community of Detroit.
On his first day visit, Zareh Sinanyan attended the St. John Armenian Church Women's Guild annual membership dinner, where he met the women leaders of the community and was acquainted with their work. The High Commissioner noted the importance of the inspiring activities of women in the community and their contribution to the preservation of the Armenian identity.
Afterwards, High Commissioner Sinanyan visited the Manoogian Manor, an assisted living facility for elderly Armenians and other nationalities, which was opened in 1949 as the first Michigan Home for the Armenian Aged by thirteen dedicated Armenian Women and the entire Armenian Community, and the generous support of Mr. and Mrs. Alex Manoogian. Mr. Sinanyan had the honor of meeting one of the Manor’s oldest residents, 100-year-old Margret who told Mr. Sinanyan stories of her travels to Armenia.
Later on, the High Commissioner sat down with Edmond Y. Azadian and Harry Kezelian from the Armenian Mirror-Spectator at the Edward and Helen Mardigian Library for an in-depth conversation about the work of our Office and the future of Armenia-Diaspora Relations.