Գլխավոր հանձնակատարն այցով ԱՄՆ-ում է
ՀՀ սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանն աշխատանքային այցով գտնվում է Ամերիկայի Միացյալ Նահանգներում: Առաջին անգամ Գլխավոր հանձնակատարն այցելել է Միչիգան նահանգ և հանդիպումներ ունեցել Դեթրոյթ քաղաքի հայ համայնքի կառույցների և ներկայացուցիչների հետ:
Այցի առաջին օրվա ընթացքում Զարեհ Սինանյանը մասնակցել է Սուրբ Հովհաննես հայկական եկեղեցու կանանց ամենամյա ընթրիքին, հանդիպել համայնքի կին ակտիվ ներկայացուցիչներին և ծանոթացել նրանց աշխատանքին: Հանձնակատարը կարևորել է համայնքում կանանց ոգեշնչող գործունեությունն ու ունեցած նպաստը հայապահպանության գործում:
Այնուհետ Գլխավոր հանձնակատարն այցելել է Թագվոր և Թագուհի Մանուկյան հանգստյան տուն (Manoogian Manor), որն աջակցություն է տրամադրում հայ և օտարազգի ծերերին: Հաստատությունը հիմնադրվել է 1949 թվականին 13 հայ կանանց, ամբողջ համայնքի և Ալեք Մանուկյանի և իր տիկնոջ մեծ աջակցության շնորհիվ: Հանձնակատարը ծանոթացավ տան ամենատարեց բնակչի՝ հարյուրամյա Մարգարետի հետ, և լսեց նրա հայաստանյան այցերի պատմությունները:
Զարեհ Սինանյանն Էդվարդ և Հելեն Մարտիկյան գրադարանում հարցազրույց է տվել նաև «Armenian Mirror-Spectator» լրատվամիջոցի ներկայացուցիչներ Էդմոն Ազատյանին և Հարրի Կեզելյանին: Խորքային անդրադարձ է կատարվել Հայաստան-սփյուռք հարաբերություններին և գրասենյակի գործունեությանը:

Главный уполномоченный находится с рабочей поездкой в США
Главный уполномоченный по делам диаспоры РА Заре Синанян находится с рабочим визитом в Соединенных Штатах Америки. Впервые он посетил штат Мичиган и провел встречи с организациями и представителями армянской общины Детройта.
В свой первый день визита Заре Синанян принял участие в ежегодном ужине членов Женской Гильдии Армянской церкви Св. Иоанна, где встретился с женщинами-лидерами общины и ознакомился с их работой. Главный уполномоченный отметил важность вдохновляющей деятельности женщин в общине и их вклада в сохранение армянской идентичности.
Затем он посетил усадьбу Манукянов (Manoogian Manor), которая является домом престарелых для армян и представителей других национальностей. Он был открыт в 1949 году благодаря большой поддержке 13 армянских женщин, всей общины и господина Алека Манукяна и его жены. Заре Синанян познакомился с одной из старейших жительниц усадьбы, 100-летней Маргарет, которая рассказала о своих путешествиях в Армению.
Позже главный уполномоченный в библиотеке Эдварда и Хелен Мартикянов дал интервью представителям газеты "Armenian Mirror-Spectator" Эдмону Азатяну и Гарри Кезеляну.